Ալիևյան ընտանիքի խոսքի ազատության դեմ ուղղված ոտնձգությունները շարունակվում են. «Թուրան»-ը կասեցնում է գործունեությունը
Ալիևյան ընտանիքի խոսքի ազատության դեմ ուղղված ոտնձգությունները շարունակվում
են. «Թուրան»-ը կասեցնում է գործունեությունը
ԵՐԵՎԱՆ, 25 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ:  Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը, ով երկրում հաստատելով ավտորիտար ռեժիմ, մշտապես սահմանափակում է խոսքի ազատությունը, կարողացավ հասնել իր նպատակին և կասեցնել փոքրիշատե խոսքի ազատության կենսունակություն ցուցաբերող «Թուրան» լրատվական գործակալության գործունեությունը:
«Թուրան»-ի անձնակազմը գործակալության կայքում գրառում է կատարել և հայտնել, որ իրենք ստիպված են կասեցնել իրենց գործունեությունը, քանի որ գործակալության տնօրեն Մեհման Ալիևի ձերբակալությունից հետո արգելափակվել են լրատվականի բոլոր բանկային հաշիվները:
«Հաշվի առնելով ստեղծված իրավիճակը՝ «Թուրան» լրատվական գործակալության անձնակազմը ստիպված է սեպտեմբերի 1-ից  անորոշ ժամանակով  դադարեցնել իր  գործունեությունը: Մինչ այդ մենք ստիպված ենք ապահովել գործակալության գործունեությունը մեր անձնական միջոցների և ոգեշնչման միջոցով»,- ասված է «Թուրան»-ի անձնակազմի հայտարարության մեջ:
Ադրբեջանի Հարկային նախարարության հարկային հանցագործությունների նախաքննության դեպարտամենտը օգոստոսի 16-ի առավոտյան լայնամասշտաբ խուզարկություն էր սկսել «Թուրան»-ում:
Մինչ այդ գործակալությունում հարկային աուդիտ էր մեկնարկել: Աուդիտի արդյունքում հարկայինը «Թուրան»-ին ներկայացրել էր 37 հազար մանաթի պարտք, որը գործակալությունը պետք է վճարի: Հարկայինի հիմնավորմամբ` գործակալությունն իր եկամուտները պակաս է ցույց տվել, որպեսզի քիչ հարկ վճարի: «Թուրան» գործակալությունն իր հերթին հայտնել էր, որ գործակալությունն անօրինական ոչինչ չի արել, և հարկայինի այս քայլերն ուղղված են «Թուրանի» գործունեության խափանմանը: Հարկային հանցագործությունների նախաքննության դեպարտամենտը 2017-ի օգոստոսի 7-ին «Թուրան» գործակալության դեմ քրեական գործ էր հարուցել, և նախաքննություն էր ընթանում:

Aliyev family continues restrictions on freedom of speech: Turan news agency suspends activity
YEREVAN, AUGUST 25, ARMENPRESS. Azerbaijani President Ilham Aliyev, who always puts restrictions on freedom of speech by establishing an authoritarian regime in the country, managed to reach his goal and suspend the activity of Turan news agency which was somehow independent, Turan reports.
The Turan staff announced on the website that they have to suspend their activity since all bank accounts of the agency have been blocked after the arrest of agency director Mehman Aliyev.
“Taking into account the given situation the Turan news agency staff has to suspend its activity from September 1 for an uncertain period. Before that we have to ensure the agency’s activity by our own resources and inspiration”, the statement said.
On August 24 director of Turan independent news agency Mehman Aliyev has been arrested.
According to media reports, he has been arrested on suspicion of avoiding taxes.
The tax crimes investigation department of the Azerbaijani ministry of taxes launched a large-scale inspection in the Turan news agency in the morning of August 16. Earlier, tax audit was launched in the agency. Based on the audit results, the department presented debt worth 37 thousand manats which must be paid by the Turan news agency. According to the department’s explanation, the agency showed little revenues so to pay less taxes. In its turn Turan announced that the agency didn’t do anything illegal, and these actions are directed against eliminating its activity. The tax crimes investigation department on August 7 launched a criminal case against the news agency and investigation was underway.