Սերժ Սարգսյանն ընդգծել է Ադրբեջանի անպատասխանատու քայլերն համարժեք գնահատականի արժանացնելու կարևորությունը
Սերժ Սարգսյանն ընդգծել է Ադրբեջանի անպատասխանատու քայլերն համարժեք
գնահատականի արժանացնելու կարևորությունը
ՌԻԳԱ, 21 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի նախագահ Սերժ Սարգսյանը եվրոպայի ժողովրդական կուսակցության գագաթնաժողովում, որը տեղի է ունենում Լատվիայի մայրաքաղաք Ռիգայում, խոսելով եվրոպական տարածաշրջանում համագործակցության եւ անվտանգության ապահովման մասին՝ անդրադարձել է Լեռնային Ղարաբաղի  հակամարտությանը: «Այն շարունակում է լրջագույն մարտահրավեր մնալ ինչպես տարածաշրջանային, այնպես էլ եվրոպական անվտանգության համար: Ադրբեջանը չի դադարեցնում սադրանքների, սպառնալիքների եւ հակահայկական քարոզչության իր գործելաոճը՝ ձգձգելով հակամարտության կարգավորման գործընթացը: Հակահայկական արշավը զուգորդվում է Ադրբեջանում մարդու իրավունքների կոպիտ խախտումների հետ, իսկ ռեժիմի ընդդիմախոսները վաղուց որակվում են որպես Հայաստանի գործակալներ:
Մեր ընդհանուր տարածաշրջանային անվտանգությանը սպառնացող Ադրբեջանի անպատասխանատու քայլերը չպետք է անարձագանք մնան եվրոպական գործընկերների կողմից։ Դրանք պետք է արժանանան համարժեք գնահատականի»,- ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ նախագահի աշխատակազմի հասարակայնության և տեղեկատվության միջոցների հետ կապերի վարչությունից, նշել է Սերժ Սարգսյանը:
ՀՀ նախագահը կոչ է արել տուրք չտալ տարբեր միջազգային հարթակներում Ադրբեջանի ապակառուցողական նախաձեռնություններին եւ դրանով իսկ չկիսել պատասխանատվությունը տարածաշրջանում լարվածության ավելացման հարցում:

Serzh Sargsyan emphasized the importance of giving an adequate evaluation of Azerbaijan’s irresponsible steps
Serzh Sargsyan emphasized the importance of giving an adequate evaluation of Azerbaijan’s
irresponsible steps
RIGA, 21 MAY, ARMENPRESS. Talking about the securing of cooperation and security in Europe, President of Armenia Serzh Sargsyan touched upon the Nagorno-Karabakh conflict during the summit of the European People’s Party being held in Riga. “The Nagorno-Karabakh conflict continues to be a serious challenge for security in the region and in Europe. Azerbaijan continues with its provocations, threats and anti-Armenian propaganda, prolonging the regulation of the conflict. The anti-Armenian campaign is being carried out with crude violations of human rights in Azerbaijan, and the regime’s opponents have been viewed as Armenia’s agents for a long time now.
The partners in Europe must react to the irresponsible steps of Azerbaijan posing a threat to our regional security. There is a need for an adequate evaluation of those steps,” Serzh Sargsyan mentioned, as the Public Relations and Mass Media Department of the Structure to the Office of the President of the Republic of Armenia reports to “Armenpress”.
The President of the Republic of Armenia urged to not give in to Azerbaijan’s destructive initiatives at different international levels and not share the responsibility for the escalation of tension in the region.