ԱԺ նախագահի պաշտոնում ՀՀԿ-ն կառաջադրի Արա Բաբլոյանի թեկնածությունը
ԵՐԵՎԱՆ, 17 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի Հանրապետական կուսակցությունն Ազգային ժողովի նախագահի պաշտոնում կառաջադրի Արա Բաբլոյանի թեկնածությունը: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, ՀՀԿ խորհրդի նիստից հետո լրագրողների հետ զրույցում այս մասին հայտնեց կուսակցության մամուլի խոսնակ, ԱԺ փոխանախագահ Էդուարդ Շարմազանովը:
«Կուսակցությունն ԱԺ փոխանախագահների պաշտոնում կառաջադրի Արփինե Հովհաննիսյանի և իմ թեկնածությունները: Կուսակցության խորհրդարանական խմբակցությունը կղեկավարի Վահրամ Բաղդասարյանը: Խմբակցության քարտուղարը կլինի Գագիկ Մելիքյանը»,- ասաց նա:
Շարմազանովը հայտնեց, որ մայիսի 18-ին Հանրապետական խմբակցությունը հանդես կգա օրենսդրական նախաձեռնությամբ, որով կառաջարկվի կրճատել մշտական հանձնաժողովների թիվը՝ 12-ից դարձնելով 9:
ԱԺ փոխանախագահը նշեց, որ Հանրապետական խմբակցությունն 9 հանձնաժողովներից 6-ում իրավունք կունենա նախագահելու՝ ներկայացնելով նաև նախագահների անունները.
Ֆինսանսավարկային և բյուջետային հարցերի մշտական հանձնաժողով՝ Գագիկ Մինասյան,
Արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողով՝ Արմեն Աշոտյան,
Տնտեսական հարցերի մշտական հանձնաժողով՝ Խոսրով Հարությունյան,
Պետաիրավական հարցերի մշտական հանձնաժողով՝ Հրայր Թովմասյան,
Ներքին գործերի և անվտանգության հարցերի մշտական հանձնաժողով՝ Կորյուն Նահապետյան,
Առողջապահության և սոցիալական հարցերի մշտական հանձնաժողով՝ Հակոբ Հակոբյան:
Շարմազանովը հիշեցրեց նաև, որ ՀՀ կառավարությունը մայիսի 18-ին հրաժարական կտա, ինչից հետո ՀՀԿ-ն վարչապետի պաշտոնում կառաջադրի Կարեն Կարապետյանի թեկնածութունը:

Республиканская партия Армении выдвинет кандидатуру Ара Баблояна на посту спикера Национального Собрания Армении
Республиканская партия Армении выдвинет кандидатуру Ара Баблояна на посту спикера Национального Собрания Армении. Как сообщаетАрменпресс, об этом после заседания Исполнительного органа Республиканской партии Армении (РПА)в беседе с журналистами сказал пресс-секретарь РПА Эдуард Шармазанов.
«На посту вице-спикеров партия выдвинет мою кандидатуру и Арпине Ованнисян. Парламентскую фракцию партии возглавит Ваграм Багдасарян, секретарем фракции будет Гагик Меликян», - сказал Шармазанов.
Он отметил, что 18 мая РПА выступит с законодательной инициативой, предлагая сократить количество постоянных комиссий с 12 до 9.
По словам Шармазанов, фракция РПА будет иметь право на 6 руководителей комиссий:
1. Постоянная Комиссия по финансово-кредитным и бюджетным вопросам – Гагик Минасян,
2. Постоянная Комиссия по внешним связям – Армен Ашотян,
3. Постоянная Комиссия по экономическим вопросам – Хосров Арутюнян,
4. Постоянная Комиссия по государственно-правовым вопросам – Грайр Товмасян,
5. Постоянная Комиссия по обороне, национальной безопасности и внутренним делам – Корюн Наапетян,
6. Постоянная Комиссия по здравоохранению и социальным вопросам – Акоп Акопян.
Шарзаманов напомнил, что 18 мая правительство Армении уйдет в отставку, после чего РПА представит кандидатуру Карена Карапетяна на посту премьер-министра Армении.