Վարորդների կողմից վթարների ինքնուրույն գրանցման համար վնասի շեմը բարձրացվել է
ԵՐԵՎԱՆ, 24 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ԱՊՊԱ ոլորտում վարորդների կողմից պատահարների ինքնուրույն գրանցման համար վնասի շեմը 50 հազար դրամից բարձրացվել է մինչև 100 հազար դրամի: «Արմենպրես»-ի մամուլի սրահում կայացած ասուլիսի ժամանակ այս մասին տեղեկացրեց Հայաստանի ավտոապահովագրողների բյուրոյի գործադիր տնօրեն Վահան Ավետիսյանը` նշելով, որ փոփոխությունն ուժի մեջ կմտնի 2016 թվականի սեպտեմբերի 1-ից:
«Եթե հիշում եք, մենք մարտ ամսին ներդրեցինք վարորդների կողմից պատահարների ինքնուրույն գրանցման այս համակարգը: Որոշակի փորձարկումների արդյունքում մենք եկանք այս եզրահանգման, որ վնասի շեմը կարող ենք բարձրացնել ու անցում կատարել վնասի ավելի բարձր շեմի: Համապատասխանաբար, սեպտեմբերի 1-ից վարորդները, եթե ունեն համաձայնություն պատահարում մեղավորության վերաբերյալ և տուժողի վնասի ակնկալվող չափը չի գերազանցում 100 հազար դրամը, ապա նման պատահարները վարորդները կարող են գրանցել ինքնուրույն»,-ասաց Վահան Ավետիսյանը:
Նրա խոսքով` սա հնարավորություն է, ոչ թե պարտավորություն, իսկ համաձայնեցված հայտարարագիրը` բավականին պարզ փաստաթուղթ, որը հնարավոր է կազմել ու պատահարի վայրից մեքենան հեռացնել 5-7 րոպեի ընթացքում: Եթե կողմերը որոշել են ինքնուրույն գրանցել վթարը, անհրաժեշտ է առնվազն երեք անգամ լուսանկարել բախված մեքենաների փոխադարձ դիրքերն ու վնասվածքները, լրացնել ու ստորագրել համաձայնեցված հայտարարագիրը, ազատել ճանապարհի երթևեկելի հատվածը: Պետք է նաև հեռախոսով մեղավոր վարորդի ապահովագրական ընկերությանը տեղեկացնել վթարի մասին` ներկայացնելով համաձայնեցված հայտարարագրում լրացված տեղեկատվությունը:
«2016 թվականի մարտից ներդրված այս համակարգի արդյունքում մարտին ունեցանք 230 պատահար, որոնք վարորդները գրանցեցին ինքնուրույն, վճարվեց շուրջ 10 միլիոն դրամ ապահովագրական հատուցում: Հուլիսի տվյալներով ունենք 430 ինքնուրույն գրանցված պատահար, վճարվել է շուրջ 17 միլիոն դրամ հատուցում»,-տեղեկացրեց բանախոսը` հավելելով, որ շեմը բարձրացնելու դեպքում ակնկալվում է, որ նշված պարզեցված եղանակով ինքնուրույն գրանցումների թիվը կլինի 1200-1500: 3-7 օրվա ընթացքում տուժողը կարող է փոխհատուցում ստանալ ապահովագրական ընկերությունից: Համաձայնեցված հայտարարագրի նոր ձևը կարելի է ներբեռնել Բյուրոյի կայքից:
Մեկ այլ փոփոխությամբ էլ սեպտեմբերի 1-ից համաձայնեցված հայտարարագրով կարգավորվող ավտովթարներից բացի մնացած բոլոր վթարները կգրանցվեն միայն Ճանապարհային ոստիկանության կողմից: Այսինքն` ապահովագրական ընկերություններն այլևս պարտավորություն չունեն ժամանելու դեպքի վայր: Նշյալ դեպքում պետք է վարորդները պատահարի վայր հրավիրեն ՃՈ-ին և հետևեն վերջինիս ցուցումներին: Իսկ մինչ ՃՈ ժամանումը անհրաժեշտ է չտեղաշարժել ավտոմեքենաները: Պատահարը տեղի ունենալուց հետո առավելագույնը 40 րոպեի ընթացքում վթարի մասին պետք է հեռախոսով տեղեկացվեն նաև ապահովագրական ընկերությունները:

Повышен порог ущерба, причиненного в ДТП, при котором водители могут самостоятельно регистрировать инцидент
Повышен порог ущерба, причиненного в ДТП, при котором водители могут
самостоятельно регистрировать инцидент
Порог ущерба, причиненного в ДТП, при котором водители могут самостоятельно регистрировать инцидент, повышен в системе страхования АППА с 50 до 100 тысяч драмов. Об этом на пресс-конференции в зале  «Арменпресс»  сказал директор Бюро автострахователей Армении Ваган Аветисян, отметив, что это изменение войдет в силу с 1-го сентября.
«Если помните, систему самостоятельной регистрации со стороны водителей мы ввели с марта. В результате испытаний мы пришли к выводу, что порог ущерба, причиненного в ДТП, при котором водители могут самостоятельно регистрировать инцидент, может быть повышен в системе страхования АППА с 50 до 100 тысяч драмов. Соответственно, с 1-го сентября, если будет достигнуто согласие между участниками ДТП, водители смогут зарегистрировать его  самостоятельно»,- сказал директор Бюро автострахователей Армении Ваган Аветисян.
С его слов, это позволит составить согласованное заявление, которое представляет собой довольно простой документ, и убрать машины с проезжей части в течение 5-7 минут; однако это не является обязательством для сторон, а всего лишь возможностью необходимо будет сделать как минимум 3 фотографи с разных сторон и положений, заполнить и подписать заявление, убрать машины с проезжей части. Затем надо будет сообщить по телефону страхователю виновного водителя о ДТП, представив всю документацию.
«После внедрения этой системы в марте 2016 года было зарегистрировано 230 ДТП, которые водители зарегистрировали самостоятельно, по которым было выплачено около  10 млн драмов. По данным на июль было зарегистрировано 430 ДТП, которые водители зарегистрировали самостоятельно, по которым было выплачено около  17 млн драмов»,- сказал директор Бюро автострахователей Армении Ваган Аветисян, добавив, что после  повышения порога ущерба, причиненного в ДТП, они ожидают рост числа подобных сделок до 1200-1500. Пострадавший сможет получить возмещение ущерба в течение 3-7 дней. Форму согласованного заявления можно найти на сайте Бюро автострахователей Армении.
Другим изменением предусмотрено, что все прочие ДТП с 1-го сентябрябудут регистрироваться только дорожной полицией. Сотрудники страховых агентств не будут вынуждены выезжать на места ДТП.
Водители должны будут пригласить сотрудников дорожной полиции и следовать их указаниям. До их прибытия нельзя будет перемещать машины, а страхователей надо будет оповестить по телефону максимум в течение 40 минут после ДТП.