ԿԳՄՍՆ պատվերով սկսվել են Լոռու մարզի մի շարք հուշարձանների վերականգնման աշխատանքները
ԵՐԵՎԱՆ, 13 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի Հանրապետության կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարության պատվերով սկսվել են Լոռու մարզի Լոռի բերդի եկեղեցու (հասարակական կառույցի), Ամրակիցի ռուսական Սուրբ Նիկոլայ Հրաշագործ եկեղեցու, Հաղպատի վանական համալիրի փլուզված աշտարակի և պարիսպների վերականգնման աշխատանքները:
Ինչպես «Արմենպրես»-ը տեղեկանում է ԿԳՄՍ նախարարության տարածած հաղորդագրությունից, նախարարության և «Պատմամշակութային արգելոց-թանգարանների և պատմական միջավայրի պահպանության ծառայություն» ՊՈԱԿ-ի մասնագետներն այցելել են ՀՀ Լոռու մարզի նշյալ հուշարձաններ, ինչպես նաև Սանահին վանական համալիր և Սանահինի կամուրջ՝ մշտադիտարկման:
Աշխատանքային խումբը տեղում ծանոթացել է կատարված աշխատանքներին, տեխնիկական հսկողության և կապալառու կազմակերպության հետ քննարկել առաջացած հարցերը: Լոռի բերդի համայնքապետի հետ քննարկվել են բերդի մուտքի դիմաց տեղադրվելիք տեղեկատվական կենտրոնին առնչվող հարցեր, որի շինարարության աշխատանքները ևս շուտով կմեկնարկեն:
Հաղպատի և Սանահինի վանքերում ուսումնասիրվել է եկեղեցիների ծածկասալերի վիճակը, արձանագրվել է, որ հատկապես Հաղպատում ծածկասալերից խոնավության ներթափանցման լրջագույն խնդիր կա:
Սանահինի կամրջի խելերի հիմքերից մեկը, լվացվելով վերջին ջրհեղեղից, ժայռային հատվածում փոքր-ինչ վնասվել է: Քննարկվել են վնասված հատվածի վերականգնման հնարավորությունները:
ԿԳՄՍՆ պատվերով շուտով կշարունակվեն նաև Լոռի բերդի պարիսպների և բաղնիքների ամրակայման և վերականգնման աշխատանքները:

По заказу Министерства ОНКС в Лорийской области ведутся работы по восстановлению ряда памятников
По заказу Министерства образования, науки, культуры и спорта РА начались восстановительные работы разрушенной башни и стен церкви крепости Лори в Лорийской области и русской церкви Святого Николая Чудотворца в крепости, монастырского комплекса Ахпат.
Как передает “Арменпресс”, со ссылкой на сообщение Министерства ОНКС, специалисты ведомства и Службы по охране исторической среды и историко-культурных музеев-заповедников посетили указанные памятники Лорийской области Армении, а также монастырский комплекс Санаин и мост Санаин.
Рабочая группа ознакомилась с выполненными работами, техническим контролем и обсудила вопросы с подрядной организацией. Вопросы, связанные с информационным центром, который будет установлен перед входом в крепость, были обсуждены с главой общины Лори, строительство которого начнется в ближайшее время.
В монастырях Ахпат и Санаин было изучено состояние покрытий церквей, была обнаружена серьезная проблема проникновения влаги, особенно в Ахпате.
Одна из опор моста Санаин была слегка повреждена в скальной части после недавнего наводнения. Обсуждались возможности восстановления поврежденного участка.
По распоряжению МОНКС в ближайшее время будут продолжены работы по ремонту и восстановлению стен и бань Лорийской крепости.