Կառավարությունը շարունակելու է սուբսիդավորել էլեկտրաէներգիայի թանկացման բեռը
ԵՐԵՎԱՆ, 16 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Կառավարությունը շարունակելու է բնակչության և ՓՄՁ-ների համար սուբսիդավորել էլեկտրաէներգիայի թանկացման բեռը: Այս մասին Ազգային ժողովում լրագրողների հետ զրույցում նշեց ՀՀ վարչապետ Հովիկ Աբրահամյանը: «Իրականությանը չեն համապատասխանում խոսակցությունները, թե կառավարությունը գումար չունի սուբսիդավորելու համար: Կառավարությունը գումար ունի եւ սուբսիդավորելու է: Մենք պայմանավորվել ենք, որ անելու ենք և անում ենք դա»,- «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ ընդգծեց վարչապետը:
Անդրադառնալով Վանաձորի «Քիմպրոմ»-ի հետ կապված խնդիրներին՝ նա ընդգծեց, որ այդ  հարցով զբաղվում են Լոռու մարզպետարանը և ՀՀ էներգետիկայի և բնական պաշարների նախարարությունը: Հովիկ Աբրահամյանը նկատեց, որ դա մասնավոր ընկերություն է և սեփականատերը պետք է լուծում տա խնդրին:
Էլեկտրաէներգիայի սակագնի բարձրացման մասով բնակիչ-բաժանորդներին ու փոքր ու   միջին  բիզնեսի ներկայացուցիչներին կառավարությունը  սուբսիդավորում կհատկացնի մինչև   Հանրային  ծառայությունները կարգավորող հանձնաժողովում ընթացող խորհրդատվական   աշխատանքների  ավարտըԱյդ մասին օգոստոսի 31-ին կառավարության նիստից հետո   լրագրողների հետ զրույցում  նշել է ՀՀ էներգետիկայի և բնական պաշարների   նախարար Երվանդ Զախարյանը:
Նրա խոսքով՝ ամսական մինչև 500 կՎտ ժամ էլեկտրաէներիա ծախսող փոքր ու միջին բիզնեսի   համար կառավարությունն էլեկտրաէներգիայի սակագնի բարձրացումը կփոխհատուցի կիսով    չափ՝ 250 կՎտ ժամի համար:

Government to continue subsidizing increase of electricity tariff
YEREVAN, SEPTEMBER 16, ARMENPRESS. The Government will continue subsidizing the increase of electricity tariff for the citizens and SMEs. The Prime Minister of the Republic of Armenia mentioned about this in an interview with journalists at the National Assembly. “The rumors that the Government has no money to subsidize do not correspond to the reality. The Government has money and will subsidize. We agreed that we will do and we do it”, “Armenpress” reports, the PM emphasized.
Referring to the problems over “Kimprom” in Vanadzor, the PM stressed that the Lori governor's office and the Ministry of Energy and Natural Resources will deal with that issue.  Hovik Abrahamyan noted that it is a private company and the owner must find a solution to the problem.
The Government of the Republic of Armenia will remunerate the increase of the electricity tariff for the citizens and small and medium enterprises starting from August 1 until the end of the audit that is to be held in the “Electric Networks of Armenia” CJSC. The Minister of Energy and Natural Resources of the Republic of Armenia Yervand Zakharyan had mentioned about this after the August 31 session of the Government. According to him, the Government will subsidize the increase of 250KWt of those SMEs which consume up to 500KWt energy.