Հայաստանում երկրաջերմային էներգետիկայի զարգացման համար կներդրվի 9 մլն դոլար
ԵՐԵՎԱՆ, 24 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանում երկրաջերմային էներգետիկայի զարգացումը հեռանկարային նշանակություն ունեցող ուղղություն է, որը կարող է էականորեն լուծել Հայաստանում էներգետիկ անվտանգության հարցը: Դա միակ տեխնոլոգիան է, որով հնարավոր է ապահովել էլեկտրաէներգիայի երաշխավորված արտադրություն, քանի որ և’ արևային, և’ հողմային, և’ վերականգնվող էլեկտրաէներգիայի ստացման մյուս աղբյուրներն ունեն սեզոնային բնույթ:
«Արմենպրես»-ի հետ զրույցում Հայաստանի Վերականգնվող էներգետիկայի և էներգախնայողության հիմնադրամի տնօրեն Թամարա Բաբայանը տեղեկացրեց, որ «Կլիմայի ներդրումային հիմնադրամ»-ից շուրջ 9 մլն դոլար դրամաշնորհ է տրամադրվել Հայաստանին, որը կուղղվի երկրաջերմային էներգետիկայի զարգացման հնարավորությունների ուսումնասիրմանը: «Կիրականացվի հետախուզական հորատում, որը ցույց կտա, արդյոք մեր երկրաջերային էներգիան բավարար է կայան կառուցելու համար: Եթե պարզվի , որ անհրաժեշտ ռեսուրսներն առկա են և բավարար, ապա պետությունը մասնավոր ներդրողների կհրավիրի` այստեղ ներդրումներ անելու համար»,- ասաց Բաբայանը:
Նա նշեց, որ երկրաջերմային կայան կառուցելու դեքում սակագինն ավելի էժան կլինի, սակայն քանի դեռ ռեսուրսներն ուսումնասրված չեն, դժվար է ասել, որքան կարժենա էներգիան: «Որևէ մեկը ներկայում չի կարող ասել սակագինն ինչքան կլինի: Կախված ընդերքի ջերմաստիճանից և ռեսուրսների ծավալներից` կարող է տարբեր սակագին սահմանվել: Երբ ասում ենք, որ դա համեմատաբար էժան է, ի նկատի ունենք աշխարհում ընդունված սակագները»,- ասաց Բաբայանը:
Հիմնադրամի տնօրենի խոսքով` երկրաջերմային էկեկտրակայաններն աշխատում են օրը 24 ժամ և տարին 365 օր, որը թույլ է տալիս էներգիայի մեծ արտադրություն իրականացնել: Հայաստանի հեռանկարային տեղանքները երկրաջրմային էներգետիկայի զարգացման տեսանկյունից համարվում են Ջերմաղբյուրն ու Քարքարը` Սյունիքի մարզում եւ Գրիձորը` Գեղարքունիքում:
Մասնագետի հավաստմամբ` համեմատաբար նոր հրաբխային պրոցեսների բուռն զարգացումների պատճառով Հայաստանի Հանրապետությունը երկրաջերմային էներգիայի զարգացման հեռանկարային տարածքներից մեկն է համարվում: Հայաստանի երկրաջերմային պոտենցիալը ներկայում գնահատվում է մոտ 30 մեգավատտ:

Для развития геотермальной энергетики в Армении будет инвестировано 9 млн долларов
Развитие геотермальной энергетики является перспективным направлением, которая может существенно решить вопрос энергетической безопасности Армении. Это единственная технология, которой возможно обеспечить гарантированное производство электроэнергии, так как источники другой энергии (солнечной, ветряной, регенеративной) носят сезонный характер.
В беседе с Арменпресс директор Фонда возобновляемой энергетики и энергосбережения Армении Тамара Бабаян сообщила, что «Инвестиционный фонд климата» предоставил грант в размере около 9 млн долларов, который будет направлен на исследование возможностей развития геотермальной энергетики.
«Будет сделано экспериментальное бурение, чтобы выяснить, достаточна ли наша геотермальная энергия для строительства станции. Если выяснится, что наличествуют необходимые ресурсы в достаточном количестве, то государство пригласит частных инвесторов», - сказала Бабаян.
Она отметила, что в случае строительства геотермальной станции электроэнергия будет стоить меньше, однако пока ресурсы не исследованы, трудно назвать цену. «Никто сейчас не может сказать, какой тариф будет. В зависимости от температуры недр и объемов ресурсов может быть определен разный тариф. Когда мы говорим, что это будет стоить значительно дешевле, мы имеем в виду принятые в мире тарифы», - сказала Бабаян.
По ее словам, геотермальные электростанции работают круглосуточно в течение всего года, что позволяет производить большой объем энергии. В плане развития геотермальной энергетики перспективными в Армении считаются Сюникская область и Гегаркуникская область.
По мнению специалистов, Армения считается перспективной территорией для развития геотермальной энергетики из-за сравнительно новых вулканических процессов. Геотермальный потенциал Армении оценивается в 30 мегаватт.