ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինը ժամանեց Հայաստան
ԵՐԵՎԱՆ, 2 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Պետական այցով Հայաստան ժամանած ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինը Հայաստանի երկրորդ քաղաքում` Գյումրիում է: Օդնավակայանում Ռուսաստանի Դաշնության նախագահին դիմավորեց ՀՀ Նախագահ Սերժ Սարգսյանը: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ` տեղի ունեցավ դիմավորման արարողություն` այցելության ամենաբարձր մակարդակի` պետական այցի արարողակարգի համաձայն:
Երկու երկրների նախագահների առաջին կանգառը Գյումրիում տեղակայված 102-րդ ռուսական ռազմակայանն է, որից հետո տեղի կունենա հայ-ռուսական միջտարածաշրջանային 3-րդ համաժողով:
Այնուհետեւ, Երեւանում` նախագահական նստավայրում, կկայանան երկկողմ բանակցությունները` երկու երկրների առաջնորդների առանձնազրույցը եւ պատվիրակությունների ընդլայնված կազմով հանդիպումը: Կողմերը կքննարկեն նախագահ Սերժ Սարգսյանի՝ սեպտեմբերի 3-ին ՌԴ կատարած այցի ժամանակ ձեռք բերված պայմանավորվածությունների կատարման ընթացքը, մտքեր կփոխանակեն Մաքսային միությանը և Միասնական տնտեսական տարածքին Հայաստանի միանալու ուղղությամբ իրականացվող աշխատանքների և հետագա քայլերի շուրջ: Հանդիպման ընթացքում կստորագրվեն երկկողմ հարաբերությունների ամրապնդմանն ու համագործակցության խորացմանն ուղղված մի շարք փաստաթղթեր: ՌԴ նախագահի հայաստանյան այցի արդյունքներն ու ձեռք բերված պայմանավորվածությունները կամփոփվեն հայտարարությամբ, որը  կներկայացվի Սերժ Սարգսյանի և Վլադիմիր Պուտինի` զանգվածային լրատվամիջոցների ներկայացուցիչների հետ հանդիպման ժամանակ:

Президент РФ Владимир Путин прибыл в Армению
Президент РФ Владимир Путин, прибывший в РА с государственным визитом, находится во втором по значимости городе Армении – Гюмри. В аэропорту главу российского государства встречал его армянский коллега Серж Саргсян. Церемония встречи проходила на самом высоком уровне – согласно церемониалу государственного визита.
Президенты двух стран сделали первую остановку у дислоцированной на территории РА - в Гюмри - 102-ой российской военной базы. После чего состоится 3-тий  армяно-российский межрегиональный форум.
Затем в Ереване в резиденции президента Армении состоятся двусторонние переговоры: отдельная беседа глав двух государств продолжится с участием  делегаций в расширенном составе. Стороны обсудят ход выполнения договоренностей, достигнутых в ходе визита Сержа Саргсяна в Москву 3 сентября с.г., обменяются мнениями о нынешнем этапе и дальнейших шагах по присоединению Армении к Таможенному союзу и Единому экономическому пространству. В ходе встречи будет подписан ряд документов, направленных на укрепление двусторонних отношений и углубление сотрудничества.
Итоги визита президента РФ в Армению будут подведены заявлением, которое представят президенты РА и РФ Серж Саргсян и Владимир Путин на встрече с представителями средств массовой информации.