Ադրբեջանը զորավարժությունների անցկացման մասին պետք է հայտարարեր նախապես, ինչը չի արել. Դավիթ Տոնոյան
Ադրբեջանը զորավարժությունների անցկացման մասին պետք է հայտարարեր նախապես, ինչը չի
արել. Դավիթ Տոնոյան
ԵՐԵՎԱՆ, 7 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Չնայած այն հանգամանքին, որ ՀՀ-ում անցկացվող «Շանթ» և «Անքակտելի եղբայրություն» զորավարժությունները չեն գերազանցել միջազգային պայմանագրերով զորավարժությունների անցկացման համար ընդունված սահմանաչափերը, այնուամենայնիվ, թափանցիկության և փոխվստահության ապահովման նկառատումներով հայկական կողմը դրանց մասին հայտարարել է ԵԱՀԿ սահմանված ընթացակարգերով: Հայտարարությունը ՀՀ պաշտպանության նախարարի առաջին տեղակալ Դավիթ Տոնոյանինն է:
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ, ՀՀ ՊՆ «Զինուժ» հեռուստածրագրի հարցին` «Սեպտեմբերի 3-6-ը Հայաստանի Հանրապետությունում անցկացվեցին «Շանթ-2015» ռազմավարական հրամանատարաշտաբային զորավարժությունները: Արդեն ս.թ. սեպտեմբերի 12-ին ՀՀ ՊՆ «Բաղրամյան» ուսումնական կենտրոնում տեղի կունենա այդ զորավարժությունների կրակային փուլը, իսկ հոկտեմբերի սկզբին կկազմակերպվի ևս մեկ` «Անքակտելի եղբայրություն» զորավարժությունը` արդեն ՀԱՊԿ շրջանակներում: Զուգահեռաբար, ադրբեջանական մամուլով լուրեր են տարածվել, որ սեպտեմբերի 6-ից 13-ը այդ երկրում նույնպես կազմակերպվում են զորավարժություններ, որոնց ընդգրկված են լինելու 65.000 հազար մարդ անձնակազմ, 700 միավոր մարտական մեքենաներ, 500 միավոր հրթիռային և հրետանային համակարգեր, 40 միավոր ինքնաթիռներ և ուղղաթիռներ և այլն: Արդյոք կա՞ն միջազգային մեխանիզմներ` զորավարժությունների քանակական ցուցանիշները վերահսկելու և դրանց թափանցիկությունն ապահովելու համար, Տոնոյանը նման պատասխան է տվել.
«Սպառազինությունների վերահսկման միջազգային պայմանագրերը, մասնավորապես` ԵԱՀԿ շրջանակներում, որոնց անդամակցում են և' Հայաստանը, և' Ադրբեջանը, նախատեսում են զորավարժությունների վերահսկման մեխանիզմներ: Մասնավորապես, Վիեննայի 2011թ. փաստաթուղթը սահմանում է, որ մասնակից պետությունները պետք է ծանուցեն մյուս բոլոր մասնակից պետություններին մինչև  9000 մարդ, ներառյալ ապահովման ուժերը, կամ մինչև 250 մարտական տանկեր կամ մինչև 500 ՄԶՄ-ներ կամ մինչև 250  ինքնագնաց կամ քարշակող հրետանի, ականանետեր և համազարկային կրակի ռեակտիվ համալիրներ (100 մմ և ավելի տրամաչափի) ներառող որևէ մեկ զորավարժության մասին: Ընդ որում, եթե տվյալ մակարդակի զորավարժությունները նախատեսված չեն եղել նախորդ տարվա պլանով, ապա դրանց անցկացման մասին պետք է ծանուցվի անցկացումից առնվազն 42 օր առաջ:
Չնայած այն հանգամանքին, որ ՀՀ-ում անցկացվող «Շանթ» և «Անքակտելի եղբայրություն» զորավարժությունները չեն գերազանցում տվյալ սահմանաչափերը, այնուամենայնիվ, թափանցիկության և փոխվստահության ապահովման նկառատումներով դրանք ԵԱՀԿ սահմանված ընթացակարգերով հայտարարվել են:
Ինչ վերաբերվում է Ադրբեջանում անցկացվող զորավարժություններին, ապա, դատելով հրապարակված թվերից, դրանք պետք է հայտարարվեին նախապես, ինչը չի արվել: Ուստի սպառազինությունների վերահսկման ոլորտում Հայաստանի և Ադրբեջանի կողմից որդեգրած քաղաքականության տարբերության մասին լրացուցիչ մեկնաբանությունների անհրաժեշտություն չեմ տեսնում»:

David Tonoyan: Azerbaijan was to announce about military exercises beforehand
YEREVAN, SEPTEMBER 7, ARMENPRESS. Despite of the fact that the military exercises “Shant” and “Indestructible Brotherhood” did not exceed the limits for military exercises accepted by international treaties, the Armenian side had announced about them in accordance with the OSCE procedures to ensure transparency and mutual trust. The First Deputy Defense Minister issued this statement.
“Armenpress” reports that to the following question of “Zinuzh” TV program, “Shant–2015” Military Commandand Staff Exercises were held in Armenia from September 3 – 6. At the beginning of October another military exercise “Indestructible Brotherhood” will be held within the framework of CSTO. Parallel to it, the Azerbaijani mass media spread information that from September 6 to September 13 military exercises will be held in Azerbaijan as well, in which 65.000 personnel, 700 combat vehicles, 500 missile and artillery systems, 40 jets and helicopters will be included. Are there international mechanisms to monitor the quantitative indicators of the military exercises and ensure their transparency?” Tonoyan answered in the following way, “International treaties on arms control, particularly within the framework of the OSCE, of which both Armenia and Azerbaijan are members, foresee control mechanisms for military exercises. Particularly, the 2011 document of Vienna determines that the member states must inform all the other member states about military exercises if they exceed 9000 personnel, or 250 tanks or 250 self-propelled artillery. Moreover, if the exercises of such a scale were not planned during the previous year, they must inform at least 42 days before the exercises are launched.
Despite of the fact that the military exercises “Shant” and “Indestructible Brotherhood” did not exceed the above mentioned limits, the Armenian side had announced about them in accordance with the OSCE procedures to ensure transparency and mutual trust.
As refers to the military exercises held in Azerbaijan, judging by the published figures, they had to be announced beforehand, which was not done. Hence, I find no necessity for extra comment on the difference of the policies adopted by Armenia and Azerbaijan on arms control”.