Աշխարհում միլիարդատերերի թիվը ռեկորդային ցուցանիշ է արձանագրել
ԵՐԵՎԱՆ, 18 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Աշխարհում միլիարդատերերի թիվը ռեկորդային ցուցանիշ է արձանագրել՝ հասնելով 2325-ի, տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը՝ հղում անելով Wealth-X ընկերության եւ UBS բանկի կողմից անցկացված հետազոտության տվյալներին: Վերջին 12 ամսվա ընթացքում  մարդկանց թիվը, որոնց կարողությունը գնահատվում է մեկ միլիարդ դոլար եւ ավելի, մեծացել է 155-ով:
2014 թվականի հուլիս ամսվա տվյալներով՝ բոլոր միլիարդատերերի միագումար կարողությունը գնահատվել է 7,3 տրիլիոն դոլար, այդպիսով, այդ մարդիկ աշխարհի ամբողջ հարստության 4 տոկոսի սեփականատերն են:
Հետազոտության տվյալների համաձայն՝ առավել նորաթուխ միլիարդատերերի մեծ մասը բաժին Է ընկնում ասիական տարածաշրջանին: Վերջին տարվա ընթացքում այնտեղ հսկայական կարողություն է կուտակել 52 մարդ, նրանցից 33-ը Չինաստանի քաղաքացիներ են:
Բացի այդ, մասնագետները վերլուծել են տեղեկատվությունն այն մասին, թե առավելապես որ երկրներում են ապրում աշխարհի ամենահարուստ մարդիկ: Առաջին տեղն զբաղեցնում է ԱՄՆ-ը՝ 510 մարդ, երկրորդ տեղում Չինաստանն է (190), երրորդում՝ Մեծ Բրիտանիան (130), չորրորդում՝ Գերմանիան (123): Ընդամենը Եվրոպայում ապրում է 755 միլիարդատեր, որոնց միագումար կարողությունը գնահատվում է 2,3 տրիլիոն դոլար:
Փաստաթղթում նշվում է, որ աշխարհի ամենահարուստ մարդկանց 80 տոկոսն իրենց միլիարդները վաստակել են ինքնուրույն, այլ ոչ թե բազմապատկելով ազգականներից ժառանգություն ստացած միջոցները, հաղորդել է ՌԻԱ Նովոստի գործակալությունը:

Исследование: число миллиардеров в мире достигло рекордной отметки
Число миллиардеров в мире достигло рекордного показателя и составило 2325 человек. По данным исследования, проведенного компанией Wealth-X и банком UBS, за последние 12 месяцев количество людей, чье состояние оценивается в один миллиард долларов и более, увеличилось на 155 человек, сообщает Арменпресс со ссылкой на РИА Новости.
По данным на июль 2014 года, совокупное состояние всех миллиардеров составило 7,3 трлн долларов, таким образом, эти люди являются владельцами 4% всего мирового богатства.
Согласно результатам исследования, наибольшее количество новоиспеченных миллиардеров приходится на азиатский регион. За последний год огромные состояния там заработали 52 человека, из них 33 — граждане Китая.
Кроме того, специалисты проанализировали информацию о том, в каких странах преимущественно живут самые богатые люди в мире. Первое место занимает США  —  510 человек, на втором месте  — Китай (190), на третьем — Великобритания (130), на четвертом  — Германия (123). Всего же в Европе насчитывается 755 миллиардеров, совокупная сумма состояния которых оценивается в 2,3 трлн долларов.
Также авторы исследования составили список городов, в которых чаще всего можно встретить самых богатых людей на Земле. Например, 103 человека отдали предпочтение Лондону, 85  выбрали в Москву, 82 предпочитают жить в Гонконге, 72 в Лондоне, а 37 в Пекине.
В документе отмечается, что 80% самых богатых людей в мире заработали свои миллиарды самостоятельно, а не приумножая средства, унаследованные от родственников.