Տիգրանակերտում և Ազոխի քարանձավում պեղումների արդյունքում նոր գտածոներ են հայտնաբերվել
ԵՐԵՎԱՆ, 21 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Տիգրանակերտում և Ազոխի քարանձավում իրականացվող պեղումների արդյունքում նոր գտածոներ կան, որոնք ցուցադրվում են հենց տեղում: Այս մասին Ստեփանակերտում լրագրողների հետ հանդիպմանը տեղեկացրեց ԼՂՀ մշակույթի նախարար Նարինե Աղաբալյանը: «Պետք է ասեմ, որ մեզ հուշարձանները զբոսաշրջության վարչության ենթակայությամբ են գործում, առավել մանրամասն տեղեկատվություն իրենցից կարող եք ստանալ: Սակայն ես եղել եմ պեղումների վայրում, երկու արշավախմբերի հետ էլ հանդիպել եմ, և կարող եմ ասել, որ կան նոր գտածոներ, որոնք հենց տեղում ցուցադրվում են»,- «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ, ասաց նախարարը՝ ընդգծելով, որ Տիգրանակերտում վերջերս հնագետները բացել են բազիլիկ եկեղեցի:
Տիգրանակերտում պեղումներն իրականացնում են Հայաստանի Հանրապետությունից ժամանած գիտնականներն ու պատմաբանները, իսկ Ազոխի քարանձավում պեղումներով զբաղվում է միջազգային գիտարշավ, որի կազմում են իսպանացի և անգլիացի հնագետներ:
Տիգրանակերտում պեղումների իրականացման համար ֆինանսական միջոցները հատկացվում են ԼՂՀ պետական բյուջեից: Նարինե Աղաբալյանը տեղեկացրեց, որ Ազոխի քարանձավում պեղումների համար ևս պետական միջոցներ հատկացվում են, սակայն պեղումներին մասնակցող հնագետներն իրենց հերթին ֆինանսական միջոցներ են ներգրավում:

При раскопках в Тигранакерте и пещере Азох найдены новые артефакты
В результате проводимых в Тигранакерте и пещере Азох раскопок обнаружены новые артефакты, которые демонстрируются на месте. Как сообщает Арменпресс, об этом на встрече с журналистами сказала министр культуры НКР Нарине Агабалян. «Следует отметить, что наши памятники подведомственны Управлению туризма, так что более подробную информацию можно получить именно там, хотя я сама побывала на месте раскопок, встретилась с работающими здесь двумя археологическими экспедициями и могу сказать, что есть новые артефакты, которые экспонируются на месте», - сказала министр. По ее словам, недавно археологи открыли в Тигранакерте и церковь-базилику.
Раскопки в Тигранакерте проводятся прибывшими из Армении учеными и историками, а раскопками в пещере Азох занимается международная экспедиция, в составе которой испанские и британские археологи.
Финансовые субсидии для проведения раскопок в Тигранакерте предоставляются из госбюджета НКР. По словам Нарине Агабалян, на раскопки в Азохе также выделятся государственные средства, но привлекаются также средства прибывших сюда из-за рубежа археологов.