Ալիևների ընտանիքը 2,8 մլրդ դոլարանոց գաղտնի հաշվի միջոցով կաշառել է եվրոպացի գործիչներին. նոր հետաքննություն
Ալիևների ընտանիքը 2,8 մլրդ դոլարանոց գաղտնի հաշվի միջոցով կաշառել է
եվրոպացի գործիչներին. նոր հետաքննություն
ԵՐԵՎԱՆ, 5 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ադրբեջանի իշխող էլիտան երկու տարի շարունակ տնօրինել է 2,8 միլիարդ ԱՄՆ դոլար արժողությամբ գաղտնի հաշիվ, որի միջոցներով գումարներ են վճարվել եվրոպացի քաղաքական գործիչներին ադրբեջանամետ որոշումներ կայացնելու համար, ինչպես նաև կատարվել են թանկարժեք գնումներ: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը՝ վկայակոչելով BBC-ն, այս տվյալները հայտնաբերվել են եվրոպական պարբերականների կոնսորցիումի կողմից իրականացված հետաքննության արդյունքում, որը հրապարակվել է Կազմակերպված հանցագործության և կաշառակերության լուսաբանման նախագծի (Organized Crime and Corruption Reporting Project) կողմից:
Գումարն անօրինական կերպով ուղարկվել է Միացյալ Թագավորությունում գործող և ստվերային գործունեություն ծավալող ընկերությունների միջոցով: Կաշառված անձանց, այդ թվում և եվրոպացի քաղաքական գործիչներին վճարել են Ադրբեջանի կառավարությանը հաճո դիրքորոշում ցուցաբերելու համար:
Չկա համոզվածություն, որ գումարը ստացած բոլոր անձինք տեղյակ են եղել, թե որն է այդ գումարի աղբյուրը:
Գաղտնի հիմնադրամը, որի կեղծանունը եղել է «Ադրբեջանական լվացքատուն», գործել է երկու տարի՝ մինչև 2014 թվականը: Կազմակերպված հանցագործության և կաշառակերության լուսաբանման նախագծի զեկույցում նշվում է, որ թեպետ գումարի աղբյուրը հայտնի չի եղել, սակայն կան «բավարար ապացույցներ նախագահ Իլհամ Ալիևի ընտանիքի հետ կապ ունենալու վերաբերյալ»:
Պաշտոնական Բաքուն այս հետաքննությանը որևէ կերպ դեռևս չի արձագանքել:
Ստվերային գործունեություն ծավալող ընկերությունները, որոնց միջոցով գումարները վճարվել են, գործել են Միացյալ Թագավորությունում՝ երկուսը Անգլիայում, երկուսը՝ Շոտլանդիայում: Դրանք այժմ լուծարված են:
Եվրոպական հայտնի բանկերից մեկը՝ դանիական Danske Bank-ը, այդ ընկերություններին վճարումներ է արել Էստոնիայի իր մասնաճյուղի միջոցով: Բանկը խոստովանել է, որ բավարար քայլեր չի ձեռնարկել կասկածելի փոխանցումները բացահայտելու համար:
Գաղտնի հաշվից այլ վճարումներ են արվել նաև արտասահմանում բնակվող ադրբեջանական ընտանիքների մասնավոր կրթության համար:

YEREVAN, SEPTEMBER 5, ARMENPRESS.  An investigation shows that Azerbaijan's ruling elite operated a secret $2.8bn “slush fund” for two years to bribe European politicians and make luxury purchases, BBC reports.
There is no suggestion that all the recipients were aware of the original source of the money, it added.
The secret fund, nicknamed the Azerbaijan Laundromat, operated for two years until 2014, according to the investigation, carried out by a consortium of European newspapers and published by the Organized Crime and Corruption Reporting Project (OCCRP).
Baku hasn’t yet responded to this investigation.
At the time the scheme took place, Azerbaijan was being accused of systematic corruption, vote-rigging and abuses, including the jailing of opposition politicians, human rights activists and journalists.
According to the OCCRP, the scheme seemed to have been successful in, for example, persuading the Parliamentary Assembly of Council of Europe to vote against a report critical of Azerbaijan in 2013.
The 47-member council - not part of the European Union - monitors compliance with the European Convention on Human Rights, and judges in Strasbourg enforce it.
The vote is currently under investigation and a report is expected by the end of the year.
The four opaque companies which the scheme used - two based in England and two in Scotland - have now been dissolved.
One of Europe's leading banks, the Danske Bank from Denmark, processed the payments to those companies via its branch office in Estonia. It admitted not doing enough to spot suspicious transactions.