Պեկինում փակվել Է Չինաստանի կոմկուսի 19-րդ համագումարը
ԵՐԵՎԱՆ, 25 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Պեկինի Ժողովրդական ժողովների տանը հոկտեմբերի 24-ին փակվել Է Չինաստանի կոմունիստական կուսակցության 19-րդ համագումարը, որտեղ ընտրվել Է ՉԿԿ-ի Կենտրոնական կոմիտեի եւ ՉԿԿ-ի Կարգապահության ստուգման կենտրոնական հանձնաժողովի նոր կազմը:
Ինչպես հայտնել Է «Սինհուա» գործակալությունը, համագումարի եզրափակիչ նիստն անցել Է Սի Ցզինպինի նախագահությամբ: Առավոտյան ժամը 9-ին սկսված նիստին մասնակցել են 2336 պատվիրակներ, ներառյալ հատուկ հրավիրվածները: Նիստի մասնակիցները գաղտնի քվեարկությամբ ընտրել են ՉԿԿ-ի 19-րդ գումարման Կենտկոմի կազմը, որում ընդգրկվել են ՉԿԿ-ի ԿԿ-ի 204 անդամներ եւ անդամության 172 թեկնածուներ, ինչպես նաեւ ՉԿԿ-ի Կարգապահության ստուգման կենտրոնական հանձնաժողովի 133 անդամներ:
Նիստում ընդունվել են բանաձեւեր, որոնք հավանություն են տալիս ՉԿԿ-ի 18-րդ գումարման Կենտկոմի զեկույցին, ՉԿԿ-ի Կարգապահության ստուգման կենտրոնական հանձնաժողովի աշխատանքի մասին զեկույցին եւ ՉԿԿ-ի Կանոնադրության ուղղմանը: ՉԿԿ-ի ուղղված Կանոնադրության մեջ ներառվել են չինական յուրահատկությամբ սոցիալիզմի նոր դարաշրջանի վերաբերյալ Սի Ցզինպինի գաղափարները:
Համագումարը միաձայն հավանություն Է տվել չինական յուրահատկությամբ նոր դարաշրջանի սոցիալիզմի վերաբերյալ Սի Ցզինպինի գաղափարները որպես կուսակցության ուղեցույց ճանաչելուն՝ մարքսիզմ-լենինիզմի, Մաո Ցզեդունի գաղափարներին, Դեն Սյաոպինի ուսմունքին, եռակի ներկայացուցչության եւ զարգացման գիտական հայեցակարգի կարեւոր գաղափարներին համահավասար: Համագումարի օրակարգի ավարտվելուց հետո Սի Ցզինպինը հանդես Է եկել ճառով: Համագումարն իր աշխատանքն ավարտվել Է «Ինտերնացիոնալի» հնչյունների ներքո:

В Пекине закрылся 19-й съезд КПК
19-й съезд Коммунистической партии Китая /КПК/ завершился во вторник в первой половине дня в Доме народных собраний в Пекине. На нем избран новый состав Центрального комитета КПК и Центральной комиссии КПК по проверке дисциплины, передает Арменпресс.
Заключительное заседание съезда проходило под председательством Си Цзиньпина. В заседании, начавшемся в 9 часов утра, приняли участие 2336 делегатов, включая специально приглашенных. Тайным голосованием участники избрали состав ЦК КПК 19-го созыва, куда вошли 204 члена и 172 кандидата в члены ЦК КПК, а также 133 членов Центральной комиссии КПК по проверке дисциплины 19-го созыва.
На заседании были приняты резолюции, одобряющие доклад ЦК КПК 18-го созыва, доклад о работе Центральной комиссии КПК по проверке дисциплины и поправки к Уставу КПК. В поправленный Устав КПК включены идеи Си Цзиньпина о социализме с китайской спецификой новой эпохи. Съезд единогласно одобрил признание идей Си Цзиньпина о социализме с китайской спецификой новой эпохи руководством к действию партии наравне с марксизмом-ленинизмом, идеями Мао Цзэдуна, теорией Дэн Сяопина, важными идеями тройного представительства и научной концепцией развития.
После завершения повестки дня съезда Си Цзиньпин выступил с речью. Съезд завершил свою работу под звуки "Интернационала".