Հայոց ցեղասպանությունը չպետք է հերքվի. Բունդեսթագի պատգամավորի համար անընդունելի է Էրդողանի միջամտությունը Գերմանիայի ներքին գործերին
ԵՐԵՎԱՆ, 30 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանի կողմից Բունդեսթագում Հայոց ցեղասպանությունը ճանաչող բանաձևի ընդունման կապակցությամբ Գերմանիայում բողոքի ցույցեր հրահրելու նախաձեռնությունը բացարձակապես անընդունելի է: Այս մասին «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում ասաց Գերմանիայի Ձախերի կուսակցության անդամ, Բունդեսթագի քրդական ծագում ունեցող պատգամավոր Էվրիմ Սոմմերը:
Նա ընդգծեց, որ առհասարակ պետք է մերժվեն օտարերկրյա կառավարությունների կողմից սեփական շահից դրդված փորձերը՝ ազդելու Գերմանիայի Դաշնային Հանրապետության ներքին քաղաքական որոշումների վրա: Սոմմերի համոզմամբ՝ Գերմանիայում գործող թուրքական ազգայնականOsmanen Germania Rocker խմբավորումն ակնհայտորեն դրսևորում է իրեն որպես թուրքական կառավարության ներկայացուցիչ:
«Լրատվամիջոցները հաղորդում են, որ փորձ է արվել այստեղ բնակվող թուրքական ծագում ունեցող անձանց շրջանում բողոքական տրամադրություններ հրահրել՝ կապված Բունդեսթագում այն բանաձևի ընդունման հետ, որը ճանաչում էր 1915/16 թվականներին Օսմանյան կայսրությունում հայերի հետ տեղի ունեցածը որպես ցեղասպանություն: Հայերի դեմ իրականացված ցեղասպանությունը լավ ուսումնասիրված պատմական փաստ է, որն այսուհետ չպետք է հերքվի: Պատմական փաստերը պետք է ճանաչվեն, անգամ եթե դրանք հարցականի տակ են առնում պետության հիմնադրման միֆերը: Պետական ժխտողականության քաղաքականությունը պահպանում է գաղափարախոսական կյանքի սուտը, որի հիման վրա կառուցվել և մինչ այժմ հիմնված է Թուրքիայի Հանրապետությունը»,- ընդգծեց Բունդեսթագի պատգամավորը: Նրա համար բացարձակապես անընդունելի է, որ Թուրքիան փորձում է Գերմանիային պարտադրել զանգվածային հանցագործությունները ժխտող իր իսկ պատմական դոկտրինը՝ այն հանցագործությունների, որոնք տեղի են ունեցել ազգ-պետություն գաղափարախոսության վրա կառուցված ժամանակակից Թուրքիայի հիմնադրումից թե առաջ, թե դրա ընթացքում:
Նա նշեց, որ թուրքական պետությունը և առհասարակ Թուրքիայում իրականացվող քաղաքականությունը չի առերեսվում անցյալի հետ, ինչի հետևանքով էլ այս ընթացքում բարձրացված շատ սոցիալական խնդիրներ, ինչպես, օրինակ, պետության կողմից հրահրված ազգայնականությունն է, մեր օրերում էլ շարունակվում են և թողնում են իրենց աղետալի հետևանքները:
Ավելի վաղ գերմանական հեղինակավոր Der Spiegel պարբերականը հրապարակել էր հոդված այն մասին, որ Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանն անձամբ հրահանգել է Գերմանիայում բողոքի ակցիաներ կազմակերպել՝ կապված 2016 թվականի հունիսին Բունդեսթագում Հայոց ցեղասպանությունը ճանաչող բանաձևի ընդունման հետ:
Գերմանիայի ոստիկանության կողմից ձայնագրված հեռախոսազրույցում երևում է, թե ինչպես է հենց Էրդողանը հունիսի 1-ին (Բունդեսթագում Հայոց ցեղասպանությունը ճանաչող բանաձևի ընդունումից մեկ օր առաջ) զանգահարում Թուրքիայի իշխող «Արդարություն և զարգացում» կուսակցության պատգամավոր Մեթին Քյուլունքին, ով այդ ժամանակ Բեռլինում էր և զբաղվում էր բողոքի ցույցերի կազմակերպմամբ:

interference in Germany’s domestic affairs
YEREVAN, MARCH 30, ARMENPRESS. Turkish President Recep Tayyip Erdogan’s initiative to provoke protests in Germany on the occasion of the adoption of the Armenian Genocide recognition resolution by Bundestag is totally unacceptable, Evrim Sommer – member of the Left group in the German Bundestag, lawmaker of Kurdish origin, told ARMENPRESS.
The Bundestag lawmaker said interest-guided influence of foreign governments on domestic political decisions of the Federal Republic of Germany must be rejected in general. She stated that the “Osmanen Germania Rocker” apparently acts as an extension of the Turkish government in Germany.
“As far as the media reports are showing, it was attempted to stir up a protest mood among the people of Turkish origin living here, against the passing of the Bundestag-resolution on the recognition of the Genocide of the Armenians in the Ottoman Empire in 1915/16. The Genocide of the Armenians is a historically well-researched historical fact which shouldn’t be denied anymore. Historical facts must be recognized, even if they question state founding myths. The state denial policy preserves an ideological life lie, on which the Turkish Republic was built and is still based”, the MP said.
Evrim Sommer emphasized that it is totally unacceptable to try to impose the Turkish historical doctrine with its denial of mass public crimes immediately before and during the nation-state foundation of modern Turkey in Germany.
The lawmaker said the Turkish state and politics in Turkey still didn’t break with this past, which is why many of the social problems that raised during this period, such as state-imposed nationalism, continue to this day and continue their disastrous work.
Earlier the German Der Spiegel newspaper reported that Turkish President Recep Tayyip Erdogan personally ordered to organize protests in Germany in connection with the adoption of the Armenian Genocide recognition resolution by the Bundestag in June 2016.
A phone call recorded by the German Police reveals how Erdogan calls ruling Justice and Development Party’s lawmaker Metin Kulunk on June 1 (day before the adoption of the Bundestag resolution), who was in Berlin at that time and was engaged in organization of protests.