Հայաստանի պատվիրակները հաղթել են Եվրոպական առաջին երիտասարդական բաց Դելփյան խաղերում
ԵՐԵՎԱՆ, 14 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ մշակույթի նախարարության աջակցությամբ և մասնագիտական ընտրությամբ` ՀՀ պատվիրակությունը մայիսի 2-7-ը Վոլգոգրադում մասնակցել է Եվրոպական առաջին երիտասարդական բաց Դելփյան խաղերին, որոնցում ընդգրկված է եղել 2604 մասնակից՝ ավելի քան 26 երկրից: Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ մշակույթի նախարարության հասարակայնության հետ կապերի բաժնից,  Հայաստանյան պատվիրակությունը կազմված է եղել 15 հոգուց, այդ թվում` 7 մասնակից և ժյուրիի 4 անդամ։ Մասնագիտական հանձնաժողովներում Հայաստանից ընդգրկված են եղել  Բարսեղ Թումանյանը, Արմեն Բաբախանյանը, Ավետիկ Գինոսյանը, Նունե Աղբալյանը:
Հայ մասնակիցներից Ջուլիետտա Սարգսյանը և Սուսան Խալաթյանը «Կրկես» անվանակարգում արժանացել են առաջին մրցանակի և ոսկե մեդալի: Նույն անվանակարգում դիպլոմի է արժանացել Լուսինե Արիստակեսյանը: «Դաշնամուր» անվանակարգում երկրորդ մրցանակ և արծաթե մեդալ է նվաճել Անահիտ Առուշանյանը, իսկ Մարիաննա Աբրահամյանը նույն անվանակարգում արժանացել է բրոնզե մեդալի: Աննա Միրզոյանը «Հագուստի ձևավորում» անվանակարգում նվաճել է բրոնզե մեդալ, «Դասական երգեցողություն» անվանակարգում երկրորդ մրցանակով և արծաթե մեդալով է պարգևատրվել  Սարգիս Բաժբեուկ-Մելիքյանը:
Սկսած 2002 թվականից՝ Հայաստանը մասնակցում է ԱՊՀ երկրներում կազմակերպվող Դելփյան խաղերին: Մասնակիցների թվով Հայաստանը զիջում է շատ երկրների, սակայն, թիմային հաշվարկով՝ արժանանում պատվավոր տեղերի: 2010 թվականին Հայրենական Մեծ պատերազմի հաղթանակի 65-ամյակին նվիրված խաղերն անց են կացվել Հայաստանում. մեր երկիրը նվաճել է 36 մեդալ (15 ոսկե, 14 արծաթե, 7 բրոնզե մեդալ և 43 դիպլոմ)՝ զբաղեցնելով խմբակային  առաջին տեղը:

Делегаты Армении одержали победу на первых открытых молодежных Европейских Дельфийских играх
При содействии Министерства культуры РА армянская делегация 2-7 мая принимал участие в Волгограде в Первых открытых молодежных Европейских Дельфийских играх в числе 2604 участников из более чем 26 стран. Как сообщили Арменпресс в  отделе по связям с общественностью министерства культуры Армении, делегация Армении состояла из 15 человек: 7 участников и 4 члена жюри. В профессиональные комиссии от Армении были включены Барсег Туманян, Армен Бабаханян, Аветик Гиносян и Нуне Агбалян.
Из армянских участников Джульетта Саркисян и Сусанна Халатян удостоились первой премии и золотой медали в номинации «Цирк», а Лусине Аристакесян в той же номинации – диплома. В номинации «фортепиано» вторую премию и серебряную медаль завоевала Анаит Арушанян, а Марианна Абрамян – бронзу.
Анна Мирзоян в номинации «моделирование одежды» удостоилась бронзовой медали, в номинации «Классическое пение» вторую премию и серебряную медаль завоевал Саргис Бажбеук-Меликян.
Армения участвует в организуемых в СНГ Дельфийских играх с 2002 года. По числу участников наша страна уступала многим другим, однако, в командном зачете заняла почетные места. В 2010 году в Дельфийских играх, посвященных 65-летию Великой Отечественной войны, Армения завоевала 36 медалей – 15 золотых, 14 серебряных и 7 бронзовых, а также 43 диплома, заняв в командном зачете 1-е место.