Թուրքիայում պատրաստվում են դատի տալ Հայաստանին
ԵՐԵՎԱՆ, 27 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Թուրքական Իզմիր-Էրզրում մշակույթի եւ համերաշխության հիմնադրամը որոշել է դատի տալ Հայաստանին` Թուրքիային ցեղասպանության մեջ մեղադրելու համար, եւ դատական գործընթացով ցույց տալ, որ 1915 թվականին «իրականում հայերն են կոտորել թուրքերին»:
Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը` վկայակոչելով թուրքական «Իհլաս» լրատվական գործակալութունը, հիմնադրամի տնօրեն Ջոշքուն Ըշըքը հայտարարել է, որ իրենց նպատակը դատական գործընթացով պարզելն է, թե հայերից եւ թուրքերից ովքեր են «իսկական ջարդարարները, եւ ովքեր՞ կոտորվածները»:
Նա ասել է, որ 100 տարվա ընթացքում այս թեմայի շուրջ իրավական որեւէ գործընթաց չի եղել, եւ իրենք ցանկանում եմ տալ դրա մեկնարկը: Ըշըքն ասել է, որ իրենք Հայաստանից, Ռուսաստանից, Անգլիայից եւ ԱՄՆ-ից պահանջելու են բացել թեմայի հետ կապված արխիվները:
«Մենք ԱՄՆ-ից պահանջելու ենք փաստաթղթեր տրամադրել «Դաշնակցություն» եւ Հնչակյան կուսակցությունների արխիվներից: Պահանջելու ենք ներկայացնել այդ ժամանակաշրջանում ԱՄՆ-ի դեսպանների եւ հյուպատոսների զեկույցները», -ասել է նա:
Թուրքական հիմնադրամի տնօրենը չի նշել, թե կոնկրետ որ դատական ատյանում են մտադիր Հայաստանի դեմ «ցեղասպանության» հայց ներկայացնել: Նա հայտնել է, որ դատական գործընթացը սկսելու վրա, որը նախատեսվում է սկսել առաջիկա մայիսին, արդեն 160 իրավաբան է աշխատում:

YEREVAN, 27 APRIL, ARMENPRESS. The Turkish Izmir-Erzerum Foundation for Culture and Solidarity has decided to file a lawsuit against Armenia for accusing Turkey of genocide and show through a court procedure that “the Armenians actually massacred the Turks” in 1915. As “Armenpress” reports, citing the Turkish Ihlas News Agency, Director of the Foundation Coşkun Işık declared that the goal of the Foundation is to show through a court procedure who the “real killers are and who the real massacred are” among the Turks and Armenians.
Işık said there hadn’t been any legal process for the past 100 years and that the Foundation wants to launch the process.
“ “We will demand that the US provide us with documents from the archives of the “Dashnaktsutyun” Party and the Hunchakian Party. We will demand the reports of US Consuls and Ambassadors of the time,” Işık said.