«Երևան շոու» ոսկեգործական ցուցահանդեսի նկատմամբ հետաքրքրությունը կտրուկ աճել է
ԵՐԵՎԱՆ, 28 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։  «Երևան շոու» ոսկեգործական  միջազգային ցուցահանդեսի մասնակիցներ քանակը նախորդ տարվա համեմատ եռակի աճել է` հասնելով 125-ի, ինչը վկայում է, որ երկու-երեք տարվա ընթացքում Հայատանը կդառնա ոսկերչական արտադրության և առևտրի կենտրոն։ Այս մասին այսօր Երևանի Կարեն Դեմիրճյանի անվան մարզահամերգային համալիրում մեկնարկած ոսկեգործական երրորդ միջազգային «Երևան շոու 2013» ցուցահանդեսի և համաժողովի շրջանակում լրագրողներին հայտնեց Հայ ոսկերիչների միության (AJA) նախագահ Գագիկ Գևորգյանը:
«Ցուցահանդեսի դահլիճը լեցուն է գնորդներով, որ եկել են Ռուսաստանից, Ուկրաինային, Բելառուսիայից, Ղազախստանից և այլ երկրներից։ Նրանք տեղում կծանոթանան ոսկերչական արտադրանքնին և ձեռք կբերեն դրանք»,- «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ` նշեց Գևորգյանը` կարևորելով Հայաստանում ոսկեգործական ավանդույթների վերականգնումը։
Նրա խոսքով` «հիմա մենք ցանկանում ենք այնպես անել, որ արտասահմանում ապրող հայ ոսկերիչները սիրահարվեն իրենց հայրենիքին և ստեղծագործեն հայրենիքում»,- ընդգծեց նա:
Ցուսահանդեսին առաջին անգամ է մասնակցում թուրքահայ ոսկերիչ Քամել Պոլաթը։ Նա նշեց, որ Հայաստանում ոսկեգործությունը դեռ զարգանալու բավական տեղ ունի, սակայն, հույս հայտնեց, որ հայերը դեռ կվերականգնեն իրենց տեղը համաշխարհային ոսկերչության մեջ։ «Թուրքիան մեծ առաջընթաց է ապրել տեխնոլոգիական առումով։ Այնտեղ աշխատելն ավելի հեշտ է, սարքավորումները հնարավորություն են տալիս մեծ քանակությամբ արտադրանք ստանալու։ Հայաստանն այդ առումով  դեռ զիջում է իր դիրքերը, սակայն, վստահ եմ, որ աշխատասիրության և համառության դեպքում կարելի է հասնել այդ մակարդակին։ Կարծում եմ` Հայաստանը որոշակի խնդիրներ ունի լուծելու նաև մաքսային ձևակերպումների առումով»,- նշեց թուրքահայ ոսկերիչը։
Երևանի Կարեն Դեմիրճյանի անվ. մարզահամերգային համալիրում հոկտեմբերի 28-31-ը Հայ ոսկերիչների միությունը (AJA-Armenian Jewellers Association`ամբողջ աշխարհի հայ ոսկեգործներին միավորող կազմակերպություն է) ՀՀ կառավարության հետ համագործակցությամբ անցկացնում է ոսկեգործական երրորդ միջազգային «Երևան շոու 2013» ցուցահանդեսը և համաժողովը:
Ցուցահանդեսն ավանդաբար անցկացվում է հոկտեմբերի վերջին. այդ ամսվա վերջին կիրակի օրն արդեն երկրորդ տարին Հայաստանում նշվում է Ոսկեգործի օրը։
ՀՀ ազգային վիճակագրական ծառայության տվյալներով՝ 2013թ.-ի առաջին կիսամյակում երկրում թողարկվել է 9 մլրդ 763 մլն դրամի ոսկերչական արտադրանք՝ կամ 32,3 տոկոսով ավելի, քան նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածում։

Интерес к международной ювелирной выставки «Ереван Шоу-2013» резко возрос
Количество участников международной ювелирной выставки «Ереван Шоу-2013» по сравнению с прошлым годом увеличилось в три раза, достигнув 125, что свидетельствует о том, что в течение двух-трех лет Армения станет центром производства и торговли ювелирных изделий.
Как сообщает Арменпресс, в беседе с журналистами об этом в рамках стартовавшей в Спортивно-концертном комплексе имени Карена Демирчяна Третьей международной ювелирной выставки «Ереван Шоу-2013» сказал председатель «Всемирного союза армянских ювелиров» Гагик Геворгян.
«Зал выставки полон покупателями, прибывшими из России, Украины, Беларуси, Казахстана и других стран. они на месте ознакомятся с ювелирным производством и смогут их приобрести», - отметил он, придав важность восстановлению ювелирных традиций в Армении.
По его словам, «сейчас мы хотим сделать так, чтобы проживающие за рубежом армянские ювелиры влюбились в свою родину и творили здесь».
На выставке впервые принимает участие турецко-армянский ювелир Камель Полат. Он отметил, что в Армении ювелирное дело еще должно развиваться, однако, надеется, что армяне восстановят свое место во всемирном ювелирном деле.
«Турция пережила большой прогресс в плане технологий. Там работать легче, так как оборудование дает возможность получать большие объемы производства. Армения в этом плане пока уступает свои позиции, однако, я уверен, что трудолюбием и упорством можно достичь этого уровня. Думаю, что Армения должна также решить некоторые проблемы в плане таможенного оформления», - отметил Полат.
Всемирный союз армянских ювелиров с 28 по 31 октября в Спортивно-концертном комплексе имени Карена Демирчяна в сотрудничестве с правительством Армении проводит Третью международную ювелирную выставку и конференцию «Ереван Шоу-2013».
Выставка традиционно проходит в конце октября: уже третий год последнее воскресенье этого месяца в Армении отмечается, как День ювелира.
По данным Национальной статистической службы Армении, в первом полугодии 2013 года было произведено ювелирных товаров в размере 9 млрд. 763 млн. драмов, что на 32,3% больше, чем в тот же период прошлого года.