Հնդկաստանի կառավարությունը Վայոց ձորի մարզի դպրոցներում համակարգչային լաբորատորիաներ կստեղծի
ԵՐԵՎԱՆ, 22 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Հնդկաստանի Հանրապետության աջակցությամբ ՀՀ Վայոց ձորի մարզի 50 դպրոցում համակարգչային լաբորատորիաներ կհիմնվեն։
«Արմենպրես»-ի հետ զրույցում Հայաստանի Հանրապետությունում Հնդկաստանի Հանրապետության արտակարգ և լիազոր դեսպան Յոգեշվար Սանգվանն ասաց, որ Վայոց ձորի մարզի կրթական մեծ ծրագրի շրջանակում ստեղծվող լաբորատորիաների բյուջեն՝ 500.000 դոլար, ամբողջությամբ փոխանցել է Հնդկաստանի կառավարությունը։
«Մենք ապահովում ենք զարգացման աջակցությունը Հայաստանին կրթական մեծ ծրագրերի միջոցով և այժմ տեղադրելու ենք համակարգչային լաբորատորիաներ Վայոց ձորի 50 դպրոցում։ Նախկինում մենք նմանատիպ նախաձեռնություն ենք իրականացրել Տավուշի մարզի 72 դպրոցում։ Մենք նաև տեխնիկական աջակցություն ենք ցուցաբերել, ինչպես նաև տրամադրում ենք կրթաթոշակներ հայ ուսանողներին Հնդկաստանում սովորելու համար»,- ասաց Սանգվանը։
ՀՀ-ում Հնդկաստանի դեսպանատունը կազմակերպում է նաև մշակութային միջոցառումներ, ինչպես նաև տարին մեկ անգամ ցուցադրում է բոլիվուդյան ֆիլմեր։ Դեսպանի խոսքով՝ հայկական երեք ալիքներով ցուցադրվող հնդկական սերիալները, որոնք թարգմանված են հայերեն՝  ցույց են տալիս, որ Հայաստանի և Հնդկաստանի միջև մեծ մշակութային կապ կա։
«Երևանի պետական համալսարանում մենք ստեղծել ենք տեղեկատվական տեխնոլոգիաների ոլորտի բարձր որակի բացառիկ կենտրոն»,- նշեց Յոգեշվար Սանգվանը և հավելեց, որ միջազգային ասպարեզում Հայաստանն ու Հնդկաստանը շատ սերտ համագործակցում են։

Indian government finances creation of computer labs in Vayots Dzor schools
YEREVAN, JUNE 22, ARMENPRESS. With assistance of the Indian government, computer labs will be founded in 50 schools of Armenia’s Vayots Dzor province.
India’s Ambassador to Armenia H.E. Yogeshwar Sangwan told ARMENPRESS that the budget of the labs within the framework of the large educational program in Vayots Dzor – 500,000 dollars – has been transferred entirely by the Indian government.
“We provide development assistance to Armenia through big educational programs and now we will install computer labs in 50 schools of Vayots Dzor. We’ve carried out a similar program in the past in 72 schools of Tavush province. We have also carried out technical assistance, as well as we provide scholarships to Armenian students to study in India”, he said.
The Indian Embassy also organized cultural events, and holds screenings of Bollywood movies once a year.
According to the Ambassador, the Indian soap operas which air on three Armenian channels, translated to Armenian, show that there is a big cultural link between Armenia and India.
“We have created a high quality exclusive center of IT in the Yerevan State University”, he said, adding that the two countries closely cooperate in the international arena.