Ադրբեջանը որպես հանդուրժողական երկիր ներկայացնելը խեղաթյուրում է իրականությունը և պատմական անցյալը. Հայկ Թորոսյան
Ադրբեջանը որպես հանդուրժողական երկիր ներկայացնելը խեղաթյուրում է
իրականությունը և պատմական անցյալը. Հայկ Թորոսյան
ԵՐԵՎԱՆ, 30 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ադրբեջանական «Բաքու փոստ» թերթի կայքում 2014թ. մայիսի 17-ին հրապարակվեց միջազգային հարաբերությունների ոլորտի իսրայելցի փորձագետ Արիե Գուտի հարցազրույցը, որում նա պնդում է, թե Ադրբեջանը «մնում է աշխարհի ամենահանդուրժողական երկիրը և միջքաղաքակրթական  և միջկրոնական երկխոսության իսկական նմուշ է»:
Իսրայելցի փորձագետի տվյալ հայտարարությունը չի համապատասխանում իրականությանը և այն քաղաքականությանը, որ վարում են ադրբեջանական իշխանությունները ոչ միայն որոշ հարևան երկրների, այլև իրենց քաղաքացիների նկատմամբ: Այդ է վկայում «Ազադլիղ» ռադիոյին Բաքվում  ԱՄՆ-ի դեսպան Ռիչարդ Մոռնինգստարի վերջերս տրված հարցազրույցը, որում նա իր դժգոհությունն է հայտնում երկրի իշխանությունների վարած քաղաքականությունից` «մարդու իրավունքների ոտնահարման, ժողովրդավարական ազատությունների, Ադրբեջանի քաղաքացիական հասարակության ճնշման» առումով: ԱՄՆ-ի դեսպանը ադրբեջանական ղեկավարությանը քննադատության է ենթարկել դատավարությունների, բողոքարկման դա­տաքննությունների և լրագրողների վրա հարձակումների, և ոչ կառավարական կազմա­կեր­պութ­յունների վերստուգումների և դրանցում աշխատող մարդկանց նկատմամբ ճնշումների համար: Պարոն Մոռնինգստարը կոչ արեց «չփակել» քաղաքացիական հասարակության թթվա­ծինը, քանի որ նման քաղաքականությունը մեծացնում է «Մայդանի» կրկնության հավանակա­նութ­յունը եթե ոչ այժմ, ապա` 5 կամ 10 տարի հետո:
Ադրբեջանի հանդուրժողականության մասին պնդումների հերքման ևս մեկ օրինակ են հեղինակավոր միջազգային կազմակերպությունների բազմաթիվ հաշվետվությունները: Ըստ «Ֆրիդոմ Հաուզ» իրավապաշտպան միջազգային կազմակերպության, Ադրբեջանը անազատ երկիր է, որտեղ հակակառավարական հանրահավաքների մասնակցելու համար մարդիկ ենթարկվում են հալածանքների, իսկ լրագրողները անպատիժ կերպով ենթարկվում են հարձակումների և բանտարկությունների` թմրանյութերի առևտրի, էթնիկական ատելության, դավաճանության և խուլիգանության կեղծ մեղադրանքներով: Մեկ այլ հեղինակավոր` «Լրագրողներ առանց սահմանների» կազմակերպությունը հաստատում է, որ Ադրբեջանը «բռնաճնշումների երկիր» է, որը «մամուլի ազատության ինդեքսում» 180 երկրներից զբաղեց­նում է 160-րդ տեղը, իսկ երկրի նախագահ Իլհամ Ալիևը մամուլի ազատության «գիշատիչ» է, որն իր երկրից վանել է ամբողջ բազմակարծությունը: Ոչ պակաս քան 10 լրագրողներ, ինչպես նաև մեծ թվով բլոգերներ բանտում են, իսկ լրագրող ու իրավապաշտպան Փարվիզ Հաշիմլին մայիսի 15-ին դատապարտվել է ութ տարվա ազատազրկման` «զենքի ապօրինի ստացման» և «վաճառ­քի» կեղծ մեղադրանքով: Կազմակերպության հայտարարության մեջ նաև խոսվում է Ադրբեջանի «Հայելի» անկախ թերթի լրագրող Ռաուֆ Միրքադիրովի մասին, որը 2014 թ. ապրիլի 18-ին ձերբակալվել էր Հայաստանի օգտին լրտեսության մեղադրանքով և բռնի Ադրբեջան էր տեղափոխվել Թուրքիայից, որտեղ նա ապրում էր վերջին երեք տարիներին: Այն բանից հետո, երբ Միրքադիրովի գործով քննչական խումբը խուզարկություն անցկացրեց նրա ծնողների տանը, լրագրողի հայրը` Հաբիբուլա Միրքադիրովը, որը 84 տարեկան էր, չդիմացավ որդու ձերբա­կալության ստրեսին ու իր մարդկային արժանապատվությունը նսեմացնող խուզար­կութ­յանը և հանկարծամահ եղավ:
Միրքադիրովի գործով ապրիլի 28–ին Հեյդար Ալիևի անվան Բաքվի օդանավակայանում ինքնա­թիռ նստելուց առաջ օդանավասանդուղքի մոտ կալանավորվեցին իրավապաշտպան Լեյլա Յունուսը և նրա ամուսին Արիֆ Յունուսը, թեև, Յունուս ամուսիններին մինչև օդանավակայան ուղեկցում էին Ֆրանսիայի և ԱՄՆ–ի դեսպանները: Կալանավորումը կատարվեց Բրուսելում ԵՄ-ի միջոցառմանը մասնակցելու նպատակով Յունուս ամուսինների արտասահման մեկնելու ժամանակ: Արիֆ Յունուսը, որի մայրը հայ էր, կալանավորման հետևանքով հայտնվեց նա­խաինֆակտային վիճակում, իսկ Յունուս ընտանիքի բնակարանում երկարատև խուզարկումը, ըստ You Tube-ում  Լեյլա Յունուսի տեղադրած հրապարակային տեսահայտարարությունների` ուղեկցվում էր իր վայրիությամբ քաղաքակիրթ հասարակություններում աննախադեպ երևույթով, երբ բնական կարիքները հոգացող տիկնոջ կողքին` ունիտազի մոտ, հերթապահում էին ոստիկաններ, ինչպես նաև ի պատասխան նրա բողոքներին Բաքվի ոստիկանության Յասամալի շրջանի վարչության պետի խոստումներով` «սպանելու հայուհիներին և խմելու նրանց արյունը»:
Ադրբեջանական պետության անհանդուրժողականության վկայություններն են ոչ միայն տվյալ միջադեպը, այլև հայերի նկատմամբ նրա վարած օտարատեցության քաղաքականությունը: Ադրբե­ջանական  ժողովրդի շրջանում հակահայկական տրամադրությունների բորբոքումը վեր­ջին ժամանակներում ստանում է ավելի ու ավելի անթաքույց մարդատեցական ձևեր: Ադրբե­ջա­նի ղեկավարությունն իր նպատակներին հասնելու համար իրականացնում է հակահայկական ձեռ­նար­կումների ֆինանսավորմամբ զուգակցվող արտասահմանյան մասնագետների զանգ­վա­ծային կաշառում և հայատեցական տրամադրությունների բորբոքման քաղաքականություն` աշ­խար­հի հայությանը հրապարակավ հայտարարելով Ադրբեջանի թշնամի և գովաբանելով ադրբեջանական պետությանը: Անհանդուրժողության և հայատեցության խորհրդանշական օրինակ է Ռամիլ Սաֆարովի հերոսականացման փաստը, մի մարդու, որը էթնիկական հողի վրա 2004 թ. փետրվարի 19-ին Բուդապեշտում գիշերը հատուկ դաժանությամբ կացնով գլխատել էր «Գործընկերություն հանուն խաղաղության» շրջանակներում ՆԱՏՕ-ի ծրագրով դասընթաց­նե­րում իր քնած հայ դասընկերոջը, և որին նախագահ Ալիևը պարգևատրել է այդ հրեշավոր սպանության համար, ինչը հարուցել է բազմաթիվ պետությունների ու միջազգային կազ­մա­կեր­պութ­յունների ղեկավարների վրդովմունքը և դատապարտվել նրանց կողմից: Մասնավորպես` ադրբեջանցի դահճի հերոսացման փաստը դատապարտել է ԱՄՆ-ի նախագահ Բարաք Օբաման, իսկ Եվրախորհրդարանում  հատուկ բանաձև է ընդունվել, որով դատապարտվել է Ադրբե­ջանին Սաֆարովի հանձնման վերաբերյալ հունգարական իշխանությունների որոշումը, ինչպես նաև մարդասպանի հայրենիքում նրա ներումը և գովաբանումը:
Ադրբեջանի հասարակության անհանդուրժողականության մեկ այլ օրինակ է ամբոխի կողմից ադրբեջանցի գրող Աքրամ Այլիսլիի «Քարե երազներ» գրքի հրկիզման փաստը: Մեկ այլ իրո­ղութ­յուն են զանգվածային ցույցերը, որոնց մասնակիցները կոչ էին անում կտրելու իրենց այն հայրե­նակ­ցի ականջները, որը խիզախեց ճշմարտությունն ասել 1990 թ. Բաքվի փողոցներում ջարդա­րարների ծափահարությունների ներքո բենզինով շփված հայ երեխաների ու կանանց հրկիզման, բնակարաններն և ունեցվածքը հափշտակելու համար այդ ջարդարարների ձեռքով բարձրա­հարկ շենքերի վերին հարկերից տկար ծերունիների վայր նետման մասին:
Դժվար է հանդուրժողության արտահայտություն համարել նաև հակահայկական տրամադրութ­յուն­ների բորբոքման գործում հրեական սփյուռքի ձեռնածվական ներգրավման փորձերը 1918 թ. կոտորված հայերի գերեզմանները` որպես հայերի կողմից կոտորված հրեաների թաղումներ ներկայացնելու միջոցով: Մինչդեռ Ղուբայի բնակիչները, թուրքական աղբյուրների վկայութ­յամբ, դարձան Նուրի փաշայի Կովկասյան իսլամական բանակի 1918թ. ռազմարշավի զոհեր, մի ռազմարշավ, որին մասնակցեցին թուրքական զորքն ու կովկասյան թաթարների (ներկայումս` ադրբեջանցիների) զինված կազմավորումները, և որն ավարտվեց այն ժամանակ հիմնականում տարբեր դավանանքի ոչ թյուրքական ժողովուրդներով բնակեցված Ղուբայի գրավմամբ և դրան հաջորդած` Բաքվի հազարավոր հայերի կոտորածով:
Հարկ է նաև նշել, որ Ադրբեջանի իշխանությունների անհանդուրժողական ու հայատյաց քաղա­քա­կանության արդյունք դարձած զանգվածային ջարդերի հետևանքով իր գոյությունը դադա­րեց­րեց 1990 թ. մոտ 300 հազ. հոգիանոց Բաքվի հայ համայնքը, որը խաղաղ կերպով գոյակցում էր քա­ղաքի մյուս բոլոր ազգային փոքրամասնությունների հետ և նշանակալի դեր էր ունեցել Ադրբեջանի տնտեսական և մշակութային կյանքում:
Ամփոփելով` հարկ է նշել, որ երկրի քաղաքացիական հասարակության ներկայացուցիչների ու քաղաքական ընդդիմության նկատմամբ Ադրբեջանի  իշխանությունների վարած  աճող հակաժողովրդավարական բռնաճնշու­մա­յին քաղաքականության, իր ծայրահեղ մարդատյաց դրսևո­րում­­ներով հանդերձ օտարատեցության ֆոնի վրա արտասահմանյան փորձագետների այնպիսի հոդվածների հրապարակումը, որոնցում գովաբանվում է Ադրբեջանի իշխանությունների հան­դուր­ժողականությունը, ոչ միայն նպաստում է երկրում ժողովրդավարության մակարդակի հե­տա­գա անկմանը, այլև խաթարում է միջազգային հանրության ջանքերն` ուղղված տարա­ծա­շրջա­նում խաղաղության և կայունության հաստատմանը:
Հայկ Թորոսյան
ՀՀ ՊՆ Ազգային ռազմավարական հետազոտությունների ինստիտուտի վերլուծաբան, քաղաքական գիտությունների թեկնածու, Օրեբրոյի համալսարանի  «գլոբալ ժուռնալիստիկայի» մագիստրոս, Շվեդիա

REPRESENTING AZERBAIJAN AS TOLERANT COUNTRY ̶ FACT DISTORTING REALITY AND PAST HISTORY: Hayk Torosyan
REPRESENTING AZERBAIJAN AS TOLERANT COUNTRY ̶ FACT DISTORTING
REALITY AND PAST HISTORY: Hayk Torosyan
YEREVAN, MAY 30, ARMENPRESS. On May 17, 2014, an interview with the Israeli expert in international relations Arye Gut was published on the website of the Azerbaijani newspaper Baku Post, where he claims that Azerbaijan "is the most tolerant country in the world and a true model of intercivilizational and interreligious dialogue".
This statement by the Israeli expert does not correspond to reality and the policy pursued by the Azerbaijani authorities not only in relation to some of its neighboring countries, but also to its own citizens. This is evidenced by a recent interview with the US Ambassador in Baku Richard Morningstar given to the Radio Azadlig, who expressed his dissatisfaction with the policy of the state authorities for the "violation of human rights, suppression of democratic freedoms, harassment of civil society in Azerbaijan". The US Ambassador criticized the Azerbaijani leadership for litigations, appellate proceedings and attacks on journalists, inspections and oppression of people working in NGOs. Mr. Morningstar urged not to "pull the plug" on civil society, since such a policy increases the likelihood of recurrence of Maidan, if not right now, then in five or ten years.
The numerous reports of authoritative international organizations is another example refuting the statements about tolerance in Azerbaijan. According to the international human rights organization Freedom House, Azerbaijan is a not free country, where people are being persecuted for participating in anti-government rallies, and journalists are attacked with impunity and imprisoned on trumped-up charges of drug trafficking, ethnic hatred, treason and hooliganism. Another authoritative organization Reporters Without Borders claims that Azerbaijan is the Land of Repression that takes the 160th place out of the 180 countries in the Press Freedom Index, and President Ilham Aliyev is a "predator" of the press freedom, who eliminated almost all pluralism in the country. "No fewer than ten journalists, like many bloggers are in prison, and on May 15 a journalist and human rights activist Parvez Hashimli was sentenced to eight years’ imprisonment on trumped-up charges of "receiving" and "illegal sale of arms". "The statement of the organization also reports on the correspondent of the independent Azerbaijani newspaper Zerkalo Rauf Mirkadirov who on April 18, 2014, was arrested on charges of spying for Armenia, and deported to Azerbaijan from Turkey, where he has settled down in the last three years.  After a search was conducted by an investigation team on the case of Mirkadirov in the house of his parents, the journalist’s father Habibulla Mirkadirov, who was 84 years old, unable to withstand the stress in connection with the arrest of his son and the search degrading his dignity, suddenly died.
In relation to the case of Mirkadirov, human rights activist Leyla Yunus and her husband Arif Yunus were detained on April 28 at the Heydar Aliyev Airport in Baku before boarding the plane right near the ramp, despite the fact that the Yunus spouses were being escorted to the airport by the Ambassadors of France and the United States. The detention was carried out during the departure of the Yunus couple abroad for attendance to an EU event in Brussels. As a result of the arrest Arif Yunus, whose mother was Armenian, was brought to a pre-heart-attack condition, and many hours of search of the Yunus family’s apartment according to the public video statement of Leyla Yunus posted on YouTube was accompanied by an unprecedented in the civilized societies in its ferocity watch kept by the police by the toilet while the lady was in the bathroom, and with promises in response to her complaints to the Chief of Baku’s Yasamal district Police Department to "kill Armenian women and drink their blood”.
The intolerance of the Azerbaijani state is proved not only in the given episode, but also in the policy of xenophobia carried out against the Armenians. The instigation of anti-Armenian sentiments among the Azerbaijani people recently takes more open misanthropic forms. To achieve its goals, the Azerbaijani leadership pursues a policy of massive bribery of foreign experts by financing anti-Armenian actions and fomenting armenophobic sentiments with public declarations of the world Armenians as enemies of Azerbaijan and by the praise of the Azerbaijani state. A symptomatic example of intolerance and Armenophobia is the phenomenon of heroization of Ramil Safarov, who on ethnic grounds at night with cruelty beheaded his sleeping Armenian course mate with an ax during the NATO "Partnership for Peace" program in Budapest on February 19, 2004, and was awarded for this brutal murder by President Aliyev, which caused outrage and condemnation of the leaders of a number of states and international organizations. Particularly, the fact of heroization of the Azerbaijani ax- executioner was denounced by the US President Barack Obama, and the European Parliament adopted a special resolution condemning the decision of the Hungarian authorities to transfer Safarov to Azerbaijan, as well as the pardon and praising of the killer in his homeland.
Other examples of intolerance of the Azerbaijani society are facts of burning by the crowds of the Azerbaijani writer Akram Aylisli’s book "Stone Dreams", and mass demonstrations with the calls to cut the ears of their compatriot for telling the truth about the Armenian children and women doused with gasoline on the streets of Baku in 1990 and set on fire to the applause of the rioters, which were throwing feeble old men and women from the upper floors of the high-rise buildings of Baku, in order to seize their apartments and property.
Also hardly may the manipulative attempts ‒ to involve the Jewish Diaspora in instigating anti-Armenian sentiments by presenting graves of the slaughtered in 1918 Armenians with the burial of the Jews massacred by the Armenians  – be considered as a manifestation of tolerance. While residents of Guba in accordance with the Turkish sources became victims of military expedition in 1918 of the Caucasian Islamic Army of Nuri Pasha with the engagement of the Turkish troops and the Caucasian Tatars’ (nowadays Azerbaijanis) gangs, which resulted in the seizure of Guba, then primarily populated by non-Turkic peoples of different faiths, and the subsequent massacre of thousands of the Armenians in Baku.
It should also be noted that as a result of intolerant and armenophobic policy of the Azerbaijani authorities, numbering about 300 thousand by 1990 the Armenian community of Baku, which cohabited peacefully with all the national minorities of the city and played a prominent role in the economic and cultural life of Azerbaijan, due to the massacres ceased its existence.
Summing up, it should be emphasized that against the background of the growing anti-democratic and repressive policy of the Azerbaijani authorities against the political opposition and civil society of the country, xenophobia in its extremely misanthropic manifestations – the publications by foreign experts praising the tolerance of the Azerbaijani authorities not only further reduce the level of democracy in the country, but also undermine efforts of the international community to promote peace and stability in the region.
Hayk Torosyan
Research Fellow, Institute for National Strategic Studies, Ministry of Defense, Republic of Armenia, PhD in Political Science, Master of Global Journalism, MAGJ ‒ Örebro University, Sweden