Լոս Անջելեսում ՀՀ գլխավոր հյուպատոսն այցելել է Ֆրեզնոյում Հայոց ցեղասպանության հուշահամալիր
ԵՐԵՎԱՆ, 18 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Լոս Անջելեսում ՀՀ գլխավոր հյուպատոս Արմեն Բայբուրթյանը մարտի 16-ին Ֆրեզնոյում այցելել է Հայոց ցեղասպանության հուշահամալիր: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, այս մասին հայտնում է The Fresno Bee լրատվական կայքը:
Բայբուրթյանն ու նրան ուղեկցող պատվիրակության անդամները ծաղիկ են դրել հուշահամալիրին և գլուխ խոնարհել Ցեղասպանության անմեղ զոհերի հիշատակին: «Այս հուշարձանը կանխարգելման խորհրդանիշ է: Այն ցույց է տալիս, որ ցեղասպանության նման ողբերգություններ այլևս չպետք է պատահեն»,- նշել է նա:
Բայբուրթյանը, խոսելով Ֆրեզնոյի ու քաղաքի բնակիչների մասին, նշել է, որ հիանում է Ֆրեզնոյի բնակչության ջանասիրությամբ: Նա խոստացել է մշտական ուշադրության կենտրոնում պահել քաղաքը, որը պատմականորեն կարևոր հանգրվան է եղել հայ փախստականների համար:
Լոս Անջելեսում ՀՀ գլխավոր հյուպատոսն ընդգծել է, որ Հայաստանը մեծ ջանքեր է գործադրում՝ բարելավելու գյուղատնտեսական տեխնոլոգիաները, և այս հարցում շատ բան կարելի է սովորել Ֆրեզնոյից ու քաղաքի ֆերմերներից:

Armenian Consul General to Los Angeles visits Genocide Memorial in Fresno
YEREVAN, MARCH 18, ARMENPRESS. Armenia’s Consul General to Los Angeles Armen Baibourtian on March 16 visited the Armenian Genocide Memorial in Fresno, The Fresno Bee reports.
Baibourtian and the delegation members accompanying him laid flowers at the memorial, bowed their heads and stood silent in honor of the victims. “This monument is a symbol of prevention. It shows that no more tragedies like genocide should occur”, he said.
Talking about Fresno and its residents, the Armenian Consul General said he admires Fresno people as hardworking and important. He vowed to keep a constant eye on the region that has historically been a traditional destination for Armenian migration.
Armen Baibourtian stated that Armenia makes great efforts to improve its agricultural technology, and there is a lot to learn from Fresno and its farmers on this matter.