Ցանկություն չկա հարկադրանքի միջոց կիրառելու, բայց չի կարող երկրում տիրել ամենաթողություն. Սերժ Սարգսյանը՝ հավաքների մասին
Ցանկություն չկա հարկադրանքի միջոց կիրառելու, բայց չի կարող երկրում
տիրել
ամենաթողություն. Սերժ Սարգսյանը՝ հավաքների մասին
ԵՐԵՎԱՆ, 19 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանում հավաքների իրականացումը չպետք է խանգարի, ուղղակի անհամաչափ ձևով խախտի որիշների իրավունքները: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին «Շանթ» հեռուստաընկերությանը տված հարցազրույցում ասել է ՀՀ վարչապետ Սերժ Սարգսյանը՝ անդրադառնալով վերջին օրերին Հայաստանում տեղի ունեցող հավաքներին:
«Հասարակություններում՝ ոչ միայն հայկական, դժգոհությունները միշտ էլ առկա են: Այլ երկրներում շատ հաճախ այդ դժգոհություններն ավելի սուր են, որովհետև, ցավոք սրտի, դեռևս կենսամակարդակը հնարավորություն չի տալիս մարդկանց բավարարելու իրենց բոլոր ցանկությունները: Սակայն այստեղ խնդիրը դժգոհությունների մեջ չէ և ոչ էլ փոփոխությունների մեջ է:
Ինքներդ էլ նկատել եք, թե տարիների ընթացքում ինչքան ենք մենք մեծացրել քաղաքացիների հնարավորությունը՝ արտահայտելու իրենց բողոքն ու դժգոհությունը: Արդեն տարիներ շարունակ Հայաստանում որևէ արգելք չկա որևէ ձևով, բացառությամբ ոչ խաղաղ տարբերակի, արտահայտելու մարդկանց դժգոհությունը: Կարծում եմ, որ դա և՛ իշանություններին է օգուտ, և՛ այդ մարդկանց է օգուտ: Խնդիրը նրանում է, թե որքանով են այդ դժգոհությունները կամ բողոքները արտահայտվում օրենքին համապատասխան ձևով»,- ասաց ՀՀ վարչապետը: Նա ընդգծեց, որ երբ ամեն բան համապատասխանում է օրենքին, բացարձակապես որևէ խնդիր չի լինում:
«Հասկանալով հանդերձ, որ իրենց բողոքի արտահայտման ձևը` հանրահավաքներ, երթեր և այլն, ինչ-որ չափով պետք է սահմանափակի այլ քաղաքացիների և հասարակության իրավունքներն ու ազատությունները, կա սահման, որ չպետք է անցնել: Ե՛վ իրավապահ մարմինները, և՛ իշխանությունները, և՛ այն քաղաքացիները, ովքեր չեն մասնակցում բողոքի ակցիաներին, ինչ-որ կերպ, իրենց մի քիչ նեղելով համակերպվում են այդ մտքի հետ: Բայց երբ  մի քանի հարյուր կամ նույնիսկ հազար հոգի անցնում են խաղաղ ցույցերով նախատեսված շեմն ու սկսում խանգարել, ուղղակի անհամաչափ ձևով խախտել որիշների իրավունքները, այստեղ հարց է առաջանում, թե ինչու ծնողները պետք է անհանգստանան երեխաներին դպրոց ուղարկելու համար, թե ինչու ես՝ աշխատող մարդս պետք է գործից ուշանամ 3-4 ժամ միայն այն պատճառով, որ ինչ-որ մարդիկ ցանկանում են երկրում անկայունություն ստեղծել: Մի քանի տասնյակ մարդիկ որոշել են անպայման երկրում անկայություն ստեղծել: Սա է խնդիրը»,- նշեց Սերժ Սարգսյանը:
Անդրադառնալով նրան, թե որքան երկար կարող է շարունակվել այս իրադրությունը, վարչապետը համոզմունք հայտնեց, որ հայ ժողովուրդն իմաստուն ժողովուրդ է և այսպիսի պարագաներում միշտ ճիշտ որոշումներ է կայացնում:
«Տեսնում ենք, թե այս ցույցերի ընթացքում իրավապահ մարմինները որքան զուսպ էին: Չէի ցանկանա, որ այդ անհամաչաությունն այնքան խախտվեր, որ իրավապահներն արդեն ստիպված լինեին հարկադրանքի միջոցներ կիրառել: Սա է ամբողջը: Ցանկություն չկա հարկադրանքի միջոց կիրառելու, բայց չի կարող երկրում տիրել ամենաթողության»,- նշեց վարչապետ Սարգսյանը:

There is no desire to use measures of compulsion, but permissiveness cannot prevail in the country – Serzh Sargsyan speaks about Yerevan rallies
There is no desire to use measures of compulsion, but permissiveness cannot prevail in the
country – Serzh Sargsyan speaks about Yerevan rallies
YEREVAN, APRIL 19, ARMENPRESS. Holding rallies in Armenia should not hinder and violate the rights of others in a disproportionate way, ARMENPRESS reports Prime Minister of Armenia Serzh Sargsyan said during an interview with Shant TV, referring to the recent days’ rallies in Armenia.
“In societies, not only in Armenia, there are always discontents. In other countries often those discontents are sharper because unfortunately, living standards do not give people the opportunity to satisfy all their desires. But here the issue is not in discontents, neither in changes.
You may have noticed during years to what extent we have increased the opportunity of people to express their complaints and discontents. It’s already several years that there is no kind of prohibition to express people’s discontent, with the exception of non-peaceful ways. I think it’s beneficial for both the authorities and those people. The issue is to what extent those discontents or protests expressed in line with the law”, the PM said. He emphasized that when everything is in line with the law, there is no problem at all.
“Understanding that their way of expressing discontents, rallies marches and so on, will to some extent restrict the rights and freedoms of other citizens and the public, there is a red line that shouldn’t be crossed. And the law enforcement bodies and the authorities and the citizens that do not participate in the protests conform to that idea bearing some inconveniency. But when some hundreds of people or oven thousand cross the line of peaceful protests and start to hinder violate the rights of others in a disproportionate way, here a question arises – why should parents be worried sending their children to schools, why a worker should be late for work 3-4 hours just for the reason that some people want to create instability in the country? Some dozens of people have decided to create instability in the country. This is the issue”, Serzh Sargsyan said.
Referring to the question how long all these can continue, the PM expressed conviction that the Armenian people is a prudent people  and in similar cases always makes the right decision.
“We see how restrained the law enforcement bodies were during these protests. I wouldn’t like the disproportionate situation to be violated to the extent that the law enforcement bodies are forced to use measures of compulsion.  This is all. There is no desire to use measures of compulsion, but permissiveness cannot prevail in the country”, PM Sargsyan said.