Մոլդովայում ԻՊ-ին «կեղտոտ ռումբերի» համար հումք վաճառելու չորս փորձ Է կասեցվել
ԵՐԵՎԱՆ, 7 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Վերջին հինգ տարում մոլդովացի քննիչները Հետաքննությունների դաշնային բյուրոյի հետ համագործակցությամբ «Իսլամական պետության» զինյալներին սեւ շուկայում միջուկային նյութերի վաճառքի չորս փորձ են կասեցրել: Ենթադրվում Է, որ ռադիոակտիվ հումքը դուրս Է բերվել Ռուսաստանից: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, հոկտեմբերի 7-ին հաղորդել Է «Ասոշիեյթեդ պրես» գործակալությունը:
«Մենք կարող ենք նման դեպքերի շարունակում սպասել: Քանի դեռ մաքսանենգները կարծում են, որ իրենք կարող են մեծ փողեր վաստակել ու չբռնվել, նրանք կշարունակեն դա անել»,-գործակալությանը հայտարարել Է քննիչ Կոնստանտին Մալիկը, որը մասնակցել Է բոլոր դրվագների հետաքննությանը:
Բոլոր դեպքերում ձերբակալվել են միջնորդները, գործարքների գլխավոր մասնակիցները խույս են տվել հետապնդումից:
Վերջին գործողությունն իրականացվել Է 2015 թվականի փետրվարին: Ռադիոակտիվ ցեզիում-137 Է հայտնաբերվել թաքստոցում:

В Молдавии пресечены четыре попытки продать ИГ сырье для «грязной бомбы»
За пять последних лет молдавские следователи в сотрудничестве с ФБР пресекли четыре попытки продажи на черном рынке ядерных материалов боевикам «Исламского государства» (ИГ). Предположительно, радиоактивное сырье вывозилось из России. Как передает Арменпресс, об этом сообщает Associated Press, в среду, 7 октября.
«Мы можем ожидать продолжения таких случаев. Пока контрабандисты думают, что они могут сделать большие деньги и не попасться, они будут продолжать делать это», — заявил агентству следователь Константин Малик, принимавший участие в расследовании всех эпизодов.
Во всех случаях задерживались посредники, ключевые участники сделок уходили от преследования.
Последняя операция была проведена в феврале 2015 года. Радиоактивный цезий-137 был обнаружен в тайнике.