Փարիզում խստացրել են Սուրբծննդյան տոնավաճառների այցելուների հսկումը
ԵՐԵՎԱՆ, 17 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Վերջերս Ստրասբուրգում տեղի ունեցած ահաբեկչական գործողությունից հետո Փարիզում խստացրել են Սուրբծննդյան տոնավաճառների այցելուների հսկումը, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը՝ հղում անելով ՌԻԱ Նովոստիին:
Այսպես, Դեֆանս գործարար թաղամասում Սուրբծննդյան տոնավաճառ մտնելիս բոլոր հյուրերից պահանջում են բացել պայուսակները, ինչպես նաեւ զննություն են անցկացնում մետաղորսիչի օգնությամբ: Տեղի բնակիչները նշում են, որ նման միջոցներ են ձեռնարկվում միայն խոշոր ահաբեկչական գործողություններից հետո: Տոնավաճառի այցելուներից ոչ ոք չի վրդովվում:
Տոնավաճառը բազմամարդ Է, այցելուները խմում են տաք շոկոլադ եւ գլինտվեյն, գնում են ամանորյա զարդեր, ֆերմերային մթերքներ: Համանման միջոցներ են ձեռնարկված նաեւ Թյուիլրիի այգու մուտքի մոտ, որտեղ նույնպես Սուրբծննդյան տոնավաճառ Է գործում:
Դեկտեմբերի 11-ի երեկոյան 29-ամյա Շերիֆ Շեկաթը, որն իրավապահ մարմիններին հայտնի Էր բազմաթիվ օրինախախտումների կապակցությամբ, Ստրասբուրգում հրաձգություն Է սարքել Սուրբծննդյան տոնավաճառի մերձակայքում: մարդ: Քաղաքագլուխը հարձակումը որակել Է ահաբեկչական գործողություն: Ահաբեկչության զոհերի թիվը հասել Է հինգի, տուժել Է տասից ավելի մարդ: Շեկաթը դեկտեմբերի 13-ին սպանվել Է ոստիկանության հատուկ գործողության ընթացքում:

YEREVAN, DECEMBER 17, ARMENPRESS. French law enforcement agencies are on high alert following the recent Strasbourg terror attack.
Security precautions have been heightened in Christmas markets in La Défense, a major business district near Paris.
All visitors are required to pass through metals detectors, and their personal belongings are searched upon entry. But visitors are now complaining.
Similar precautions are in place elsewhere also.
Earlier last week, the man suspected of killing at least three people and wounding 13 others at Strasbourg's famed Christmas market was killed by French police, following a shoot-out not far from the scene of the December 11 attack.
Cherif Chekatt, 29, was shot dead on December 13 evening, two days after he fled the scene of the shooting.
A massive manhunt was launched, involving hundreds of officers, special units and air support.
Strasbourg police said the death toll from the attack had risen to three, after one person succumbed to their injuries. Five people remain in serious condition with eight others suffering light injures.
The shooting took place in one of the oldest and biggest Christmas markets of the French city.
The suspected gunman engaged police with an automatic firearm in a shootout before fleeing the scene.
Shortly afterwards investigators began treating the shooting as a terror attack.
Strasbourg was put on lockdown after the shooting.
French Interior Minister Christophe Castaner said police recognized a man who looked like Chekatt walking on the street in Strasbourg's Neudorf district on Thursday night and approached him. He opened fire on officers when they tried to question him, he said.