Մեկ միլիոնից ավելի տոնական լույսեր են վառվել Կանբերայի կենտրոնում
ԵՐԵՎԱՆ, 28 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ծննդյան տոների առթիվ ավելի քան մեկ միլիոն լույս Է վառվել Ավստրալիայի մայրաքաղաքի գործարար շրջանում եւ Գինեսի ռեկորդների գրքում պաշտոնապես գերազանցել ռեկորդը՝ ստեղծելով ամենամեծ լուսադիոդային ինստալացիան: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, նոյեմբերի 28-ին հաղորդել Է BBC  հեռուստառադիոհաղորդումների կորպորացիայի կայքը:
Լուսային կառուցվածքի ստեղծման համար օգտագործվել են շուրջ 1,2 միլիոն լամպ եւ 120 կիլոմետր մալուխ: Լուսային ինստալացիայի կառուցման նախագիծը ղեկավարել Է մասնագիտությամբ իրավաբան Դեւիդ Ռիչարդսը՝ նախապես հավաքագրելով կամավորների խումբ:
«Ծննդյան տոների լույսերն իրակապես տոնական տրամադրություն են ստեղծում»,- հայտարարել Է Ռիչարդսը: Անցյալ տարի նա սահմանել Է եւս մեկ ռեկորդ՝ օգտագործելով ավելի քան 500 հազար լամպ Կանբերայի արվարձանում իր տունը զարդարելու համար:
Այս նախագիծը բարեգործական Է, դրամական ամբողջ հասույթը կհատկացվի այն ծնողներին օգնություն ցույց տալու համար, որոնց երեխաները մահացել են հանկարծական մահվան համախտանիշից:
BBC-ն նշել Է, որ նախկին համաշխարհային ռեկորդը սահմանվել Է Ուզբեկստանի հարավի Շուրթան քաղաքում, որտեղ լուսային ինստալացիայի ստեղծման համար օգտագործվել Է ավելի քան 180 հազար լամպ, հաղորդել Է ՌԻԱ Նովոստին:

Более миллиона рождественских огней осветили центр Канберры
Более миллиона рождественских огней осветили деловой район австралийской столицы иофициально побили рекорд вКниге рекордов Гиннеса, создав самую большую светодиодную инсталляцию,как передает Арменпресс, об этом сообщается впятницу насайте телерадиовещательной корпорацияБи-би-си.
По даннымБи-би-си, длясоздания световой конструкции было использовано около1,2 миллиона лампочек и120 километров кабеля. Проектом возведения световой инсталляции руководил юрист попрофессии Дэвид Ричардс, заручившись командой добровольцев.
"Рождественские огни насамом деле создают праздничное настроение",— заявил Ричардс. В прошлом году, он установил еще один мировой рекорд, использовав более 500 тысяч лампочек дляукрашения своего дома впригороде Канберры.
Данный проект является благотворительным, все заработанные деньги пойдут наоказание помощи родителям, чьи дети скончались из-за синдрома внезапной смерти.
Би-би-сисообщают, прошлый мировой рекорд был установлен вгороде Шуртан наюге Узбекистана, где длясоздания световой инсталляции было использовано более 180 тысяч лампочек.