Ադրբեջանը որպես հանդուրժողական երկիր ներկայացնելը խեղաթյուրում է իրականությունը և պատմական անցյալը. Հայկ Թորոսյան
Ադրբեջանը որպես հանդուրժողական երկիր ներկայացնելը խեղաթյուրում է
իրականությունը և պատմական անցյալը. Հայկ Թորոսյան
ԵՐԵՎԱՆ, 30 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ադրբեջանական «Բաքու փոստ» թերթի կայքում 2014թ. մայիսի 17-ին հրապարակվեց միջազգային հարաբերությունների ոլորտի իսրայելցի փորձագետ Արիե Գուտի հարցազրույցը, որում նա պնդում է, թե Ադրբեջանը «մնում է աշխարհի ամենահանդուրժողական երկիրը և միջքաղաքակրթական  և միջկրոնական երկխոսության իսկական նմուշ է»:
Իսրայելցի փորձագետի տվյալ հայտարարությունը չի համապատասխանում իրականությանը և այն քաղաքականությանը, որ վարում են ադրբեջանական իշխանությունները ոչ միայն որոշ հարևան երկրների, այլև իրենց քաղաքացիների նկատմամբ: Այդ է վկայում «Ազադլիղ» ռադիոյին Բաքվում  ԱՄՆ-ի դեսպան Ռիչարդ Մոռնինգստարի վերջերս տրված հարցազրույցը, որում նա իր դժգոհությունն է հայտնում երկրի իշխանությունների վարած քաղաքականությունից` «մարդու իրավունքների ոտնահարման, ժողովրդավարական ազատությունների, Ադրբեջանի քաղաքացիական հասարակության ճնշման» առումով: ԱՄՆ-ի դեսպանը ադրբեջանական ղեկավարությանը քննադատության է ենթարկել դատավարությունների, բողոքարկման դա­տաքննությունների և լրագրողների վրա հարձակումների, և ոչ կառավարական կազմա­կեր­պութ­յունների վերստուգումների և դրանցում աշխատող մարդկանց նկատմամբ ճնշումների համար: Պարոն Մոռնինգստարը կոչ արեց «չփակել» քաղաքացիական հասարակության թթվա­ծինը, քանի որ նման քաղաքականությունը մեծացնում է «Մայդանի» կրկնության հավանակա­նութ­յունը եթե ոչ այժմ, ապա` 5 կամ 10 տարի հետո:
Ադրբեջանի հանդուրժողականության մասին պնդումների հերքման ևս մեկ օրինակ են հեղինակավոր միջազգային կազմակերպությունների բազմաթիվ հաշվետվությունները: Ըստ «Ֆրիդոմ Հաուզ» իրավապաշտպան միջազգային կազմակերպության, Ադրբեջանը անազատ երկիր է, որտեղ հակակառավարական հանրահավաքների մասնակցելու համար մարդիկ ենթարկվում են հալածանքների, իսկ լրագրողները անպատիժ կերպով ենթարկվում են հարձակումների և բանտարկությունների` թմրանյութերի առևտրի, էթնիկական ատելության, դավաճանության և խուլիգանության կեղծ մեղադրանքներով: Մեկ այլ հեղինակավոր` «Լրագրողներ առանց սահմանների» կազմակերպությունը հաստատում է, որ Ադրբեջանը «բռնաճնշումների երկիր» է, որը «մամուլի ազատության ինդեքսում» 180 երկրներից զբաղեց­նում է 160-րդ տեղը, իսկ երկրի նախագահ Իլհամ Ալիևը մամուլի ազատության «գիշատիչ» է, որն իր երկրից վանել է ամբողջ բազմակարծությունը: Ոչ պակաս քան 10 լրագրողներ, ինչպես նաև մեծ թվով բլոգերներ բանտում են, իսկ լրագրող ու իրավապաշտպան Փարվիզ Հաշիմլին մայիսի 15-ին դատապարտվել է ութ տարվա ազատազրկման` «զենքի ապօրինի ստացման» և «վաճառ­քի» կեղծ մեղադրանքով: Կազմակերպության հայտարարության մեջ նաև խոսվում է Ադրբեջանի «Հայելի» անկախ թերթի լրագրող Ռաուֆ Միրքադիրովի մասին, որը 2014 թ. ապրիլի 18-ին ձերբակալվել էր Հայաստանի օգտին լրտեսության մեղադրանքով և բռնի Ադրբեջան էր տեղափոխվել Թուրքիայից, որտեղ նա ապրում էր վերջին երեք տարիներին: Այն բանից հետո, երբ Միրքադիրովի գործով քննչական խումբը խուզարկություն անցկացրեց նրա ծնողների տանը, լրագրողի հայրը` Հաբիբուլա Միրքադիրովը, որը 84 տարեկան էր, չդիմացավ որդու ձերբա­կալության ստրեսին ու իր մարդկային արժանապատվությունը նսեմացնող խուզար­կութ­յանը և հանկարծամահ եղավ:
Միրքադիրովի գործով ապրիլի 28–ին Հեյդար Ալիևի անվան Բաքվի օդանավակայանում ինքնա­թիռ նստելուց առաջ օդանավասանդուղքի մոտ կալանավորվեցին իրավապաշտպան Լեյլա Յունուսը և նրա ամուսին Արիֆ Յունուսը, թեև, Յունուս ամուսիններին մինչև օդանավակայան ուղեկցում էին Ֆրանսիայի և ԱՄՆ–ի դեսպանները: Կալանավորումը կատարվեց Բրուսելում ԵՄ-ի միջոցառմանը մասնակցելու նպատակով Յունուս ամուսինների արտասահման մեկնելու ժամանակ: Արիֆ Յունուսը, որի մայրը հայ էր, կալանավորման հետևանքով հայտնվեց նա­խաինֆակտային վիճակում, իսկ Յունուս ընտանիքի բնակարանում երկարատև խուզարկումը, ըստ You Tube-ում  Լեյլա Յունուսի տեղադրած հրապարակային տեսահայտարարությունների` ուղեկցվում էր իր վայրիությամբ քաղաքակիրթ հասարակություններում աննախադեպ երևույթով, երբ բնական կարիքները հոգացող տիկնոջ կողքին` ունիտազի մոտ, հերթապահում էին ոստիկաններ, ինչպես նաև ի պատասխան նրա բողոքներին Բաքվի ոստիկանության Յասամալի շրջանի վարչության պետի խոստումներով` «սպանելու հայուհիներին և խմելու նրանց արյունը»:
Ադրբեջանական պետության անհանդուրժողականության վկայություններն են ոչ միայն տվյալ միջադեպը, այլև հայերի նկատմամբ նրա վարած օտարատեցության քաղաքականությունը: Ադրբե­ջանական  ժողովրդի շրջանում հակահայկական տրամադրությունների բորբոքումը վեր­ջին ժամանակներում ստանում է ավելի ու ավելի անթաքույց մարդատեցական ձևեր: Ադրբե­ջա­նի ղեկավարությունն իր նպատակներին հասնելու համար իրականացնում է հակահայկական ձեռ­նար­կումների ֆինանսավորմամբ զուգակցվող արտասահմանյան մասնագետների զանգ­վա­ծային կաշառում և հայատեցական տրամադրությունների բորբոքման քաղաքականություն` աշ­խար­հի հայությանը հրապարակավ հայտարարելով Ադրբեջանի թշնամի և գովաբանելով ադրբեջանական պետությանը: Անհանդուրժողության և հայատեցության խորհրդանշական օրինակ է Ռամիլ Սաֆարովի հերոսականացման փաստը, մի մարդու, որը էթնիկական հողի վրա 2004 թ. փետրվարի 19-ին Բուդապեշտում գիշերը հատուկ դաժանությամբ կացնով գլխատել էր «Գործընկերություն հանուն խաղաղության» շրջանակներում ՆԱՏՕ-ի ծրագրով դասընթաց­նե­րում իր քնած հայ դասընկերոջը, և որին նախագահ Ալիևը պարգևատրել է այդ հրեշավոր սպանության համար, ինչը հարուցել է բազմաթիվ պետությունների ու միջազգային կազ­մա­կեր­պութ­յունների ղեկավարների վրդովմունքը և դատապարտվել նրանց կողմից: Մասնավորպես` ադրբեջանցի դահճի հերոսացման փաստը դատապարտել է ԱՄՆ-ի նախագահ Բարաք Օբաման, իսկ Եվրախորհրդարանում  հատուկ բանաձև է ընդունվել, որով դատապարտվել է Ադրբե­ջանին Սաֆարովի հանձնման վերաբերյալ հունգարական իշխանությունների որոշումը, ինչպես նաև մարդասպանի հայրենիքում նրա ներումը և գովաբանումը:
Ադրբեջանի հասարակության անհանդուրժողականության մեկ այլ օրինակ է ամբոխի կողմից ադրբեջանցի գրող Աքրամ Այլիսլիի «Քարե երազներ» գրքի հրկիզման փաստը: Մեկ այլ իրո­ղութ­յուն են զանգվածային ցույցերը, որոնց մասնակիցները կոչ էին անում կտրելու իրենց այն հայրե­նակ­ցի ականջները, որը խիզախեց ճշմարտությունն ասել 1990 թ. Բաքվի փողոցներում ջարդա­րարների ծափահարությունների ներքո բենզինով շփված հայ երեխաների ու կանանց հրկիզման, բնակարաններն և ունեցվածքը հափշտակելու համար այդ ջարդարարների ձեռքով բարձրա­հարկ շենքերի վերին հարկերից տկար ծերունիների վայր նետման մասին:
Դժվար է հանդուրժողության արտահայտություն համարել նաև հակահայկական տրամադրութ­յուն­ների բորբոքման գործում հրեական սփյուռքի ձեռնածվական ներգրավման փորձերը 1918 թ. կոտորված հայերի գերեզմանները` որպես հայերի կողմից կոտորված հրեաների թաղումներ ներկայացնելու միջոցով: Մինչդեռ Ղուբայի բնակիչները, թուրքական աղբյուրների վկայութ­յամբ, դարձան Նուրի փաշայի Կովկասյան իսլամական բանակի 1918թ. ռազմարշավի զոհեր, մի ռազմարշավ, որին մասնակցեցին թուրքական զորքն ու կովկասյան թաթարների (ներկայումս` ադրբեջանցիների) զինված կազմավորումները, և որն ավարտվեց այն ժամանակ հիմնականում տարբեր դավանանքի ոչ թյուրքական ժողովուրդներով բնակեցված Ղուբայի գրավմամբ և դրան հաջորդած` Բաքվի հազարավոր հայերի կոտորածով:
Հարկ է նաև նշել, որ Ադրբեջանի իշխանությունների անհանդուրժողական ու հայատյաց քաղա­քա­կանության արդյունք դարձած զանգվածային ջարդերի հետևանքով իր գոյությունը դադա­րեց­րեց 1990 թ. մոտ 300 հազ. հոգիանոց Բաքվի հայ համայնքը, որը խաղաղ կերպով գոյակցում էր քա­ղաքի մյուս բոլոր ազգային փոքրամասնությունների հետ և նշանակալի դեր էր ունեցել Ադրբեջանի տնտեսական և մշակութային կյանքում:
Ամփոփելով` հարկ է նշել, որ երկրի քաղաքացիական հասարակության ներկայացուցիչների ու քաղաքական ընդդիմության նկատմամբ Ադրբեջանի  իշխանությունների վարած  աճող հակաժողովրդավարական բռնաճնշու­մա­յին քաղաքականության, իր ծայրահեղ մարդատյաց դրսևո­րում­­ներով հանդերձ օտարատեցության ֆոնի վրա արտասահմանյան փորձագետների այնպիսի հոդվածների հրապարակումը, որոնցում գովաբանվում է Ադրբեջանի իշխանությունների հան­դուր­ժողականությունը, ոչ միայն նպաստում է երկրում ժողովրդավարության մակարդակի հե­տա­գա անկմանը, այլև խաթարում է միջազգային հանրության ջանքերն` ուղղված տարա­ծա­շրջա­նում խաղաղության և կայունության հաստատմանը:
Հայկ Թորոսյան
ՀՀ ՊՆ Ազգային ռազմավարական հետազոտությունների ինստիտուտի վերլուծաբան, քաղաքական գիտությունների թեկնածու, Օրեբրոյի համալսարանի  «գլոբալ ժուռնալիստիկայի» մագիստրոս, Շվեդիա

Представление Азербайджана в качестве толерантной страны-факт, искажающий действительность и историческое прошлое. Айк Торосян
Представление Азербайджана в качестве толерантной страны-факт, искажающий
действительность и историческое прошлое. Айк Торосян
17 мая 2014 г. на сайте азербайджанской газеты “Баку пост” было опубликовано интервью израильского эксперта в области международных отношений Арье Гута, где последний утверждает, что Азербайджан “остается самой толерантной страной мира и является подлинным образцом межцивилизационного и межрелигиозного диалога”.
Данное заявление израильского эксперта не соответствует действительности и политике, проводимой азербайджанскими властями не только по отношению к некоторым из соседних стран, но и в отношении  собственных граждан. Об этом свидетельствует недавнее интервью посла США в Баку Ричарда Морнингстара Радио “Азадлыг”, выразившего свое недовольство политикой властей страны по “нарушению прав человека, подавлению демократических свобод, притеснению гражданского общества Азербайджана”. Посол США подверг критике азербайджанское руководство за судебные процессы, апелляционные разбирательства и атаки на журналистов, ревизии и притеснения работающих в НПО людей. Господин Морнингстар призвал не “перекрывать кислород” гражданскому обществу, так как подобная политика  повышает вероятность повторения “Майдана”, если не сейчас, то через пять или десять лет.
Еще одним примером опровержения утверждений о толерантности Азербайджана являются многочисленные отчеты авторитетных международных организаций. Согласно международной правозащитной организации “Фридом Хауз” Азербайджан является несвободной страной, где люди подвергаются гонениям за участие в антиправительственных митингах, а журналисты подвергаются безнаказанным нападкам и тюремным заключениям по сфабрикованным обвинениям в торговле наркотиками, этнической ненависти, измене и хулиганству. Другая авторитетная организация “Репортеры без границ”  утверждает, что Азербайджан, является “Страной репрессий” которая занимает 160-е место из 180 стран в “Индексе свободы прессы”, а президент страны Ильхам Алиев является “хищником” свободы прессы, который устранил почти весь плюрализм в своей стране. “Не менее  десяти журналистов, как и многие блогеры находятся в тюрьме, а журналист и правозащитник Парвиз Хашимли 15-ого мая был приговорен к восьми годам лишения свободы по сфабрикованным обвинениям в “получении” и “незаконной продаже оружия””. В заявлении организации также говорится о корреспонденте независимой азербайджанской газеты “Зеркало” Рауфе Миркадырове, который 18 апреля 2014 г. был арестован по обвинению в шпионаже в пользу Армении и депортирован в Азербайджан из Турции, где он обосновался в течение последних трех лет. После того, как следственной группой по делу Миркадырова был проведен обыск в доме его родителей, отец журналиста Габибулла Миркадыров, которому было 84 года, не выдержав стресса в связи с арестом сына и унижающим его человеческое достоинство обыском, скоропостижно скончался.
По делу Миркадыровa 28 апреля в бакинском аэропорту имени Гейдара Алиева перед посадкой в самолет прямо у трапа были задержаны правозащитница  Лейла Юнус и ее супруг Ариф Юнус,  несмотря на факт сопровождения до аэропорта супругов Юнус послами Франции и США. Задержание было осуществлено при отбытии четы Юнус за рубеж для участия в мероприятии ЕС в Брюсселе. В результате ареста Ариф Юнус, чья мать была армянкой, был доведен до прединфарктного состояния, а многочасовой обыск в квартире семьи Юнус сопровождался, в соответствии с размещенным на YouTube публичным видеозаявлением Лейлы Юнус, беспрецедентным в цивилизованых обществах по своей дикости дежурством полицейских у унитаза при справлении дамой естественной нужды, и обещаниями в ответ на ее жалобы начальника Ясамальского районного управления полиции Баку ”убивать армянок и выпивать их кровь”.
О нетолерантности азербайджанского государства свидетельствует не только данный эпизод, но проводимая им в отношении армян политика ксенофобии. Разжигание антиармянских настроений среди азербайджанского народа в последнее время принимает все более откровенно человеконенавистнические формы. Для достижения своих целей, азербайджанское руководство, осуществляет политику массированного подкупа зарубежных специалистов с финансированием антиармянских действий и разжигания армянофобских настроений с публичным объявлением мирового армянства врагом Азербайджана и восхвалением азербайджанского государства.
Симптоматическим примером нетолерантности и армянофобии является феномен героизации Рамиля Сафарова, на этнической почве ночью с особой жестокостью топором отрубившего голову спавшему армянскому сокурснику по НАТО-вской программе в рамках ”Партнерства ради Мира” в Будапеште 19 февраля 2004 г., и награжденнного за это зверское убийство Президентом Алиевым, что вызвало возмущение и осуждение со стороны руководителей множества государств и международных организаций. В частности, факт героизации азербайджанского палача с топором осудил Президент США Барак Обама, а в Европарламенте была принята специальная резолюция, осуждающая решение венгерских властей о передаче Сафарова Азербайджану, а также помилование и восхваление убийцы на его родине.
Другим примером нетолерантности азербайджанского общества являются факты сжигания толпой книги “Каменные сны” азербайджанского писателя Акрама Айлисли, и массовых демонстраций с дикими призывами отрезать уши соотечественника за правду об облитых бензином армянских детях и женщинах на улицах Баку в 1990 г. и подожженных под аплодисменты погромщиков, тех, кто выкидывал немощных стариков из верхних этажей высотных зданий Баку, дабы завладеть их квартирами и имуществом.
Трудно считать проявлением толерантности и попытки манипулятивного вовлечения еврейской Диаспоры в поджигание антиармянских настроений, посредством представления могил вырезанных в 1918 г. армян за захоронения зарезанных армянами евреев. Тогда как жители Губы, согласно свидетельствам турецких источников, стали жертвами военной экспедиции 1918 г. Кавказской исламской армии Нури-паши с участием турецких войск и бандформирований кавказских татар (ныне азербайджанцев), которая закончилась захватом Губы, в то время населенной в основном нетюркскими народами различных вероисповеданий, и последующей резней тысяч бакинских армян.
Следует также отметить, что в результате нетолерантной и армянофобской политики властей Азербайджана вследствие массовых погромов прекратила свое существование насчитывавшая к 1990 г. около 300 тыс. человек Армянская община Баку, которая мирно сожительствовала со всеми нацменьшинствами города и сыграла видную роль в экономической и культурной жизни Азербайджана.
В заключение необходимо подчеркнуть, что на фоне нарастающей антидемократической, репрессивной политики азербайджанских властей в отношении политической оппозиции и представителей гражданского общества страны, ксенофобии в ее крайних человеконенавистнических проявлениях публикация иностранными экспертами статей, восхваляющих толерантность властей Азербайджана, не только способствует дальнейшему снижению уровня демократии в стране, но и подрывает усилия международного сообщества по продвижению мира и стабильности в регионе.
Айк Торосян,
аналитик Института национальных стратегических исследований Министерства обороны Армении, кандидат политических наук, магистр ”глобальной журналистики” Университета Эребру, Швеция