Սոցիալական փաթեթներով հանգստի հիմնական ուղղություններն են Աղվերանը, Ծաղկաձորը և Դիլիջանը
ԵՐԵՎԱՆ, 4 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Սոցիալական փաթեթի հանգստի ապահովման  ծառայություններն էապես նպաստում են ներքին զբոսաշրջության զարգացմանը: Սոցիալական փաթեթի հանգստի ապահովման ծառայության մեջ ընդգրկված զբոսաշրջային օպերատորների խոսքով՝ հանգստի հիմնական ուղղություններն են Աղվերանը, Ծաղկաձորը և Դիլիջանը: Հանգստի ապահովման, հիպոթեկների, վարկերի և ուսման վարձերի համար տրամադրվող 72.000 դրամն ամենաշատն օգտագործվում է հանգիստը կազմակերպելու նպատակով: Այս մասին «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում ասաց Զբոսաշրջության պետական կոմիտեի նախագահի առաջին տեղակալ Մեխակ Ապրեսյանը:
«Սոցիալական փաթեթով զբոսաշրջությունը կազմում է ներքին զբոսաշրջության 10-15 տոկոսը: Այնուամենայնիվ, այն էապես նպաստում է ներքին զբոսաշրջության զարգացմանը: Ավելի շատ օգտվում են սոցիալական փաթեթի հանգստի ապահովման ծառայություններից՝ մոտ 70-80 տոկոս: Այնուամենայնիվ դեռևս ոչ բոլորն են օգտվում դրանից»,-ասաց Ապրեսյանն ու նշեց, որ թիվն ավելացնելու համար անհրաժեշտ է իրազեկության բարձրացում:
Նրա խոսքով՝ առողջարաններն ամենածանրաբեռնվածն են: Այնտեղ գնում են ավելի շատ ամռանը հատկապես ուսուցիչները ուսումնական տարվա ավարտին: Սոցիալական փաթեթի հանգստի ապահովման ծառայություններում ընդգրկված զբոսաշրջային շուրջ 60 օպերատորներ հանդես են գալիս մոտ 30 փաթեթ առաջարկներով: Փաթեթների ծառայությունները մատուցվում են միայն Հայաստանում և Արցախում:
Սոցիալական փաթեթի հանգստի ապահովման ծառայության մեջ ընդգրկված զբոսաշրջային օպերատորները հավաստիացնում են, թե հանգստի հիմնական ուղղություններն են Աղվերանը, Ծաղկաձորը և Դիլիջանը: Սակայն «Ռումեա» զբոսաշրջային ընկերության սոցիալական փաթեթների գծով մենեջեր Սյուզաննա Մնացականյանն ասում է, որ ավելի մեծահասակները նախընտրում են Ջերմուկի առողջարանները: Սոցիալական փաթեթով ամենաքիչը գնում են Արցախ: «Քվանտ» զբոսաշրջային ընկերության տուր մենեջեր Ռիմա Բաբայանի խոսքով՝ նախորդ տարի Արցախ գնացել է ընդամենը 1 մարդ, այս տարի դեռ գնացող չի եղել: «Թրավելոն» ընկերության ներգնա տուրիզմի գծով մենեջեր Ռիմա Խաչատրյանը Արցախ քիչ մեկնելը բացատրում է արժեքով՝ գումարը չի բավականացնում: Իսկ ամենաակտիվ շրջանը համարվում է մայիսից մինչև սեպտեմբեր:
2016 թվականի տվյալներով՝ կնքվել է շուրջ 60.000 պայմանագիր, այսինքն՝ մոտ 120.000 մարդ սոցիալական փաթեթներով մեկնել է հանգստի:

Основными направлениями отдыха по социальным пакетам являются: Агверан, Цахкадзор и Дилижан
Службы обеспечения отдыха по социальным пакетам значительно содействуют развитию внутреннего туризма. По словам привлеченых в службу обеспечения отдыха по социальным пакетам туроператоров, основными направлениями являются Агверан, Цахкадзор и Дилижан. “Предоставляемые для обеспечения отдыха, ипотеки, кредитов платы за учебу, 72000 драм, больше используются для организации отдыха”, - сказал в беседе с «Арменпресс» первый заместитель председателя государственного комитета по туризму Мехак Апресян.
“Туризм по социальным пакетам составляет 10-15 процентов от внутреннего туризма. Около 70-80 процентов пользуются службами обеспечения отдыха социальными пакетами. Но еще не все пользуются этим”, – сказал Апресян и отметил, что для увеличения количества пользующихся необходимо развитие этой сферы.
По его словам наиболее загружены здравницы. Туда идут, в основном летом, учителя после окончания учебного цикла. Около 60, привлеченных в службу обеспечения отдыха по социальным пакетам туроператоров, выступают с предложением около 30 пакетов. Службы пакетов обслуживают только в Армении и Арцахе.
“Хоть Агверан, Цахкадзор и Дилижан являются основными направлениями, но более пожилые люди предпочитают здравницы Джермука”, – говорит менеджер туристического агентства “Румеа” Сюзанна Мнацаканян. Турменеджер туристического агентства “Квант” Рима Бабаян отмечает, что по пакетам в Арцах едут очень мало, так как сумма пакета маленькая и недостаточна для поездки в Арцах. А самый активный сезон – с мая до сентября.
По данным 2016 года были подписаны около 60000 договоров, то есть около 120000 человек поехали отдыхать по социальным пакетам.