Կյանքից հեռացել է արվեստաբան Պողոս Հայթայանը
ԵՐԵՎԱՆ, 7 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ մշակույթի նախարարությունը խոր վշտով տեղեկացնում է, որ փետրվարի 6-ին, կյանքի 81-րդ տարում մահացել է արվեստաբան, հայ արվեստի շուրջ բազմաթիվ հոդվածների, մենագրությունների և գրքերի հեղինակ, Մովսես Խորենացի մեդալակիր Պողոս Հայթայանը: Այս մասին «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ մշակույթի նախարարության հասարակայնության հետ կապերի բաժնից:
Պողոս Հայթայանը ծնվել է 1935 թվականի օգոստոսի 15-ին Բեյրութում, այնուհետև, 1946 թվականին ընտանիքով հայրենադարձվել են: 1961-1965 թթ. սովորել է Լենինգրադի Իլյա Ռեպինի անվան գեղարվեստի ակադեմիայում: Աշխատել է ՀՀ ԳԱԱ Արվեստի ինստիտուտում, 1965-1970 թթ.` Երևանի գեղարվեստա-թատերական ինստիտուտում, 1970-1982 թթ.` Հայաստանի հանրագիտարանում՝ խմբագրելով տասնմեկ հատոր։ 1982-1987 թթ. եղել է Հայաստանի ազգային պատկերասրահի գիտական գծով փոխտնօրեն, 1987-1992 թթ.` Հայաստանի նկարիչների միության քարտուղար, 1992-1998 թթ.` Հայաստանի նկարիչների միության նախագահ։ 2011 թվականին արժանացել է Մովսես Խորենացի մեդալի, 2012 թվականին` ՀՀ մշակույթի նախարարության ոսկե մեդալի և 2016 թվականին` Գրիգոր Նարեկացի հուշամեդալի:

YEREVAN, FEBRUARY 7, ARMENPRESS. The ministry of culture said art historian Poghos Haytayan has passed away on February 6, aged 81. Haytayan is the author of numerous articles, monographs and books.
Haytayan was born August 15, 1935 in Beirut, Lebanon. In 1946, Haytayan relocated to Armenia with his family.
From 1961 to 1965 he studied in the Ilya Repin Academy of Arts in Leningrad. Haytayan worked in the Institute of Arts of Armenia’s National Academy of Sciences, then in the Arts-Theater Insitute of Yerevan and for the Encyclopedia of Armenia – editing 11 volumes.
1982-1987 Haytayan was the deputy scientific director of the National Gallery of Armenia, 1987-1992 Secretary of the Union of Painters, and President of the Union of Painters from 1992-1998.
In 2011, he was awarded the Movses Khorenatsi Medal, in 2012 the Gold Medal of the Culture ministry and in 2016 the Grigor Narekatsi Commemorative Medal.