Մաթևոսյանների ընտանիքը EUobserver-ին ներկայացրել է Սումգայիթյան ջարդերի դաժանությունները
ԵՐԵՎԱՆ, 21 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ստեփանակերտում բնակվող Մաթևոսյանների ընտանիքը EUobserver-ին ներկայացրել է 29 տարի առաջ Սումգայիթում հայերի դեմ իրականացված ջարդերի մանրամասները` ընդգծելով, որ ապրիլին Արցախում տեղի ունեցածը վկայությունն է նրա, որ իրադրությունը չի փոխվել:
Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, Կարեն Մաթևոսյանը պատմում է 1988 թվականի փետրվարին ականատեսը եղած դեպքերի մասին: «Ես տեսա մի մերկ աղջկա, ով վազում էր դաշտի միջով: Տղամարդիկ շրջապատեցին նրան և սկսեցին հարվածել: Նրանք շարունակում էին հարվածել անգամ այն ժամանակ, երբ նա մահացած էր: Ես դա իմ աչքերով եմ տեսել»,- պատմում է Մաթևոսյանը, ում հիշողության մեջ լինչի դատաստանի ենթարկվող աղջկա կերպարն ամենակենտրոնական պատկերներից է:
EUobserver-ը գրում է, որ Մաթևոսյանի կողմից «դժոխքի երեք օր» որակավորումը ստացած դեպքերը ցույց են տալիս պատճառը, թե ինչու է հայերի ու ադրբեջանցիների միջև այդքան բարդ դառնում հաշտեցումը: «Ես չեմ կարող ներել և մոռանալ, թե ինչ արեցին նրանք: Ադրբեջանցիները շարունակում են մնալ մարդասպաններ ու կենդանիներ»,- նշում է Մաթևոսյանը` սրբելով արցունքները:
Նա պատմում է, որ երկու օր առաջ ամեն բան նորմալ էր, նա սովորականի պես աշխատում էր իր ադրբեջանցի ընկերների հետ, սակայն փետրվարի 26-ին ամեն բան փոխվել է: Փողոցներում հայտնվել են «բանդիտների խմբեր», ովքեր բղավում էին. «Մահ հայերին»: Կարեն Մաթևոսյանը նշում է, որ խմբերում կային նաև հազիվ 15 տարեկան տղաներ, ովքեր բոլորը խմած էին կամ դեղամիջոցների ազդեցության տակ: «Նրանց պետք է, որ ցուցակներ տրված լինեին, քանի որ նրանք հստակ գիտեին, թե որտեղ ենք մենք (հայերը) բնակվում: Դա նախապես ծրագրված էր: Նրանք ծեծում էին մարդկանց փողոցներում: Նրանց ունեցվածքը նետում էին պատուհաններից, կրակի էին տալիս: Մենք տներում սպասում էինք մահվան: Չէինք կարող զանգել օգնության համար, քանի որ հեռախոսային գծերն անջատված էին:Ես ստիպված է փակ պահել որդուս բերանը` դադարեցնելու լացը, քանի որ վախենում էինք, որ նրա բարձրացրած աղմուկով մեզ կարող են գտնել»,- պատմում է Մաթևոսյանը:
Փետրվարի 29-ին ամբոխը մտել է իրենց շենք և հարձակվել երկրորդ ու երրորդ հարկերի բնակիչների վրա: Երբ ռուս զինվորները երևացել են փողոցներում, հարձակվողները փախուստի են դիմել: «Այդ օրը ինձ երկու րոպե էր բաժանում մահվանից»,- ասում է Մաթևոսյանը:
Ռուսական ուժերը թույլ են տվել վերցնել միայն անհրաժեշտ իրերը, և տարել են նրանց Սումգայիթից: Կարեն Մաթևոսյանը հստակ հիշում է ռուս սպայի դեմքն ու խոսքերը. «Որպես զինվոր` ինձ հանձնարարված է ասել ձեզ, որ իրադրությունը հանգիստ է և դուք կարող եք գնալ տուն, սակայն որպես մարդ, ասֆալտին տեսնելով այդ ամբողջ արյունը, պետք է ասեմ ձեզ, որ ես մեկ րոպե ավել չէի մնա այստեղ, քանի որ իրադրությունը կրկին կարող է վատանալ»:
Մաթևոսյանը, ով 1990-ականներին ծառայում էր որպես զինվոր, հիշում է, թե ինչպես պատերազմի ժամանակ իր մարտական ընկերները գերի վերցրեցին 10 ադրբեջանցի զինվորի: «Նրանք զինվորներին բերեցին ինձ մոտ, քանի որ գիտեին, որ Սումգայիթից եմ: Ինձ ասացին, որ կարող եմ նրանց հետ անել ինչ ցանկանամ, սակայն երբ ես նայեցի նրանց, հասկացա, որ չեմ կարող որևէ բան անել»,- պատմում է Մաթևոսյանը` ընդգծելով, որ պատերազմը երբեք չի եղել ժողովուրդների միջև: «Խորհրդային ժամանակներում մենք եղել ենք ընկերներ: Ես չեմ կարծում, որ ադրբեջանցիները երբևէ ցանկացել են պատերազմ, և ես չեմ կարծում, որ նրանք ունեն Լեռնային Ղարաբաղի կարիքը: Ադրբեջան պետությունն է, որ ցանկանում է այս պատերազմը որոշ քաղաքական պատճառներից ելնելով»,- նշում է նա:
Մաթևոսյանը հայտնում է, որ համացանցում վերջերս գտել է իր դպրոցական ընկերներից մի քանիսին: «Նրանցից մեկը բնակվում է Բաքվում: Ես գտա նրան և մենք երկու օր խոսեցինք, իսկ հետո նա ասաց. «Կներես, ես չեմ կարող այլևս քեզ հետ կապի մեջ մնալ, քանի որ ինձ համար վտանգավոր է հայի հետ խոսելը»,- ասում է նա:

YEREVAN, FEBRUARY 21, ARMENPRESS. Matevosyan family living in Stepanakert told EUobserver about the details of massacres committed against Armenians in Sumgait 29 years ago, stating that the April events in Karabakh showed that the situation hasn’t changed, reports “Armenpress”.
Karen Matevosyan tells about the events that took place in February 1988. “I saw a naked girl running through the field. The men surrounded her and started beating her, punching and kicking her. They kept kicking her even after she was dead. I saw this with my own eyes”, he said.
EUobserver writes that events, which Matevosyan called “three day of hell”, give an insight why reconciliation between Armenians and Azerbaijanis remains so hard. “I can’t forgive and forget what they did. Azerbaijanis are still killers and animals”, he said, wiping his tears.
Matevosyan said everything had been normal two days earlier, he was working with his Azerbaijani friends, however, everything changed on February 26. He said “groups of bandits” appeared in the streets chanting “Death to Armenians”. He said the men and boys, some as young as 15, appeared to be drunk or on drugs.
“They must have been given lists because they knew exactly where we [Armenian people] lived. It was prepared in advance. They beat people in the street. They threw their belongings out of the windows into the courtyards and set them on fire. We were hiding at home waiting to die. We couldn’t call for help because the phone lines had been cut. I had to hold my son’s mouth closed to stop him from crying because we were afraid that if he made a noise then they would find us,” he said as quoted by EUobserver.
On February 29 a mob entered their building and started attacking the residents on the second and third floors. When the Russian soldiers appeared on the streets, the Azerbaijanis escaped. “That day I was two minutes away from losing my life”, Karen Matevosyan said.
The Russian troops let him take only the necessary things and took him out from Sumgait. Karen clearly remembers the face and words of a Russian officer: “As a soldier, I’m instructed to tell you that the situation is calm and that you can go back home, but as a human being, after seeing all that blood on the asphalt, I must tell you that I wouldn’t stay here a minute longer because the situation could change again”.
Matevosyan, who served as a soldier in the 1990s, remembers how his co-servicemen captured 10 Azerbaijani soldiers during the war. “They brought the soldiers to me since they knew I was from Sumgait. They told me I can do with them everything I want, however, when I looked at them, I understood that I couldn't do anything”, Matevosyan said, stating that the war has never been between peoples. “During the Soviet times we were friends. I don't think that the Azerbaijanis have ever wanted a war, and I don’t think that they need Nagorno Karabakh. It is the state of Azerbaijan that wants this war for some political reasons”, he said.
He informed that recently he found some of his school friends on the internet. “One of them lives in Baku. I found him and we chatted for two days, and then he said: “Sorry I can’t stay in touch with you any more since it’s dangerous for me to speak with an Armenian”, Matevosyan told EUobserver.