Մաթևոսյանների ընտանիքը EUobserver-ին ներկայացրել է Սումգայիթյան ջարդերի դաժանությունները
ԵՐԵՎԱՆ, 21 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ստեփանակերտում բնակվող Մաթևոսյանների ընտանիքը EUobserver-ին ներկայացրել է 29 տարի առաջ Սումգայիթում հայերի դեմ իրականացված ջարդերի մանրամասները` ընդգծելով, որ ապրիլին Արցախում տեղի ունեցածը վկայությունն է նրա, որ իրադրությունը չի փոխվել:
Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, Կարեն Մաթևոսյանը պատմում է 1988 թվականի փետրվարին ականատեսը եղած դեպքերի մասին: «Ես տեսա մի մերկ աղջկա, ով վազում էր դաշտի միջով: Տղամարդիկ շրջապատեցին նրան և սկսեցին հարվածել: Նրանք շարունակում էին հարվածել անգամ այն ժամանակ, երբ նա մահացած էր: Ես դա իմ աչքերով եմ տեսել»,- պատմում է Մաթևոսյանը, ում հիշողության մեջ լինչի դատաստանի ենթարկվող աղջկա կերպարն ամենակենտրոնական պատկերներից է:
EUobserver-ը գրում է, որ Մաթևոսյանի կողմից «դժոխքի երեք օր» որակավորումը ստացած դեպքերը ցույց են տալիս պատճառը, թե ինչու է հայերի ու ադրբեջանցիների միջև այդքան բարդ դառնում հաշտեցումը: «Ես չեմ կարող ներել և մոռանալ, թե ինչ արեցին նրանք: Ադրբեջանցիները շարունակում են մնալ մարդասպաններ ու կենդանիներ»,- նշում է Մաթևոսյանը` սրբելով արցունքները:
Նա պատմում է, որ երկու օր առաջ ամեն բան նորմալ էր, նա սովորականի պես աշխատում էր իր ադրբեջանցի ընկերների հետ, սակայն փետրվարի 26-ին ամեն բան փոխվել է: Փողոցներում հայտնվել են «բանդիտների խմբեր», ովքեր բղավում էին. «Մահ հայերին»: Կարեն Մաթևոսյանը նշում է, որ խմբերում կային նաև հազիվ 15 տարեկան տղաներ, ովքեր բոլորը խմած էին կամ դեղամիջոցների ազդեցության տակ: «Նրանց պետք է, որ ցուցակներ տրված լինեին, քանի որ նրանք հստակ գիտեին, թե որտեղ ենք մենք (հայերը) բնակվում: Դա նախապես ծրագրված էր: Նրանք ծեծում էին մարդկանց փողոցներում: Նրանց ունեցվածքը նետում էին պատուհաններից, կրակի էին տալիս: Մենք տներում սպասում էինք մահվան: Չէինք կարող զանգել օգնության համար, քանի որ հեռախոսային գծերն անջատված էին:Ես ստիպված է փակ պահել որդուս բերանը` դադարեցնելու լացը, քանի որ վախենում էինք, որ նրա բարձրացրած աղմուկով մեզ կարող են գտնել»,- պատմում է Մաթևոսյանը:
Փետրվարի 29-ին ամբոխը մտել է իրենց շենք և հարձակվել երկրորդ ու երրորդ հարկերի բնակիչների վրա: Երբ ռուս զինվորները երևացել են փողոցներում, հարձակվողները փախուստի են դիմել: «Այդ օրը ինձ երկու րոպե էր բաժանում մահվանից»,- ասում է Մաթևոսյանը:
Ռուսական ուժերը թույլ են տվել վերցնել միայն անհրաժեշտ իրերը, և տարել են նրանց Սումգայիթից: Կարեն Մաթևոսյանը հստակ հիշում է ռուս սպայի դեմքն ու խոսքերը. «Որպես զինվոր` ինձ հանձնարարված է ասել ձեզ, որ իրադրությունը հանգիստ է և դուք կարող եք գնալ տուն, սակայն որպես մարդ, ասֆալտին տեսնելով այդ ամբողջ արյունը, պետք է ասեմ ձեզ, որ ես մեկ րոպե ավել չէի մնա այստեղ, քանի որ իրադրությունը կրկին կարող է վատանալ»:
Մաթևոսյանը, ով 1990-ականներին ծառայում էր որպես զինվոր, հիշում է, թե ինչպես պատերազմի ժամանակ իր մարտական ընկերները գերի վերցրեցին 10 ադրբեջանցի զինվորի: «Նրանք զինվորներին բերեցին ինձ մոտ, քանի որ գիտեին, որ Սումգայիթից եմ: Ինձ ասացին, որ կարող եմ նրանց հետ անել ինչ ցանկանամ, սակայն երբ ես նայեցի նրանց, հասկացա, որ չեմ կարող որևէ բան անել»,- պատմում է Մաթևոսյանը` ընդգծելով, որ պատերազմը երբեք չի եղել ժողովուրդների միջև: «Խորհրդային ժամանակներում մենք եղել ենք ընկերներ: Ես չեմ կարծում, որ ադրբեջանցիները երբևէ ցանկացել են պատերազմ, և ես չեմ կարծում, որ նրանք ունեն Լեռնային Ղարաբաղի կարիքը: Ադրբեջան պետությունն է, որ ցանկանում է այս պատերազմը որոշ քաղաքական պատճառներից ելնելով»,- նշում է նա:
Մաթևոսյանը հայտնում է, որ համացանցում վերջերս գտել է իր դպրոցական ընկերներից մի քանիսին: «Նրանցից մեկը բնակվում է Բաքվում: Ես գտա նրան և մենք երկու օր խոսեցինք, իսկ հետո նա ասաց. «Կներես, ես չեմ կարող այլևս քեզ հետ կապի մեջ մնալ, քանի որ ինձ համար վտանգավոր է հայի հետ խոսելը»,- ասում է նա:

Проживающая в Степанакерте семья Матевосян рассказала EUobserver подробности о массовых убийствах в Сумгаите
Проживающая в Степанакерте семья Матевосян рассказала EUobserver подробности о
массовых убийствах в Сумгаите
Проживающая в Степанакерте семья Матевосян рассказала EUobserver подробности о массовых убийствах, совершенных в отношении армян в Сумгаите 29 лет назад, подчеркнув, что апрельские события в Карабахе показали, что ситуация не изменилась.
Как сообщает Арменпресс, Карен Матевосян рассказывает о событиях, которые произошли в феврале 1988 года. «Я увидел обнаженную девочку, бегущую через поле. Люди окружили и начали избивать ее, кулаками и ногами. Они продолжали бить ее, даже после того, как она умерла. Я видел это своими собственными глазами», - сказал Карен, в памяти которого линчевание девушки является одной из самых кошмарных сцен его жизни.
EUobserver пишет, что события, которые Матевосян называет «тремя днями ада», дают представление о том, почему примирение между армянами и азербайджанцами остается очень сложным вопросом. «Я не могу простить и забыть то, что они сделали. Азербайджанцы все еще продолжают оставаться киллерами и животными», - сказал он, вытирая слезы.
Матевосян рассказал, что двумя днями ранее все было нормально: он работал со своими азербайджанскими друзьями, однако, все изменилось 26 февраля. На улицах появились «группы бандитов», скандирующие «Смерть армянам». Матевосян рассказал, что в этих группах были мужчины и мальчики, младшим из которых было еле 15 лет, и они были пьяны или находились под воздействием наркотиков.
«Им должны были быть даны списки, потому что они точно знали, где мы [армяне] жили. Они были подготовлены заранее. Они били людей на улицах. Они бросали вещи армян из окон и поджигали их. Мы прятались у себя дома в ожидании смерти. Мы не могли позвать на помощь, потому что телефонные линии были выключены. Я должен был держать рот моего сына закрытым, чтобы остановить его плачь, потому что мы боялись, что они найдут нас из-за его шума» - сказал Матевосян.
29 февраля толпа ворвалась в их здание и начала нападать на жителей на втором и третьем этажах. Когда русские солдаты появились на улицах, азербайджанцы убежали. «В тот день меня от смерти разделяли две минуты», - говорит Карен Матевосян.
Российские войска позволили ему взять только необходимые вещи, и забрали его из Сумгаита. Карен хорошо помнит лицо и слова русского офицера: «Мне, как солдату, поручено вам сказать, что ситуация спокойная, и что вы можете вернуться домой, но как человек, после того, что я видел, всю кровь на асфальте, я должен сказать вам, что я не хотел бы оставаться здесь больше ни на минуту, потому что ситуация может снова измениться».
Матевосян, который служил солдатом в 1990-е годы, вспоминает, как его товарищи военнослужащие захватили в плен 10 азербайджанских солдат во время войны. «Они привезли солдат ко мне, так как они знали, что я из Сумгаита. Они сказали мне, что я могу делать с ними все, что я хочу, однако, когда я посмотрел на них, я понял, что я ничего не смогу сделать», - сказал Матевосян, заявив, что война никогда не происходила между народами.
«В советское время мы были друзьями. Я не думаю, что азербайджанцы когда-либо хотели войны, и я не думаю, что они нуждаются в Нагорном Карабахе. Это государство Азербайджан хочет войны по некоторым политическим причинам», - сказал он.
Он сообщил, что в последнее время он в интернете нашел некоторых своих школьных друзей. «Один из них живет в Баку. Я нашел его, и мы болтали в течение двух дней, а потом он сказал: «К сожалению, я не могу оставаться в контакте с вами больше, так как говорить с армянином опасно для меня», - сказал Матевосян.