Հայաստանը չի պատրաստվում արգելափակել Արևելյան գործընկերության ամփոփիչ հռչակագիրը. Սերժ Սարգսյան
ԵՐԵՎԱՆ, 24 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանը չի պատրաստվում արգելափակել Եվրամիության Արևելյան գործընկերության 5-րդ գագաթնաժողովի վերջնական հռչակագրի ընդունումը: Բրյուսելում այս մասին հայտարարել է ՀՀ Նախագահ Սերժ Սարգսյանը` պատասխանելով «Ազատություն» ռադիոկայանի լրագրողի հարցին, թե պատրաստվում է Հայաստանն արգելափակել Արևելյան գործընկերության հռչակագրի ընդունումը:
«Ոչ, ինչո՞ւ պետք է արգելափակենք: Կարծում եմ, որ այն փոխզիջումային տարբերակով կանցնի»,- «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ` ասել է ՀՀ Նախագահը:
Դիտարկմանը, թե Ադրբեջանն առաջ է մղում բավականին դժվար ձևակերպումներ, ՀՀ Նախագահը պատասխանել է. «Ադրբեջանը կարող է առաջ մղել, սակայն ո՞վ պետք է ընդունի այդ ձևակերպումները: Եվ չեմ կարծում, որ Արևելյան գործընկերության գագաթնաժողովն այն հարթակն է, որտեղ պետք է քննարկենք Ադրբեջանի հետ մեր հարաբերությունները»:
Սերժ Սարգսյանը հավելել է, որ Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորմամբ զբաղվում է ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահությունը, իսկ Եվրամիությունն այդ հարցում ամբողջովին սատարում է Մինսկի խմբին: ՀՀ Նախագահի խոսքով` հայկական կողմից սա ամբողջովին բավարարում է:

Armenia doesn’t plan to block final declaration of Eastern Partnership summit – President Sargsyan
YEREVAN, NOVEMBER 24, ARMENPRESS. Armenia doesn’t plan to block the adoption of the final declaration of the EU Eastern Partnership’s 5th summit, President Serzh Sargsyan said in Brussels in response to a question of a reporter.
“No, why should we block? I think it will pass by a compromise option”, the president said.
To an observation that Azerbaijan is moving forward rather difficult terms, the Armenian President said: “Azerbaijan can move them forward, but who is going to adopt these formulations? I don’t think the Eastern Partnership summit is the platform where we should discuss our relations”.
President Sargsyan added that the OSCE Minsk Group Co-Chairmanship is dealing with the settlement of the NK conflict, while the EU fully supports the Minsk Group in this matter. According to the president, this completely satisfies the Armenian side.