Էրդողանի Փարիզ կատարելիք այցի դեմ հայտարարությունը ստորագրել են 65 հայտնի գործիչներ. այն հրապարակել է Le Monde-ը
Էրդողանի Փարիզ կատարելիք այցի դեմ հայտարարությունը ստորագրել են 65 հայտնի
գործիչներ. այն հրապարակել է Le Monde-ը
ԵՐԵՎԱՆ, 9 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ֆրանսիական Le Monde թերթը հրապարակել է Ֆրանսիայի հայկական կազմակերպությունները համակարգող խորհրդի  հայտարարությունը, որի ներքո ստորագրել են ինչպես հայ, այնպես էլ Ֆրանսիայի հասարակական, քաղաքական հայտնի գործիչներ: Ինչպես փոխանցում է «Արմենպրես»-ը, հայտարարությանը միացած անձինք իրենց բողոքն են արտահայտում նոյեմբերի 11-ին Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանի՝ Փարիզ կատարելիք այցի կապակցությամբ, որն այստեղ մասնակցելու է Առաջին աշխարհամարտում կնքված  զինադադարի 100-ամյակին նվիրված արարողություններին: Գործիչները դատապարտում են Թուրքիայի նախագահի ներկայությունը արարողություններին, ինչը, ըստ նրանց, կարող է խաթարել դրանց իմաստը:
Հայտարարության մեջ, մասնավորապես, ասված է. «Ժխտողական պետություն Թուրքիան շարունակում է ժխտել Հայոց ցեղասպանության փաստը: Թվում է՝ այդ երկրի ղեկավարը Հայոց ցեղասպանությունից արել է միայն մեկ եզրակացություն. այն, որ հանցանքը կարող է գնվել»: Հայտարարությանը միացածները պահանջում են Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնից իր հյուրին ցույց տալ, որ նրա ներկայությունը հիշատակի արարողություններին չի կարող լինել հիմնավոր՝ հաշվի առնելով նաև նրա կառավարման ռեժիմի դրսևորումները, բռնաճնշումները, որոնք հակասում են 100-ամյա զինադադարի արժեքներին:
Հայտարարության ներքո ստորագրել են Եվրոպական հակառասիստական շարժման նախագահ Բենժամին Աբտանը, աշխարհահռչակ շանսոնյե Շառլ Ազնավուրի որդին՝ Նիկոլա Ազնավուրը, Աթենքի համալսարանի պրոֆեսոր Չենգիզ Աքթարը, պատմաբաններ՝ Անետ Բեքերը, Համիթ Բոզարսլանը, փիլիսոփա Պասկալ Բրյուկները, Ֆրանսիայի Ազգային ժողովի պատգամավորներ՝ Մարին Բրինիեն, Ժան Կլոդ Բուշեն, Վալերի Բուայեն, Լյուկ Կարվունասը, Ֆրանսիայում Քրդստանի ժողովրդավարական խորհրդի նախագահ Վեդատ Բինգոլը, նախկին ֆուտբոլիստ Յուրի Ջորկաեֆը, տնտեսագետ և քաղաքագետ Ահմեդ Ինսելը, Լիոնի նախկին քաղաքապետ Ժորժ Կեպենեկյանը և այլք:

Петицию против визита Эрдогана в Париж подписали 65 известных деятелей: Le Monde
Французская газета Le Monde опубликовала заявление Координационного совета армянских организаций Франции, которое подписано известными общественными и политическими деятелями Армении и Франции. Как сообщает Арменпресс, присоединившиеся к петиции люди выражают свою обеспокоенность по поводу визита президента Турции Реджепа Тайипа Эрдогана во Францию 11 ноября, в ходе которого он примет участие в праздничных мероприятиях, посвященных 100-летию подписания перемирия в Первой мировой войне. Люди, подписавшие это заявление, осуждают возможное присутствие президента Турции, утверждая, что смысл церемонии может быть искажен.
В заявлении, в частности, говорится: «Отрицающее историческую правду государство – Турция, продолжает отрицать Геноцид армян. Похоже, что глава этой страны сделал только один вывод из Геноцида армян, который заключается в том, что от преступления можно откупиться».
Подписавшие петицию люди требуют, чтобы президент Франции Эммануэль Макрон объяснил своему гостю, что его присутствие не может быть обосновано, учитывая также особенности его режима, притеснения, противоречащие ценностям 100-летнего перемирия.
Заявление было подписано президентом Европейского антирасистского движения Бенджамином Абтаном, сыном всемирно известного шансонье Шарля Азнавура Николя Азнавуром, футболистом Юрием Джоркаеффом, бывшим мэром Лиона Жоржом Кепенекяном и другими.