Պենտագոնը հայտարարել Է Իրաքում եւ Սիրիայում ԱՄՆ-ի հարվածներից 64 խաղաղ բնակիչների զոհվելու մասին
ԵՐԵՎԱՆ, 10 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Իրաքում եւ Սիրիայում ԱՄՆ-ի ավիահարվածների հետեւանքով 2015 թվականի նոյեմբերից մինչեւ 2016 թվականի սեպտեմբեր զոհվել են 64 խաղաղ բնակիչներ: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, հայտնել Է Reuters գործակալությունը՝ հղում անելով ամերիկացի զինվորականների հայտարարությանը:
Պենտագոնի տվյալներով՝ խոսքը վերաբերում Է 24 տարբեր ավիահարվածների զոհերին, հարվածներ, որոնք հասցվել են 2015 թվականի նոյեմբերի 20-ից մինչեւ 2016 թվականի սեպտեմբերի 10-ն ընկած ժամանակահատվածում: Այդ դեպքերից յուրաքանչյուրում, ինչպես պնդում են ամերիկացի զինվորականները, կիրառվել են բոլոր անհրաժեշտ միջոցները՝ կանխելու զոհերը քաղաքացիական անձանց շրջանում:
Պենտագոնում նշել են, որ ընդամենը 2014 թվականից ԱՄՆ-ի ավիահարվածների հետեւանքով զոհվել Է 119 խաղաղ բնակիչ, եւս 37 մարդ վիրավորվել Է: Մինչդեռ «Միջազգային համաներում» կազմակերպությունը հայտարարում Է, որ երկու տարվա ընթացքում ԱՄՆ-ի գլխավորած կոալիցիայի հարվածներից զոհվել Է շուրջ 300 խաղաղ բնակիչ:
Ընդամենը ԱՄՆ-ը Իրաքում եւ Սիրիայում ավելի քան 12 հազար ավիահարված Է հասցրել, հաղորդել Է ՌԻԱ Նովոստին:

Пентагон заявил о гибели 64 мирных жителей при ударах США в Ираке и Сирии
В результате авиаударов США в Сирии и Ираке с ноября 2015 года по сентябрь 2016 года погибли 64 мирных жителя, сообщает агентство Рейтер со ссылкой на заявление американских военных.
По данным Пентагона, речь идет о жертвах 24 различных авиаударов, нанесенных между 20 ноября 2015 года и 10 сентября 2016 года.
В каждом из этих случаев, по утверждению американских военных, были применены все необходимые меры, чтобы предотвратить гражданские жертвы.
В частности, 20 ноября 2015 года погибли 5 гражданских лиц в окрестностях Дейр-эз-Зора в Сирии, а 5 марта близ Мосула 10 гражданских лиц,сообщает Арменпресс со ссылкой на РИА Новости.
Всего с 2014 года США признали 119 мирных жертв своих авиаударов, 37 человек были ранены. При этом организация "Международная амнистия" заявляет, что за два года ударов коалиции под руководством США погибли около 300 мирных жителей.