Փաշինյանը հավաստում է, որ ՀԱՊԿ-ի անդամ Հայաստանը չի ձգտում դեպի ՆԱՏՕ
ԵՐԵՎԱՆ, 10 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանը Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպության անդամ է, և չի ձգտում դեպի ՆԱՏՕ, բայց շարունակելու է պահպանել հարաբերությունները դաշինքի հետ: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հայտնում է ՏԱՍՍ-ը, վկայակոչելով դեկտեմբերի 10-ին օտարերկրյա լրատվամիջոցների հետ հանդիպման ընթացքում ՀՀ վարչապետի պաշտոնակատար Նիկոլ Փաշինյանի հայտարարությանը:
«Մենք հարաբերություններ ունենք ՆԱՏՕ-ի հետ, դրանք կապված են խաղաղապահ առաքելությունների հետ, այդ թվում՝ Կոսովոյում, Աֆղանստանում, և մենք շարունակելու ենք այդ համագործակցությունը: Բայց մենք չենք ձգտում դեպի ՆԱՏՕ, մենք ՀԱՊԿ-ի անդամ ենք»,- նշել է Փաշինյանը:
Փաշինյանը նաև նշել է, որ Հայաստանը պահպանում է գործընկերային հարաբերությունները և՛ Ռուսաստանի, և՛ ԵՄ-ի հետ, բայց չի լինելու որևէ մեկի ազդեցության տակ:
«Մենք գործընկերներ ենք և՛ ՌԴ-ի, և՛ ԵՄ-ի հետ, և չենք գտնվում որևէ մեկի ազդեցության ներքո»,- ասել է Նիկոլ Փաշինյանը:

Армения состоит в ОДКБ и не стремится в НАТО: Пашинян
Армения состоит в ОДКБ и не стремится в НАТО, но будет поддерживать отношения с альянсом. Как передает Арменпресс со ссылкой на ТАСС, об этом заявил в понедельник и. о. премьер-министра Армении Никол Пашинян.
"У нас есть отношения с НАТО, они связаны с миротворческими миссиями, в том числе в Косово, в Афганистане, и мы продолжим это сотрудничество. Но мы не стремимся в НАТО", - сказал он.
"Мы являемся членами ОДКБ", - напомнил и. о. главы кабмина.
Армения поддерживает партнерские отношения и с Россией, и с Евросоюзом, но не будет под чьим-то влиянием, добавил Пашинян.
"Мы партнеры и с РФ, и с ЕС, и не находимся под чьим-то влиянием", - сказал он, отвечая на вопрос о внешнеполитических приоритетах страны после выборов в Национальное Собрание.