Հայաստանում 2017-ին տնտեսական աճը կշարունակվի. Կարայան
ԵՐԵՎԱՆ, 12 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանում 2017 թվականին տնտեսական աճի տեմպերի զարգացումը կշարունակվի: Հունվարի 12-ին կառավարության նիստից հետո լրագրողների հետ զրույցում նման համոզմունք հայտնեց Տնտեսական զարգացման և ներդրումների նախարար Սուրեն Կարայանը: «Արտահանման մասով այն աճի տեմպերը, որոնք գրանցվել էին 2016 թվականին, առնվազն կպահպանվեն, և այդ տեմպերն ավելի կգերազանցենք: Ներդրումների մասով ևս աճի տեմպեր կունենանք: Բավականին աշխատանքներ 2016-ի վերջին եռամսյակում իրականացրել ենք, պատրաստել ենք դաշտը և ակնկալում ենք, որ 2017-ին և տնտեսական աճը, և տնտեսական ակտիվության բոլոր ցուցանիշները, այդ թվում` արդյունաբերության ու արտահանման մասով՝ լուրջ աճ կունենան», - «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ, ասաց նախարարը:
Հարցին, թե երբ վարչապետը նշանակվեց, հայտարարեց, որ տնտեսության վիճակը շատ ծանր է, ի՞նչ է փոխվել վերջին ամիսների ընթացքում, Սուրեն Կարայանն ասաց. «Վերանայեցինք տնտեսության զարգացման մոդելը։ Ելնելով փոքր տնտեսության առանձնահատկություններից՝ մենք շեշտը դնում ենք, որ տնտեսությունը զարգանա ի հաշիվ արտահանման՝ առաջարկի հիման վրա:

В Армении в 2017-м году продолжится экономический рост: Сурен Караян
В Армении в 2017-м году продолжится ускорение темпов экономического роста. Как передает «Арменпресс», об этом в беседе с журналистами после заседания правительства  сказал министр экономического развития Армении Сурен Караян.
«Как минимум, сохранятся темпы развития экспорта 2016 года, они будут даже превзойдены. Будет рост темпов и по части инвестиций. В последнем квартале 2016 года была проведена значительная работа, подготовлено поле, и мы ожидаем, что в 2017 году у нас будет наблюдаться серьезный рост всех экономических показателей»,- сказал министр экономического развития Армении Сурен Караян.
На вопрос, что при своем назначении премьер-министр Карен Карапетян сказал о крайне тяжелом экономическом положении в стране, что же изменилось за последние месяцы, министр экономического развития Армении Сурен Караян сказал: «Мы пересмотрели модель экономического развития. Исходя из особенностей малой экономики, мы предлагаем развитие экономики на основе экспорта – основываясь на спросе».