Ամերիկացիները ռեկորդային հետաքրքրություն են դրսեւորում միջանկյալ ընտրությունների նկատմամբ. հարցում
ԵՐԵՎԱՆ, 22 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ամերիկացիները ռեկորդային հետաքրքրություն են ցուցաբերում ԱՄՆ-ի Կոնգրեսի՝ նոյեմբերին կայանալիք միջանկյալ ընտրությունների նկատմամբ: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, վկայում են հարցման՝ հոկտեմբերի 21-ին հրապարակված արդյունքները, որը համատեղ անցկացրել են The Wall Street Journal թերթը եւ NBC հերուստաալիքը: Ստացված տվյալների համաձայն, Հանրապետական կուսակցության կողմնակիցների թվից հարցման մասնակիցների 68 տոկոսը եւ Դեմոկրատական կուսակցության կողմնակիցների 72 տոկոսը հայտարարել են, որ շատ են հետաքրքրված ընտրություններով:
Ինչպես ընդգծում են մասնագետները, ավելի վաղ The Wall Street Journal- ի եւ NBC-ի նմանօրինակ սոցիոլոգիական հետազոտությունների ողջ պատմության ընթացքում, որոնք անցկացվում են 2006 թվականից, այսչափ բարձր ցուցանիշներ չեն արձանագրվել: Հասարակական կարծիքի ուսումնասիրման արդյունքների համաձայն, որը թերթի եւ հեռուստաալիքի կողմից անցկացվել Էր 2014 թվականի հոկտեմբերին, միջանկյալ ընտրություններից առաջ, դրանց նկատմամբ մեծ հետաքրքրություն Էին ցուցաբերում հանրապետականների 59 տոկոսը եւ դեմոկրատների 47 տոկոսը: Բացի այդ, հարցումը ի հայտ Է բերել ԱՄՆ-ի նախագահ Դոնալդ Թրամփի վարկանիշի աճը մինչեւ առավել բարձր ցուցանիշ այն պահից ի վեր, երբ The Wall Street Journal- ը եւ NBC-ն սկսել են գնահատել նրա ժողովրդականությունը 2017 թվականին երդմնակալության արարողությունից հետո:
Հարցվածների առնվազն 47 տոկոսը հայտնել Է, որ դրականորեն Է վերաբերվում Թրամփի աշխատանքին ԱՄՆ-ի վարչակազմի ղեկավարի պաշտոնում, բացասաբար՝ 49 տոկոսը: Հարցման մնացած մասնակիցների չեն պատասխանել: 2017 թվականի հոկտեմբերին, օրինակ, թերթի եւ հեռուստաալիքի հետազոտության արդյունքների համաձայն, միայն 38 տոկոսն Էր հավանություն տալիս նախագահ Թրամփի գործունեությանը: Հակառակ կարծիքին Էր 58 տոկոսը: Հարցումն անցկացվել Է հեռախոսով հոկտեմբերի 14-ից մինչեւ 17-ն ընկած ժամանակահատվածում: Դրան մասնակցել են ձայնի իրավունք ունեցող 900 չափահաս ամերիկացիներ, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

Опрос: американцы проявляют рекордный интерес к промежуточным выборам
Американцы проявляют рекордный интерес к предстоящим в ноябре промежуточным выборам в Конгресс США. Об этом свидетельствуют опубликованные в воскресенье результаты опроса, проведенного совместно газетой The Wall Street Journal и телеканалом NBC.
Согласно полученным данным, 68% участников опроса из числа сторонников Республиканской партии и 72% респондентов-демократов заявили, что очень интересуются выборами. Как подчеркивают специалисты, ранее за всю историю таких социологических исследований The Wall Street Journal и NBC, которые проводятся с 2006 года, столь высоких показателей продемонстрировано не было. По результатам исследования общественного мнения, проведенного газетой и телеканалом в октябре 2014 года перед промежуточными выборами, большой интерес к ним проявляли 59% республиканцев и 47% демократов, передает Арменпресс.
Кроме того, опрос продемонстрировал рост рейтинга президента США Дональда Трампа до наиболее высокого показателя с того момента, как The Wall Street Journal и NBC начали оценивать его популярность в феврале 2017 года после инаугурации. Не менее 47% респондентов сообщили, что положительно относятся к работе Трампа на посту главы администрации США, отрицательно - 49%. Остальные не ответили.
В октябре 2017 года, к примеру, согласно результатам исследования газеты и телеканала, то, как Трамп справляется с обязанностями президента, одобряли лишь 38%. Противоположного мнения придерживались 58%.
Опрос был проведен по телефону в период с 14 по 17 октября среди 900 совершеннолетних американцев, имеющих право голоса.