Գրող Դօրիանը պատմում է վիրտուալ տիրությում իր նորարարության և հանրությանը ներկայանալուց հետո ստեղծագործական լռության մասին
ԵՐԵՎԱՆ, 23 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայ ժամանակակից գրող, բլոգեր Դօրիանը (Գրիգոր Մուրադյան) ընթերցողներին իր ստեղծագործություններն այսուհետև կներկայացնի Chrome դիտարկչի համար նախատեսված «Իմ գրադարակը» հավելման միջոցով, ինչն առաջին անգամ է գրողի կողմից կիրառվում հայաստանյան իրականության մեջ: «Արմենպրես»-ի թղթակցի հետ զրույցում Դօրիանը պատմեց, որ իր կարծիքով, հայ ընթերցողի համար թղթե գրքերից էլեկտրոնայինին անցումն այնքան էլ հեշտ չէ, քանի որ մարդկանց գերակշռող մասը չունի ընթերցման համար նախատեսված սարքեր, կարողանում է օգտվել միայն հիմնական համակարգչային ծրագրերից և կայքերից, չգիտե ինչպես հետևել կայքերին և անմիջապես տեղեկանալ նոր գրքերի մասին, հաճախ էլ չունի ինտերնետի մշտական միացում։
«Բնականաբար, ինձ՝ որպես էլեկտրոնային գրականություն ներկայացնողի, չէին կարող չանհանգստացնել այդ հարցերը։ Երկար ժամանակ մտածում էի, թե ինչպես կարելի է կրճատել ընթերցողից պահանջվող ռեսուրսներն ու գործողությունները։ Ի վերջո գտա էլեկտրոնային գրականության առաջխաղացմամբ զբաղվող Readium հիմնդրամը և ծանոթացա դրա առաջարկած լուծումներին, որոնք բավարարում էին նաև հայ ընթերցողի պահանջները։ Readium-ի առաջարկած բաց կոդի վրա էլ «հավաքվեց» Chrome դիտարկչի համար նախատեսված «Իմ գրադարակը» հավելումը»,- պարզաբանեց գրողը:
Նրա խոսքով, ընթերցողից պահանջվում է միայն մեկ անգամ տեղադրել այն իր Chrome դիտարկչի վրա և վերջ։ Էլեկտրոնային գրքերն ու դրանց ընթերցման համար նախատեսված ծրագիրը կլինեն ձեռքի տակ։ Նոր գրքերն այնտեղ կհայտնվեն ավտոմատ, երբ ընթերցողն ինտերնետ միացում ունենա, և հասանելի կմնան նաև առանց ինտերնետ միացման։
Դօրիանի գնահատմամբ, հրաշալի կլինի, եթե այլ գրողներ ևս հետևեն իր օրինակին ու այս քայլով օգնեն իրենց ընթերցողին։
«Մենք պիտի հասկանանք, որ հայ ընթերցողի համար այֆոնների և քինդլների համար նախատեսված գրքեր ներկայացնելն առայժմ ինքնանպատակ զբաղմունք է, պիտի առաջարկել ավելի մեծ թվով մարդկանց հասանելի լուծումներ։ Առաջիկա մի քանի տարվա ընթացքում իմ առաջարկած տարբերակը կարող է գործող լինել։ Հատկապես, որ հավելվածները կարելի է նաև վաճառել»,- ընդգծեց նա` հավելելով, որ ընթերցողները միայն «Իմ գրադարակը» հավելվածում հնարավորություն կունենան կարդալ իր նոր՝ «Իմ երկու հայրը» պատմվածքը։
Գրողը առաջիկա ամսում միայն հավելման օգտվողներին կներկայացնի նաև նոր՝ «Ռուզան» վիպակը։ Նա ընթերցողների հետ շփան արդյունքում պարզել է, որ «Ֆեյսբուք» սոցիալական ցանցում իրեն հետևող ընթերցողների շուրջ 77 տոկոսը 18-34 տարեկան են, իսկ ակտիվ ընթերցողների մեծ մասը 30 տարեկանի շեմին չեն հասնում:
Պատասխանելով այն հարցին, թե իր անձի հանդեպ հետաքրքրությունն արդյոք չպակասեց այն բանից հետո, երբ նա բացահայտեց իր անունը (գրողը երեք տարի չէր ներկայացել հանրությանը), Դօրիանը նշեց, որ «հետաքրքրությունը պակասեց»-ը թույլ է ասված։
«Բացահայտումից հետո մեկ ու կես տարի լռություն էի պահպանում՝ ոչ ստեղծագործություններ էի ներկայացնում, ոչ էլ սոցիալական ցանցերում էի ակտիվ։ Այդքանից հետո շատերն ինձ ընդհանրապես մոռացան։ Ես սիրում եմ հայտնի լինել, բայց նախկին Դօրիանից ազատվելու ցանկությունս ավելի մեծ էր, և ես այդ ազատումս իմ հաղթանակն եմ համարում։ Իմ հավատարիմ ընթերցողը շարունակում է կողքիս լինել, մենք ունենք ընդհանուր հիշողություններ Դօրիանի մասին, ընդհանուր անցյալ, և վերջ»,- ասաց գրողը: նա կարծում է՝ արդեն բավականաչափ հասունացել է մարդկանց միայն ու միայն գրականությամբ գրավելու համար։ Նա ընդգծեց, թե ամեն ինչ նորից սկսելուց չի վախենում։

Армянский писатель выпустил свою новую книгу в виде приложения для браузера Chrome
Армянский современный писатель Дориан (Григор Мурадян) представил своему читателю приложение для браузера Chrome. Приложение «Моя библиотека» является уникальной в своем роде для армянской действительности. В беседе с корр. Арменпресс Дориан рассказал, что армянскому читателю переход от бумажных книг к электронным дается не очень легко, так как большинство читателей не имеет устройств, предусмотренных для чтения. Они в основном умеют пользоваться основными компьютерными программами и сайтами, не знают, как следить за новостями сайта и сразу узнавать о новинках на книжном рынке, а также часто не имеют постоянной и непрерывной интернет связи.
«Естественно мне, как представителю электронной литературы, не могли не беспокоить эти вопросы. Я долго думал, как можно уменьшить необходимые от читателя ресурсы и действия. В конце концов, я нашел занимающийся продвижением электронной литературы фонд Readium и ознакомился с возможностями, которые он дает. Они удовлетворяли потребности армянского читателя. На базе открытого кода (open source)  Readium «было собрано» приложение «Моя библиотека» для браузера Chrome», - объяснил писатель.
По его словам, от читателя требуется только один раз бесплатно скачать приложение на браузер и все. Электронные книги и предусмотренная для чтения программа будут под рукой. Новые книги окажутся в приложении автоматически, когда читатель подключится к интернету. Программа и книги будут доступны даже после отключения интернета.
По оценкам Дориана, было бы замечательно, если и другие писатели последовали его примеру и этим шагом помогли бы своему читателю.
«Мы должны понять, что для армянского читателя представление книг в форматах для Kindle и IPhone является самоцелью. Надо предлагать решения, доступные для большого количества людей. В течение предстоящих нескольких лет предложенный мною вариант может спокойно работать. Особенно, если учесть, что приложение можно продавать», - сказал Дориан, добавив, что читатель может ознакомиться с его новым рассказом «Два моих отца» только через его новое приложение.
С помощью этого приложения Дориан намерен в следующем месяце представить свою новую повесть «Рузан».
В результате общения со своими читателями армянский писатель узнал, что около 77% процентов людей, которые следят за его деятельностью в социальной сети Фейсбук принадлежат к возрастной категории от 18 до 34 лет, а большинство активных читателей не достигло и 30 лет.
Отвечая на вопрос, не уменьшился ли интерес к его творчеству после того, как он раскрыл публике свое имя и лицо (Дориан в течение трех лет скрывался под псевдоним и не являлся публике), писатель отметил, что «интерес снизился» - это мягко сказано.
«После раскрытие я сохранял молчание полтора года, не представлял своих новых работ и не показывал активности в социальных сетях. После этого многие меня вообще забыли. Я люблю известность, однако желание избавиться от бывшего Дориана было сильнее. Это избавление я считаю своей победой.
Мой верный читатель все еще рядом со мной, у нас общие воспоминания о Дориане, общее прошлое, и все», - сказал писатель. Он считает, что уже достаточно созрел для того, чтобы привлечь людей только и только литературой. Дориан подчеркнул, что не боится начинать все сначала.