Սաուդյան Արաբիան գերքաղաք կկառուցի Եգիպտոսում
ԵՐԵՎԱՆ, 6 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Սաուդյան Արաբիան մեգաքաղաք կկառուցի Եգիպտոսի տարածքում: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, հայտնել Է CNBC-ն՝ վկայակոչելով Սաուդյան Արաբիայի թագաժառանգ Մուհամեդ բեն Սալման ալ Սաուդի հայտարարությունը:
Նա նախագծի մասին ազդարարել Է Եգիպտոսի նախագահ Աբդել Ֆաթահ աս-Սիսիի հետ հանդիպումից հետո: Քաղաքը կտեղավորվի Սինայի թերակղզու հարավում: Նախագծի համար կստեղծեն զարգացման հիմնադրամ 10 մլրդ դոլար ծավալով: Գերքաղաքի կառուցման գործարքի մասին հայտարարվել Է Եգիպտոսում նախագահական ընտրություններից երեք շաբաթ առաջ, որոնցում աս Սիսին առաջադրված Է երկրորդ ժամկետով: 2017 թվականի հոկտեմբերին Մուհամադ բեն Սալման ալ Սաուդը հայտարարել Էր Սաուդյան Արաբիայում, Կարմիր ծովի ափին, NEOM ինովացիոն քաղաքի կառուցման պլանների մասին:
Քաղաքի մակերեսը կկազմի 26 հազար քառակուսի կիլոմետր եւ կընդգրկի միանգամից մի քանի կղզի: Քաղաքը կկառուցվի թագավորության հյուսիս-արեւմուտքում. Սինայի թերակղզու եգիպտական տարածքից այն կբաժանի Կարմիր ծովի ծոցը: Սկզբնական փուլում քաղաքի կառուցման նախագծի իրականացման գործում կներդնեն 500 մլրդ դոլար: Պլանը ներառում Է Կարմիր ծովի վրայով կամրջի կառուցում, որը կմիացնի Սաուդյան Արաբիան եւ Եգիպտոսը:

Саудовская Аравия решила построить мегагород в Египте
Саудовская Аравия построит мегагород на территории Египта. Об этом сообщает CNBC со ссылкой на заявление наследного принца Саудовской Аравии Мухаммада бен Салман Аль Сауда. Он анонсировал проект после встречи с президентом Египта Абделем Фаттахом ас-Сиси.
Город будет расположен на юге Синайского полуострова. Для проекта создадут фонд развития объемом 10 миллиардов долларов. О сделке по строительству мегагорода объявлено за три недели до президентских выборов в Египте, на которых ас-Сиси выдвигается на второй срок, передает Арменпресс.
В октябре 2017 года Мухаммад бен Салман Аль Сауд объявил о планах строительства в Саудовской Аравии инновационного города NEOM на берегу Красного моря. Площадь города составит 26 тысяч квадратных километров и захватит сразу несколько островов. Город будет построен на северо-западе королевства — от египетского территории Синайского полуострова его будет отделять залив Красного моря.
На начальном этапе реализации проекта в строительство города вложат 500 миллиардов долларов. План включает возведение моста через Красное море, который соединит Саудовскую Аравию и Египет.