Չինաստանում պայթյունից 40-ից ավելի մարդ է զոհվել, տուժել է ևս 400-ը
ԵՐԵՎԱՆ, 13 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հրշեջներին առավոտյան հաջողվել է մարել կրակը Չինաստանի հյուսիսի Տյանցզին նավահանգստային քաղաքի դյուրավառ նյութերի պահեստում տեղի ունեցած պայթյունի վայրում եւ ձեռնամուխ լինել փլատակների մաքրմանը: Ինչպես տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը, հղում անելով Սինա լրատվական պորտալին, պատահարի վայրը շրջափակված է ոստիկանության կողմից, քանի որ առկա է նոր պայթյունների վտանգը: Իշխանությունները ձերբակալել են պահեստի գործարկու ընկերության պատասխանատուներին:
Ըստ վերջին տվյալների՝ պայթյունի հետեւանքով զոհվածների թիվը հասել է առնվազն 42-ի, եւս շուրջ 400 հոգի վերքեր են ստացել: Այս տվյալները լրագրողներին հայտնել է քաղաքի հիվանդանոցներից մեկի մի աղբյուր:
Ինչպես հաղորդել է The China Daily թերթի էլեկտրոնային տարբերակը, արտակարգ պատահարի վայրում աշխատող տասնյակ հրշեջներ անհայտ կորած են համարվում: Նրանց հետ կապն ընդհատվել է նոր հզոր պայթյունից հետո, եւ այդ ժամանակվանից նրանց ճակատագրի մասին ոչինչ հայտնի չէ:
Ականատեսների վկայությամբ՝ պայթյունի ալիքը բնակելի շենքերի ապակիները կոտրել է 2 կիլոմետր շառավղով եւ վնասել ավելի քան հազար ավտոմեքենա: Արտակարգ պատահարի վայրից ստացվող  կադրերում երեւում է, որ պայթյունից անմիջապես հետո, որի ուժգնությունը գնահատվում է 3 տոննա տրոտիլային համարժեքով, միջադեպի շրջանում սաստիկ հրդեհ է սկսվել: Սինհուա գործակալության հաղորդմամբ՝ դրանից հետո պահեստում տեղի են ունեցել եւս մի քանի պայթյուններ այն պահին, երբ հրշեջները պայքարում էին կրակի դեմ:
Դրանցից ամենաուժեղի հզորությունը համարժեք է 21 տոննա տրոտիլի: Միջադեպի պատճառների վերաբերյալ տեղեկատվություն չկա:
Հիվանդանոցներ տեղափոխվող տուժածների թիվը շարունակ ավելանում է: Փրկարարները չեն բացառում, որ պայթյունից վնասված շենքի փլատակների տակ կարող են լինել մարդիկ, հաղորդել է ՏԱՍՍ-ը:

Число жертв взрыва в Китае возросло до 42 человек, еще около 400 пострадали
Пожарным утром удалось потушить основное пламя на месте взрыва на складе легковоспламеняющихся веществ в портовом городе Тяньцзинь на севере Китая и приступить к расчистке завалов.
Как сообщил информационный портал Сина, место происшествия оцеплено полицией, так как существует опасность повторных взрывов,  сообщает Арменпресс со ссылкой на Тасс.
К настоящему времени власти задержали ответственных лиц компании-оператора склада.
По последним данным, в результате число жертв взрыва достигло по меньшей мере 42 человек, еще около 400 получили ранения.
Такие данные журналистам привел источник в одной из больниц города.
Как сообщила электронная версия газеты The China Daily, еще около 20 пожарных, работавших на месте ЧП, числятся пропавшими без вести. Связь с ними прервалась после мощного повторного взрыва, и с тех пор об их судьбе ничего неизвестно.
По свидетельству очевидцев, взрывной волной выбило стекла в жилых домах в радиусе 2 км и повредило свыше 1 тыс автомобилей. На кадрах с места ЧП видно, что сразу после взрыва, мощность которого оценивается в 3 тонны в тротиловом эквиваленте, в районе инцидента начался сильный пожар. По сообщению агентства Синьхуа, после него на складе произошло еще несколько взрывов в тот момент, когда пожарные вели борьбу с огнем. Мощность самого сильного из них эквивалентна 21 тонне тротила. О причинах инцидента информации нет.
Число поступающих в больницы пострадавших постоянно увеличивается, развернуты мобильные пункты сдачи крови. Спасатели не исключают, что под завалами рухнувших перекрытий поврежденного взрывом здания предприятия еще могут находиться люди.