Լեզվի կոմիտեն ուշադրության կենտրոնում է պահելու պատգամավորների խոսքը
ԵՐԵՎԱՆ, 20 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ ԿԳՆ Լեզվի կոմիտեն աչալրջորեն հետևում է նորընտիր պատգամավորների խոսքին:
«Արմենպրես»-ի մամուլի սրահում հրավիրված ասուլիսում այս մասին նշեց Լեզվի կոմիտեի նախագահ Դավիթ Գյուրջինյանը: Նա տեղեկացրեց, որ պատգամավորների խոսքից դուրս են բերվելու տարածված սխալները և ներկայացվելու են նրանց:
«Սկզբում մենք սխալների վերաբերյալ հորդորակը կուղարկենք բոլոր պատգամավորներին՝ առանց անունները նշելու: Հաշվի առնելով, որ անփորձ են, չենք ուզում անձնավորել: Հաջորդ անգամ արդեն և՛ պատգամավորներին, և՛ հանրությանը կտեղեկացնենք»,-ասաց Դավիթ Գյուրջինյանը:
Լեզվի կոմիտեի նախագահը նշեց, որ ոմանք նամակներ են գրում՝ ասելով, թե ինչու դասընթացներ չեն կազմակերպվում պաշտոնյաների համար: Դավիթ Գյուրջինյանի խոսքով, կոմիտեն նման գործառույթ չունի:
«Այդ դերը ստանձնել են մեր հորդորակները և ֆեյսբուքյան էջի հրապարակումները: Երբեմն մեզնից դժգոհում են՝ ասելով, թե ինչու է այսինչ մարդն է օժանդակ բայի փոխարեն օգտագործում ա տառը: Այո, խնդիրը կա, սակայն մենք չենք կարող յուրաքանչյուրի լեզուն դարձնել մանրադիտակային քննության առարկա: Սխալների մասին ընդհանուր ասում ենք բոլորին»,-ընդգծեց նա:

Языковой комитет уделит особое внимание речам депутатов
Министерство образования и науки Республики Армения внимательно следит за речами новоизбранных депутатов.
Об этом на пресс-конференции в пресс-зале "Арменпресс" заявил председатель языкового комитета Давид Гюрджинян. Он сообщил, что из выступлений депутатов будут выделены распространенные ошибки и будут представлены им.
«Сначала мы направим обращение ко всем депутатам без указания имен. Учитывая, что они неопытны, мы не хотим персонализировать. В следующий раз мы проинформируем депутатов и общественность », - сказал Давид Гюрджинян.
Председатель языкового комитета отметил, что они получают письма, в которых спрашивается, почему не организуются курсы для чиновников. По словам Давида Гюрджиняна, комитет не имеет такой функции.
«Эту роль взяли на себя наши замечания и публикации на Facebook. Да, проблема есть, но мы не можем сделать язык каждого предметом микроскопического исследования. Мы  сообщаем об общих ошибках всем», - подчеркнул он.