Հայաստանը Լատվիայի կողմից Հայոց ցեղասպանության ճանաչում է ակնկալում. Շարմազանով
ԵՐԵՎԱՆ, 16 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ ԱԺ նախագահի տեղակալ Էդուարդ Շարմազանովի գլխավորած պատվիրակությունը, որի կազմում են ՀՀ ԱԺ պատգամավորներ Սամվել Ֆարմանյանը եւ Սուրեն Մանուկյանը, դեկտեմբերի 15-ին հանդիպել է Լատվիա-Հայաստան բարեկամական պատգամավորական խմբի ղեկավար Սերգեյ Պոտապկինի հետ:
Հանդիպման ընթացքում պատվիրակության անդամները հայ-լատվիական միջպետական հարաբերությունների առավել խորացման հարցում կարեւորել են միջխորհրդարանական համագործակցության զարգացումը, բարեկամական խմբերի միջեւ փոխայցերի ակտիվացումն ու շփումները:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ ԱԺ հանրային կապերի վարչությունից, ՀՀ ԱԺ նախագահի տեղակալն իր գոհունակությունն է հայտնել Լատվիա-Հայաստան բարեկամական խմբի ջանքերով Լատվիայի Ազգային գրադարանում Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին նվիրված ցուցահանդես կազմակերպելու համար:
Պարոն Շարմազանովը երախտագիտություն է հայտնել Սերգեյ Պոտապկինին «Ընդդեմ Ցեղասպանություն հանցագործության» գլոբալ համաժողովին մասնակցելու համար:
Հանդիպման ընթացքում անդրադարձ է կատարվել Հայոց ցեղասպանության միջազգային ճանաչմանը եւ դատապարտմանն ու ԼՂ հիմնախնդրի կարգավորման գործընթացին:
Լատվիայի բարձրաստիճան որոշ պաշտոնյաներ ԼՂ հիմնահարցի առնչությամբ երբեմն անում են հայտարարություններ, որոնք չեն բխում մեր ժողովուրդների բարեկամությունից: Ակնկալում ենք, որ կարվեն ԵՄ պաշտոնական դիրքորոշմանը չհակասող հայտարարություններ: Բոլորը պետք է գիտակցեն, որ առանց Արցախի ժողովրդի ինքնորոշման իրավունքի խնդիրը չի կարող լուծվել:
Մենք դրական ենք գնահատում Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին ընդառաջ բարեկամության խմբի հայտարարությունը եւ ակնկալում ենք, որ խումբը Լատվիայի խորհրդարանում Հայոց ցեղասպանությունը դատապարտելու ուղղությամբ գործընթաց կսկսի»,- ասել է ՀՀ ԱԺ փոխնախագահ Էդուարդ Շարմազանովը:
Անդրադառնալով Լեռնային Ղարաբաղի հիմնախնդրին՝ Սերգեյ Պոտապկինը նշել է, որ խնդիրը պետք է լուծվի երեք հայտնի սկզբունքների հիման վրա, եւ իրենց կարծիքը պետք է համահունչ լինի ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի կարծիքին:

YEREVAN, DECEMBER 16, ARMENPRESS. The delegation led by Vice President of the National Assembly of Armenia Eduard Sharmazanov met with the head of Latvia-Armenia parliamentary friendship group Sergey Potapkin.
During the meeting the members of the delegation highlighted the development of inter-parliamentary cooperation and activation of mutual visits by friendship groups in further deepening Armenian-Latvian relations.
As ARMENPRESS was informed from the press service of the parliament of Armenia, the Vice President of the National Assembly of Armenia expressed satisfaction over the organization of an exhibition dedicated to the Armenian Genocide at the national gallery of Latvia.
Sharmazanov also thanked Potapkin for participation in the global forum “Against the Crime of Genocide”.
During the meeting the sides referred to the international recognition and condemnation of the Armenian Genocide and the settlement process of Nagorno Karabakh conflict.
“Some high ranking Latvian official sometimes make announcements on Nagorno Karabakh conflict settlement that do not correspond to the friendship of our peoples. We expect that announcements that do not contradict the official EU position will be made. Everyone should realize that the issue cannot be solved without the right of the people of Artsakh to self-determination.
“We positively assess the announcement of the friendship group ahead of the 100th anniversary of the Armenian Genocide and expect that the group will launch a procedure iin the parliament of Latvia for the condemnation of the Armenian Genocide”, Sharmazanov said.
Referring to Nagorno Karabakh conflict, Sergey Potapkin noted that it should be settled based the tree well-known principles and their position should be in line with the position of the OSCE Minsk Group.