Մամուլի հարցերով ԵԱՀԿ ներկայացուցիչը հորդորել է Թուրքիային ազատել բանտարկված լրագրողներին
ԵՐԵՎԱՆ, 13 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ:  Մամուլի ազատության հարցերով ԵԱՀԿ ներկայացուցիչ Հարլեմ Դեզիրը վերահաստատել է Թուրքիային ուղղված կոչը՝ ազատ արձակելու բանտարկված լրագրողներին: Այս մասին «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ԵԱՀԿ գրասենյակից:
«Ես խորապես մտահոգված եմ մի շարք լրագրողների, այդ թվում և Ահմեդ Ալթանին, Մեհմեթ Ալթանին և Նազլը Ըլըջաքին ցմահ ազատազրկման պահանջով դատավարության ընթացքի առնչությամբ»,- նշել է Դեզիրը:
Դեկտեմբերի 11-ին դատարանը որոշում էր ընդունել պահպանել լրագրողներին կալանքի տակ պահելու մասին որոշումը: Լրագրողները մեղադրվում են երկրի սահմանադրական կարգը խախտելու և 2016 թվականի հուլիսի ռազմական հեղաշրջման փորձին աջակցելու մեջ:
«Հաշվի առնելով Թուրքիայում 2016 թվականի ռազմական հեղաշրջման փորձին հաջորդած անվտանգության լուրջ մարտահրավերները, մեդիայի ազատությունը և խոսքի ազատություն պետք է լիակատար պաշտպանության մեջ լինեն՝ համաձայն միջազգային իրավունքի: Ներկայում հայտարարված արտակարգ դրությունը չի կարող արդարացնել լրագրողների նկատմամբ առկա սահմանափակումները: Ես ևս մեկ անգամ կոչ եմ անում Թուրքիային ազատ արձակել երկրում բանտարկված լրագրողներին»,- ասել է նա:
Դեզիրն ուշադրություն է հրավիրել նաև այն փաստի վրա, որ տարբեր լրատվամիջոցներ ներկայացնող 20 լրագրող, այդ թվում և Աբդուլլահ Քըլըչը, Հաբիփ Գյուլերը և Յաքուփ Չեթինը, բանտարկված են ավելի քան 500 օր: Նրանք մեղադրվում են ահաբեկչական կազմակերպության անունից գործողություններ իրականացնելու մեջ:

YEREVAN, DECEMBER 13, ARMENPRESS. OSCE Representative on Freedom of the Media Harlem Désir repeated his call for Turkey to release imprisoned journalists, the OSCE Office told Armenpress.
“I am deeply concerned about the aggravated life sentences demanded by the prosecution for several journalists, including Ahmet Altan, Mehmet Altan and Nazlı Ilıcak,” the Representative said, referring to a court decision on 11 December to continue the detention of six defendants in the so-called ‘coup attempt media trial’. The journalists are accused of violating the Constitution and assisting in the preparations of the coup attempt of July 2016.
“Recognizing the serious security concerns faced by Turkey following the 2016 coup attempt, media freedom and freedom of expression are human rights that must be fully protected according to international law. The current state of emergency does not justify the unlimited restrictions on journalists. I urge Turkey, once again, to release all journalists imprisoned in the country”, the Representative said.
He also highlighted the fact that 20 journalists from various media outlets, including Abdullah Kılıç, Habip Güler and Yakup Çetin, have been in jail for over 500 days. They are accused of carrying out media activities on behalf of a terrorist organization.