Փարաջանովի ծննդյան օրն է. «Ոսկե ծիրան»-ն այս տարի կնվիրվի մեծանուն կինոռեժիսորի 90-ամյակին
ԵՐԵՎԱՆ, 9 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Համաշխարհային կինոյի 20-րդ դարի ամենավառ ներկայացուցիչներից մեկը` Սերգեյ Փարաջանովը, հունվարի 9-ին կդառնար 90 տարեկան:  Յուրաքանչյուր տարի, անկախ  հոբելյանական լինելու կամ չլինելու հանգամանքից,  կինոռեժիսորի ծննդյան օրը ընկերների, ռեժիսորների և պարզապես երկրպագուների համար նրա արվեստի շուրջ ևս մեկ անգամ համախմբվելու լավ առիթ է: «Արմենպրես»-ի թղթակցի հետ զրույցում Սերգեյ Փարաջանովի թանգարանի տնօրեն Զավեն Սարգսյանը պատմեց, որ ամեն տարի իրենք այցելելում են  ռեժիսորի գերեզմանին` Կոմիտասի անվան զբոսայգու պանթեոն, և այս տարին ևս բացառություն չի լինի: «Պանթեոնից վերադառնալուց հետո թանգարանում ռեժիսորի հոբելյանի առթիվ հյուրասիրություն կկազմակերպվի»,- նշեց Սարգսյանը:
Նա շեշտեց, որ Փարաջանովի 90-ամյա հոբելյանը կնշվի հուլիսի 13-20-ը կայանալիք «Ոսկե ծիրան» միջազգային կինոփառատոնում, որն այս տարի կնվիրվի մեծանուն կինոռեժիսորին: Սարգսյանի հավաստմամբ` գաղտնիք չէ, որ ինչպես յուրաքանչյուր հարցում, իր ծննդյան արարողության կազամակերպման հարցում ևս մեծանուն ռեժիսորը մշտապես ցուցաբերել է յուրօրինակ ռեժիսորական մոտեցում, հետևաբար թանգարանի տնօրինությունն ու նրա ընկերներն էլ ցանկանում են կինոռեժիսորի ծննդյան օրը, արդեն հետմահու, նշել նրա ոճով:
Ոչ միայն հունվարի 9-ին, այլև տարվա այլ օրերին թանգարանում կազմակերպվում են տարբեր, բազմաձևաչափ մշակութային միջոցառումներ, նաև` ավանդական «Աշնանային երեկոն», որն արվեստի գործիչների համար Փարաջանովի թողած մշակութային ժառանգությանը ևս մեկ անգամ անդրադառնալու, տարբեր թեմաների շուրջ զրուցելու առիթ է:
Սերգեյ Փարաջանովը ծնվել է Վրաստանում, կինոարվեստ է ուսումնասիրել Մոսկվայում, աշխատել է Ուկրաինայում, Հայաստանում և Վրաստանում: Այդ է պատճառը, որ այս երկրներից յուրաքանչյուրը նրա ավեստը վերագրում է իրեն: Փարաջանովն իր կինոգործունեությունը սկսել է 1954 թվականին: Նրան ճանաչում բերած ֆիլմերից են «Նռան գույնը», «Աշուղ Ղարիբը», Նռան գույնը» յին ժառանգությանը «Մոռացված նախնիների ստվերները» (այս վերջինի համար Փարաջանովն արժանացել է Բրիտանական ակադեմիայի մրցանակին):
Խորհրդային իշխանությունները 15 տարի Փարաջանովին զրկել են ֆիլմ նկարահանելու հնարավորությունից: 1973-1977 թթ.  եւ 1982 թ-ին աշխարհահռչակ արվեստագետն անցկացրել է խիստ ռեժիմի ճամբարներում եւ բանտերում` այդ ընթացքում գտնելով նկարների, կոլաժների և գրական ստեղծագործության միջոցով սեփական տաղանդի, մտքերի արտահայտման միջոցը:
Երեւանում Փարաջանովի թանգարանը բացվել է նրա մահից մեկ տարի անց` 1991 թ-ին «Ձորագյուղ» ազգագրական թաղամասում: 2013 թ-ին Փարաջանովի թանգարանը տոնել է իր հիմնադրման 22-ամյակը:  Տարեկան 15-18 հազար այցելու ունեցող թանգարանին հաջողվել է դառնալ երևանցիների և օտարերկրացիների ամենամեծ պահանջարկ վայելող մշակութային վայրերից մեկը: Ի տարբերություն այլ թանգարանների, Փարաջանովի թանգարանի գործունեությունը չի սահմանափակվում միայն չորս պատերի ներսում, քանի որ տարեցտարի ավելանում է միջազգային ցուցադրությունների թիվը, որոնք միտված են մեծանուն կինոռեժիսորի արվեստի պրոպագանդմանը ողջ աշխարհում:
2013 թվականը  ռեժիսորի արվեստի պրոպագանդման տեսանկյունից նշանավորվել է   նաև հոբելյանական «Ոսկե ծիրան» փառատոնի շրջանակում «Փարաջանով» լիամետրաժ գեղարվեստական ֆիլմի հատուկ ցուցադրմամբ: Հանճարեղ արվեսագետ Փարաջանովի կյանքի վերջին 20 տարին ընդգրկող կինոստեղծագործության գաղափարը պատկանում է ռեժիսոր եւ գլխավոր դերակատար Սերժ Ավետիքյանին եւ ուկրաինացի պրոդյուսեր ու ռեժիսոր Ելենա Ֆետիսովային: Փառատոնային հաջողված ընթացք ապահոված կինոժապավենը հայաստանյան կինովարձույթում կհայտնվի առաջիկա ամիսներին:
2013 թ. վերջին նախատեսված էր նաև Փարաջանովի աշխատանքների ցուցադրությունն անցկացնել Ստամբուլի Istanbul Museum of Modern Art թանգարանում, սակայն միջոցառումն անորոշ ժամանակով հետաձգվել է: Անցած տարի կինոռեժիսորի աշխատանքները մեծ հաջողությամբ ներկայացվել են այցելուների դատին Օդեսայում և Վիլնյուսում: Հոբելյանական տարում հունվարի վերջին Փարաջանովի աշխատանքների ցուցադրություն է նախատեսված Մոսկվայում:

Сегодня – день рождения Сергея Параджанова: кинофестиваль «Золотой абрикос» в этом году пройдет под знаком 90-летия Мастера
Сегодня – день рождения Сергея Параджанова: кинофестиваль «Золотой абрикос» в этом
году пройдет под знаком 90-летия Мастера
9 января одному из  самых ярких и неординарных деятелей мирового кино 20 века – Сергею Параджанову – исполнилось бы 90 лет. Каждый год, независимо от того, юбилейный он для этого великого кинорежиссера или нет, этот день становится поводом для его друзей, коллег и просто поклонников его многогранного таланта, встретиться и вспомнить Мастера.  В беседе с корр. Арменпресс директор Дома-музея Параджанова Завен Саркисян рассказал, что каждый год  в день рождения режиссера они посещают его могилу в пантеоне парка имени Комитаса и этот год не станет исключением. «Вернувшись оттуда, мы обязательно накрываем стол», - сказал он.
Завен Саркисян сообщил, что юбилей Мастера будет отмечаться в рамках международного кинофестиваля «Золотой абрикос», который в этом году будет посвящен 90-летию Сергея Параджанова. По его словам, ни для кого не секрет, что Параджанов любой повод превращал в художественное действо, в том числе и свой день рождения, проявляя свой необычайный режиссерский дар и, поэтому, руководство музея и его друзья также собираются своеобразно отметить эту дату.
Не только 9 января, но и в другие дни в музее организуются разные культурные акции, в том числе уже ставший традиционным «Осенний вечер», которые становятся поводом для его друзей еще раз вернуться к культурному наследию великого Параджанова.
Один из самых ярких режиссеров 20 века Сергей Параджанов родился в Тбилиси в традиционной армянской семье.
С 1945 по 1952 гг. С.Параджанов учился в Москве, в Институте кинематографии, по окончании которого был направлен на работу в Киев, на киностудию им. Довженко. В 1964 г. он снял фильм "Тени забытых предков", который сразу же поставил его в один ряд с лучшими режиссерами мира. Следующий фильм, "Цвет граната", поставленный на киностудии "Арменфильм" в 1969 г., принес ему мировую славу. В это же время, как и в последующие годы, он написал несколько интересных сценариев, но ни один из них не был реализован.
Советская система жестоко обошлась с режиссером: в течение 15 лет Параджанов был отстранен от кино. В 1973 г. он был незаконно арестован по сфабрикованному обвинению и содержался в заключении 5 лет в колонии строгого режима. В тюрьме он сделал много интересных работ. Вследствие многочисленных обращений в защиту Параджанова известных деятелей культуры, он был освобожден в 1977 г. В действительности же, он всегда был свободным.
С началом перестройки отношение к Параджанову стало меняться. В 1994 г. он поставил "Легенду о Сурамской крепости" на "Грузия-фильм" и в 1988 г. - "Ашик - Кериб". В 1989 г. С. Параджанов начал снимать автобиографический фильм "Исповедь" на "Арменфильме", но начатая работа была вскоре прервана из-за прогрессирующей болезни режиссера. В июле 1990 г. Параджанов скончался и был похоронен в Пантеоне имени Комитаса в Ереване.
Музей Сергея Параджанова в Ереване открылся спустя год после его ухода из жизни. Музей Мастера давно стал одним из самых посещаемых как ереванцами, так и гостями Армении, приезжающими из-за рубежа: ежегодно музей принимает 15-18 тысяч посетителей и увеличивает год от года  число организуемых им  экспозиций за рубежом, тем самым привлекая внимание международного сообщества к неординарной личности Параджанова и его волшебному искусству.
2013 год ознаменовался в плане пропаганды жизни и творчества великого кинорежиссера спецпоказом фильма «Параджанов» в рамках юбилейного фестиваля «Золотой абрикос». Последние 20 лет жизни Мастера вдохновили режиссера Сержа Аветикяна, который, кстати, сам воплотил на экране образ Параджанова, и украинского продюсера и режиссера Елену Фетисову на создание полнометражного художественного фильма о нем. На большом экране в Ереване эта лента появится уже в ближайшие месяцы.
В конце 2013 года музей собирался организовать выставку, посвященную творчеству Параджанова и в музее Istanbul Museum of Modern Art в Стамбуле, но сроки ее проведения на неопределенное время отложены.
В прошлом году работы Мастера, его знаменитые и неповторимые коллажи были представлены в Одессе и Вильнюсе. В этом юбилейном для Сергея Параджанова году предусмотрено открытие выставки его работ и в Москве.