Վրացագետը կանխատեսում է Հայաստանի դերի մեծացում ռուս-վրացական հարաբերությունների կարգավորման հարցում
Վրացագետը կանխատեսում է Հայաստանի դերի մեծացում ռուս-վրացական
հարաբերությունների կարգավորման հարցում
ԵՐԵՎԱՆ, 8 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Վերջին մի քանի տարում հնարավորություն ունենք խոսելու հայ-վրացական հարաբերությունների ավելի բարձր մակարդակի մասին: Դա պայմանավորված է այն հանգամանքով, որ ներկայիս վրացական իշխանություններն առավել պատրաստակամ են Հայաստանի հետ հարաբերություններն ավելի խորացնելու հարցում: Այս մասին «Արմենպրես»- ի մամուլի սրահում հրավիրված ասուլիսին նշեց վրացագետ Ալիկ Էրոյանցը: «Տարածաշրջանային վերջին զարգացումները նոր հնարավորություններ են բացում ինչպես Հայաստանի, այնպես էլ Վրաստանի համար: Մասնավորապես, Իրանի նկատմամբ պատժամիջոցների չեղարկումը, ինչպես նաև ռուս-վրացական հարաբերությունների բարելավումը: Հատկապես ռուս-վրացական հարաբերությունների կարգավորման գործընթացում Հայաստանի դերը ևս կարող ենք տեսնել: Դրանով պայմանավորված՝ հետագայում հայկական գործոնը կմեծանա: Դա հավանական է, որովհետև Հայաստանը թե Ռուսաստանի, թե Վրաստանի համար վստահելի գործընկեր է»,-ասաց Ալիկ Էրոյանցը` ընդծելով, թե տարածաշրջանային զարգացումները ենթադրում են, որ Հայաստանն ու Վրաստանը կարող են սկսել համագործակցել նոր ձևաչափով, նոր ուղղություններով:
Ալիկ Էրոյանցի խոսքով՝ Վրաստանի գործող իշխանությունների քայլերում հայամետ մոտեցումները նկատելի են: Ինչպես գիտենք, վերջին տասնամյակում ուժեղացել էր թուրք-ադրբեջանական գործոնը, իսկ հայկական գործոնն ավելի ետ էր մղվել : «Սահակաշվիլիի իշխանության ժամանակ վարվում էր հենց պրոթուրքական, պրոադրբեջանական քաղաքականություն, ակնհայտ հակահայկականություն կար, և դա, կարծես, վրաց հասարակության մեջ ևս արմատավորվում էր: Ներկայում իրավիճակի փոփոխություն է նկատվում: Թուրք- ադրբեջանական գործոնի թուլացման պարագայում հարավորությունը մեծ է, որ հայկական գործոնը մեծանա»,-ավելացրեց վրացագետը:
Նա նկատեց, որ Արևմուտքը նույնպես շահագրգռված է ռուս-վրացական հարաբերությունների կարգավորման հարցում: Քանի որ բազմաթիվ խնդիրներ, հակամարտություններ կան տարածաշրջանում, հետևաբար ոչ Արևմուտքին, ոչ Վրաստանին ձեռնտու չէ, որ շահերի բախումը տեղափոխվի վրացական դաշտ:

Expert in Georgian studies predicts increase of Armenia's role in the normalization of Georgian- Russian relations
Expert in Georgian studies predicts increase of Armenia's role in the normalization of Georgian-
Russian relations
YEREVAN, FEBRUARY 8, ARMENPRESS. We have the opportunity to talk about a higher level of Armenian-Georgian relations over the last few years. This is due to the fact that the current Georgian authorities are ready to deepen relations with Armenia, expert in Georgian studies Alik Eroyants mentioned during the interview in “Armenpress” media hall. “Recent regional developments open new opportunities both for Armenia and Georgia. In particular, it refers to the cancellation of sanctions against Iran, as well as the improvement of Russian-Georgian relations. In particular, we can also see Armenia's role in the normalization of Russian-Georgian relations. Hence, Armenian factor will increase further. It is possible as Armenia is a reliable partner both for Russia and Georgia,” Alik Eroyants said emphasizing that the regional developments suggest Armenia and Georgia can begin to interact with the new format and new directions.
According to Alik Eroyants, pro-Armenian approaches are noticeable in the steps of Georgian current authorities. As we know, Turkish-Azerbaijani factor was strengthened over the past decade but the Armenian factor was pushed back. “Saakashvili led pro-Turkish and pro-Azerbaijani policy. An obvious anti-Armenianism existed and it seemed to spread over the Georgian society. Currently, there is a change in the situation. In the case of the weakening of Turkish-Azerbaijani factor the increase of the Armenian factor is possible,” expert in Georgian studies added.