Հալեպը ցնցվել է երկրաշարժի ուժգնությամբ պայթյուններից
ԵՐԵՎԱՆ, 28 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հալեպն ապրիլի 27-ի առավոտյան ցնցվել է մի քանի ուժգին պայթյուններից: Պայթյունները որոտացել են Հին Հալեպի շրջաններում, Ալաքաբե, Սաբաա Բահրաթ թաղամասերում: Այս մասին «Արմենպրես»-ը տեղեկացավ «Բերիո Լուրեր» ֆեյսբուքյան էջից: Սաբաա Բահրաթ թաղամասում պայթյունից հիմնահատակ ավերվել է արդյունաբերական շենքը: Երկրաշարժի ուժգնությամբ պայթյունը ցնցել է նույնիսկ հայաշատ թաղամասերը: Բացի այդ ամբողջությամբ ավերվել է էլեկտրականության փոխարկիչ մի կենտրոն:
Պայթյուններին հաջորդել են զինված բախումները սիրիական բանակի և զինված խմբավորումների միջև: Ժամեր տևած բախումների հետևանքով տասնյակ զինյալներ են սպանվել: Սիրիական բանակը ծանր գործողություններ է ծավալել զինյալների վերահսկողության տակ գտնվող շրջաններում, ինչպես նաև փորձում է կասեցնել նրանց ներթափանցումը կառավարամետ շրջաններ:
Մյուս կողմից` զինված խմբավորումները շարունակել են տասնյակ հրթիռներ և ռումբեր արձակել Հալեպի Ժդիյդե, Բութան Գըլափ, Բարոն Պանդոկի, Ալ Մունշիե, Բաբ ալ Ֆարաջ և այլ շրջանների ուղղությամբ: Ռմբակոծությունների և կրակոցների հետևանքով զոհվել են մոտ 24 քաղաքացի և ավելի քան 52 հոգի վիրավորվել են: Բարեբախտաբար, այժմ հայաշատ թաղամասերը ռազմական գործողությունների դաշտում չեն գտնվում:
Պատերազմական ծանր իրավիճակի պատճառով Հալեպն արդեն տասն օրից ավելի հոսանքազրկված է:
ՄԱԿ-ի տվյալներով , Սիրիայում եռամյա հակամարտության ընթացքում զոհերի թիվը գերազանցել է 130 հազարը: Զոհված հայերի թիվը գերազանցել է 90-ը:

Мощные взрывы в Алеппо
Утром 27 апреля Алеппо потрясли несколько сильных взрывов – в районах Старого Алеппо, в кварталах Алакабе, Сабаа Бахрат. Об этом  сообщает Арменпресс, ссылаясь на фейсбуковскую страницу «Берио вести». От взрыва в квартале Бахрат было разрушено до основания промышленное здание. Сильные взрывы потрясли и армянонаселенные кварталы Алеппо и вывели из строя один из центров электроснабжения.
За взрывами последовали столкновения между сирийской армией и вооруженными группировками, продолжавшиеся несколько часов. В результате убиты десятки боевиков. Сирийская армия предприняла серьезные действия в районах, контролируемых боевиками, пытаясь приостановить их продвижение в проправительственные районы.
С другой стороны, вооруженные группировки  обрушили десятки ракет и бомб на районы Алеппо – Ждийде, Бутан Гылап, Барон Пандок, Ал Муншие, Баб аль Фараш и др. Вследствие бомбежек и выстрелов погибло около 24 мирных граждан, ранено более 52-х. К счастью, армянонаселенные кварталы Алеппо в настоящее время уже не находятся в зоне боевых действий.
В результате ожесточенных боев Алеппо уже 10 дней практически обесточен.
По данным ООН, число погибших в результате трехлетнего конфликта в Сирии уже превысило 130 тысяч, а среди наших соотечественников