Արա Բաբլոյանը Սանկտ Պետերբուրգում հանդիպումներ է ունեցել Եգիպտոսի, Բենինի եւ Սլովակիայի խորհրդարանների ղեկավարների հետ
Արա Բաբլոյանը Սանկտ Պետերբուրգում հանդիպումներ է ունեցել Եգիպտոսի, Բենինի եւ
Սլովակիայի խորհրդարանների ղեկավարների հետ
ԵՐԵՎԱՆ, 16 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐի, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի Հանրապետության  Ազգային ժողովի  նախագահ Արա Բաբլոյանը Սանկտ Պետերբուրգ կատարած այցի շրջանակում հոկտեմբերի 15-ին հանդիպել է Եգիպտոսի Արաբական Հանրապետության Ներկայացուցիչների պալատի նախագահ Ալի Աբդել Աալ Սայեդ Ահմեդի հետ: Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ Ազգային ժողովի հանրային կապերի վարչությունից, Արա Բաբլոյանը նշել է, որ Հայաստան-Եգիպտոս միջպետական հարաբերությունները գտնվում են բարձր մակարդակի վրա եւ հավելել, որ երկու պետությունների միջեւ համագործակցության զարգացման մեծ ներուժ կա՝ քաղաքական, տնտեսական, մշակութային եւ այլ ոլորտներում: Հանդիպման ընթացքում կողմերը նշել են, որ միջխորհրդարանական կապերը միջպետական հարաբերությունների կարեւոր բաղադրիչ են եւ հավելել, որ օրենսդիր մարմինների շփումների ակտիվացումն ինչպես երկկողմ, այնպես էլ բազմակողմ ձեւաչափում նպաստում են երկրների միջեւ համագործակցության զարգացմանը:
Այս համատեքստում կարեւորվել է բարեկամական խմբերի դերը եւ ակտիվ գործակցությունը: ՀՀ խորհրդարանի ղեկավարն ընդգծել է, որ Եգիպտոսի պատմական արժեքների մասին դեռեւս դպրոցական տարիքից են տեղեկանում աշխարհի բոլոր ժողովուրդները եւ այս իմաստով կարելի է ասել, որ Եգիպտոսն աշխարհինն է: Արա Բաբլոյանը պատրաստակամություն է հայտնել աջակցելու հայ-եգիպտական համագործակցության զարգացմանն ուղղված ցանկացած նախաձեռնության:
ՀՀ ԱԺ նախագահ Արա Բաբլոյանը հոկտեմբերի 16-ին հանդիպել է նաեւ Բենինի Հանրապետության խորհրդարանի նախագահի հետ՝ վերջինիս նախաձեռնությամբ: Հանդիպման ընթացքում կողմերը քննարկել են Միջխորհրդարանական միության պատվիրակությունների գործունեությանը վերաբերող հարցեր:
ՀՀ ԱԺ նախագահ Արա Բաբլոյանը հոկտեմբերի 16-ին հանդիպել է Սլովակիայի Հանրապետության Ազգային խորհրդի նախագահ Անդրեյ Դանկոյի հետ: Զրուցակիցներն անդրադարձել են հայ-սլովակյան հարաբերությունների կայուն զարգացմանը, մասնավորապես միջխորհրդարանական համագործակցությանը: Այդ երկխոսությանը շարունակական բնույթ հաղորդելու տեսանկյունից կարեւորվել է փոխայցերի ակտիվացումը, համագործակցությունը խորհրդարանական հանձնաժողովների եւ բարեկամական խմբերի մակարդակում: Երկու երկրների խորհրդարանների ղեկավարներն անդրադարձել են նաեւ Հայոց ցեղասպանության ճանաչմանը եւ ԼՂ հիմնախնդրի կարգավորմանը: Կողմերը կարեւորել են միջազգային եւ տարածաշրջանային կազմակերպություններում, ինչպես նաեւ միջազգային խորհրդարանական հարթակներում երկուստեք հետաքրքրություն ներկայացնող հարցերում հայ եւ սլովակ պատվիրակների արդյունավետ փոխգործակցությունը:

Председатель Национального Собрания Армении встретился со спикерами парламентов Египта, Бенина и Словакии
Председатель Национального Собрания Армении встретился со спикерами парламентов
Египта, Бенина и Словакии
Председатель Национального Собрания Армении Ара Баблоян 15 октября в рамках визита в Санкт-Петербург встретился с председателем Палаты Представителей Арабской Республики Египет (АРЕ) Али Абдель Аал Саед Ахмедом.
Как сообщили Арменпресс в Управлении НС Армении по связям с общественностью и СМИ, А.Баблоян отметил высокий уровень межгосударственных отношений Армения – Египет, добавив, что есть большой потенциал для развития сотрудничества между двумя странами в политической, экономической, культурной и других сферах.
В ходе встречи стороны отметили, что межпарламентские связи – важный компонент межгосударственных отношений, и добавили, что активизация контактов законодательных органов как в двустороннем, так и многостороннем формате содействует развитию сотрудничества между странами. В этом русле особо выделена роль и активное взаимодействие групп дружбы.
А.Баблоян выразил готовность поддержать любую инициативу, направленную на развитие армяно-египетского сотрудничества.
Председатель НС А.Баблоян 16 октября встретился также с председателем парламента Республики Бенин – по инициативе последнего.
В ходе встречи стороны обсудили вопросы, касающиеся деятельности делегаций Межпарламентского Союза.
Председатель НС Армении А.Баблоян также встретился с председателем НС Словацкой Республики А.Данко.
Собеседники обратились к стабильному развитию армяно-словацких отношений, в частности к межпарламентскому сотрудничеству. Для придания диалогу постоянного характера подчеркнута важность активизации взаимных визитов, сотрудничество на уровне парламентских комиссий и групп дружбы.
Главы парламентов двух стран обратились также к признанию Геноцида армян и урегулированию нагорно-карабахской проблемы.
Стороны подчеркнули важность эффективного взаимодействия армянских и словацких делегатов в международных и региональных организациях, а также на международных парламентских площадках по вопросам, представляющим двусторонний интерес.