Արարատ Միրզոյանը փոքր ՀԷԿ-երի ոլորտում կատարվածը համարում է այլանդակություն
ԵՐԵՎԱՆ, 22 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ:  Այն, ինչ տարիներով կատարվել է փոքր ՀԷԿ-երի ոլորտում, այլ բառով, քան այլանդակություն, չի կարելի անվանել: Կառավարության նիստում այսպես հայտարարեց առաջին փոխվարչապետի պաշտոնակատար Արարատ Միրզոյանը:
«Ենթադրենք թույլտվություն ունեն իքս քանակի ջուր օգտագործելու, բայց 3-4 անգամ ավելի շատ են օգտագործում: Ունենք դեպքեր, երբ ՀԷԿ-ից ջուրը որևէ ձևով չի վերադարձվում գետ կամ ջրանցք, այլ գնում կորչում է: Ախուրյան և Եղեգիս գետերի վրա կատարվողը լրջագույն վերանայման և իրավապահ համակարգի ներգրավման ու ուսումնասիրման կարիք ունի»,- «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ, ասաց Միրզոյանը:
Պետական վերահսկողության ծառայության ղեկավար Դավիթ Սանասարյանն էլ նշեց, որ ուսումնասիրություն են իրականացրել «Արտաշատի» ՋՕ-ում և խախտումներ են հայտնաբերել: Ըստ նրա, գյուղացիներից գումարներ են հավաքել, սակայն դրանք մուտք չեն արել բյուջե:
Վարչապետի պաշտոնակատար Նիկոլ Փաշինյանը հանձնարարեց ուսումնասիրություններ անել նաև մյուս ՋՕ-ներում և փաստերը ներկայացնել իրավապահ մարմիններին:
ՀՀ գլխավոր դատախազ Արթուր Դավթյանը նշեց, որ դատախազությունը շուրջ 150 փոքր ՀԷԿ-երում հայտնաբերել է խախտումներ, որոնք վերաբերում են հատկապես ջրաչափերի բացակայությանը: Հարուցվել է քրեական գործ:

YEREVAN, NOVEMBER 22, ARMENPRESS. Caretaker First Deputy Prime Minister Ararat Mirzoyan has slammed the violations at small HPPs as ‘disgraceful’.
“Let’s assume they’ve a permit to use a given amount of water, but they actually use 3-4 times more. There are cases when the water isn’t anyhow being returned from the HPP to the river or canal, but it gets lost. What’s happening on the Akhuryan and Yeghegis rivers requires a serious revision and involvement of law enforcement agencies and studies,” he said at a Cabinet meeting.
In turn, State Oversight Service director Davit Sanasaryan said they’ve discovered violations after carrying out inspections at the Artashat water company. He said they’ve collected money from farmers but failed to enter it to the budget.
Caretaker Prime Minister Nikol Pashinyan tasked to carry out studies and present facts to law enforcement agencies.
In turn, Prosecutor General Arthur Davtyan said they’ve discovered violations in nearly 150 small hydro power plants. The violations mostly concern the absence of water metering devices. An investigation is underway.
But Davtyan also said that they don’t have a damage calculation method for this type of situations. “We don’t have a calculation method in the event of the absence of a water meter to determine the volume of used water for a given amount of electrical energy,” he said.