Թուրքիայի նախագահը սպառնացել է Հունաստանին
ԵՐԵՎԱՆ, 13 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը  կոշտ  անդրադարձ է կատարել հույների կողմից Կիպրոսում նավթ արդյունահանելու փորձերին և  Էգեյան ծովի կղզիներում Հունաստանի ծավալած գործունեությանը:
Արդարություն և զարգացում կուսակցության խմբակցության նիստի ժամանակ դիմելով Հունաստանին՝ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը սպառնացել է, որ թուրքական ռազմական ուժերը կարող են ցանկացած պահի քայլեր կատարել:
«Մեր ռազմանավերը, օդուժը և մյուս անվտանգության միավորումները այս պահին ուշադիր հետևում են տարածաշրջանում տեղի ունեցող զարգացումներին և լիազորված են իրականացնելու ցանկացած միջամտություն»,- նշել է Էրդողանը:
Հունաստանի արտաքին գործերի նախարարությունը փետրվարի 12-ին հայտարարել է, որ Թուրքիան խախտում է միջազգային իրավունքը եւ Կիպրոսի սուվերեն իրավունքները՝  խանգարելով հորատմանը Կիպրոսի բացառիկ տնտեսական գոտում: Թուրքական նավատորմի նավերը փետրվարի 9-ից շրջափակել են Saipem 12000 հորատման լողացող կայանքը, որը Կիպրոսի ԲՏԳ-ում հորատում է իրականացնում ENI իտալական նավթային ընկերության համար, եւ նրան թույլ չեն տալիս անցնել ԲՏԳ-ի թիվ 3 բլոկ եւ սկսել աշխատանքը: Մինչ այդ ENI իտալական նավթային ընկերությունը, ֆրանսիական Total-ի հետ, հորատման աշխատանքներ էր կատարում Կիպրոսի ԲՏԳ-ի թիվ 6 տեղամասում, եւ փետրվարի 8-ին նրանք հաստատել են գազի պաշարների առկայությունը «Կալիպսո-1» հանքավայրում: Կիպրոսի նախագահ Նիկոս Անաստասիադիսը փետրվարի 11-ին հայտարարել էր, որ Թուրքիան շարունակում է սադրանքները կիպրական ԲՏԳ-ում եւ նշել, որ Նիկոսիան մտադիր է հասնել Անկարայի կողմից միջազգային իրավունքի խախտումների դադարեցմանը: Հունաստանի ԱԳ նախարարությունը անօրինական է որակել Թուրքիայի գործողությունները:

Erdogan threatens Greece
YEREVAN, FEBRUARY 13, ARMENPRESS. Turkish President Recep Tayyip Erdogan has made a harsh comment on the Greek attempts to extract oil in Cyprus and the Greek actions in the Aegean Sea, Diken reports.
During a session of the AK party, Erdogan addressed Greece and threatened that the Turkish Navy can commence actions at any time.
“Our battleships, air force and other security forces are closely monitoring the developments in the region and are authorized to carry out any intervention”, Erdogan said.
On February 12, the Greek foreign ministry said that Turkey is violating international rights and the sovereign rights of Cyprus by disrupting the drilling works in the Cyprus special economic zone (SEZ).
The Turkish Navy blockaded the marine Saipem 12000 drilling station, which is drilling in the Cyprus SEZ for the Italian ENI oil company. The Navy isn’t allowing the station to go further to the 3rd block and commence works.
Greek President Nicos Anastasiades said on February 11 that Turkey is continuing provocations in the Cypriot SEZ and that Nicosia intends to reach an end of the international rights violations of Turkey.
The Greek foreign ministry said Turkish actions are illegal.
“Turkey continues to question international rights by grossly violating the sovereign rights of Cyprus in Eastern Mediterranean”, the ministry said, calling on Turkey to refrain from further illegal actions.