Կհնչի Մոցարտի «Ռեքվիեմը»՝ ի հիշատակ Հայոց ցեղասպանության սրբադասված նահատակների
Ի հիշատակ Հայոց ցեղասպանության սրբադասված նահատակների՝ ապրիլի 23-ին ժամը 23:59-ին Հայաստանի ազգային ֆիլհարմոնիկ նվագախմբի կատարմամբ կհնչի Վոլֆգանգ Ամադեուս Մոցարտի «Ռեքվիեմը»:
Համերգը կանցկացվի Հայաստանի կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարության աջակցությամբ «Արամ Խաչատրյան» համերգասրահում:
Ինչպես «Արմենպրես»-ը տեղեկանում է ԿԳՄՍ նախարարության տարածած հաղորդագրությունից, որպես մենակատարներ հանդես կգան Աննա Ագլատովան (սոպրանո), Սոֆիա Թումանյանը (մեցցո-սոպրանո), Տիգրան Մելքոնյանը (տենոր) և Միլան Սիլյանովը (բաս): Բեմում կլինեն նաև «Հովեր» պետական կամերային երգչախումբը (գեղարվեստական ղեկավար, խմբավար՝ Սոնա Հովհաննիսյան) և Երևանի պետական կամերային երգչախումբը (գեղարվեստական ղեկավար, գլխավոր խմբավար՝ Քրիստինա Ոսկանյան): Համերգը կղեկավարի Հայաստանի ազգային ֆիլհարմոնիկ նվագախմբի գեղարվեստական ղեկավար և գլխավոր դիրիժոր Էդուարդ Թոփչյանը:
Հանճարեղ Մոցարտի մեծագույն ստեղծագործություններից «Ռեքվիեմը»՝ բոլոր ժամանակների այս ազդեցիկ հոգեհանգստյան մեսսան, Տիրոջն ուղղված ոգեշունչ օրհներգ է, որի խորությունը, դրամատիզմն ու վեհությունը, հուզականությունն ու պայծառությունը անտարբեր չեն թողնում ունկնդրին: «Ռեքվիեմը» Մոցարտի վերջին ստեղծագործությունն է, մեծն կոմպոզիտորի կարապի երգը, որը դարձավ համաշխարհային մշակույթի մեծագույն հուշարձաններից մեկը։
«Ռեքվիեմը» հոգեհանգստյան պատարագ է, որը կատարվում է ավանդական լատինական կրոնական տեքստով: Այն բաղկացած է մի քանի բաժիններից, որոնցից մի քանիսն ընդգրկված են պատարագների մեջ («Kyrie eleison»-«Տեր ողորմիր», «Sanctus»-«Սուրբ», «Agnus Dei»-«Աստծո գառը»), և կան պարտադիր մասեր, որոնք պատկանում են միայն հոգեհանգստյան պատարագին («Requiem aeternam»-«Հավերժական հանգիստ», «Dies irae» և «Tuba mirum»- «Ցասման օր» և «Հրաշափառ փող», որոնցում պատկերված է Տիրոջ ահեղ դատաստանը և «Lacrimosa»-«Լաց»):
Մոցարտն իր «Ռեքվիեմում» երաժշտության միջոցով մարմնավորել է մարդկային հոգու խռովությունը, խաղաղ հանգստությունը, վիշտն և տառապանքը։ Ամբողջ ստեղծագործությունը տոգորված է հումանիզմով, մարդու նկատմամբ ջերմ սիրով, տառապանքների հանդեպ ապրումակցմամբ։
Հայոց ցեղասպանության 110-րդ տարելիցի շրջանակում ԿԳՄՍՆ ենթակայությամբ գործող թատերական և համերգային կազմակերպություններում նախատեսված միջոցառումների ամբողջական ցանկն՝ այստեղ:

В память о канонизированных мучениках Геноцида армян прозвучит “Реквием” Моцарта
В память о канонизированных жертвах Геноцида армян 23 апреля в 23:59 Армянский национальный филармонический оркестр исполнит “Реквием” Вольфганга Амадея Моцарта.
Концерт состоится в концертном зале им. Арама Хачатуряна при содействии Министерства образования, науки, культуры и спорта Армении.
Как передает Арменпресс, со ссылкой на сообщение Министерства ОНКС, сольные партии исполнят Анна Аглатова (сопрано), София Туманян (меццо-сопрано), Тигран Мелконян (тенор) и Милан Сильянов (бас). Также выступят Государственный камерный хор “Овер” (художественный руководитель, дирижер - Сона Ованнисян) и Ереванский государственный камерный хор (художественный руководитель, главный дирижер - Кристина Восканян). Концертом будет дирижировать художественный руководитель и главный дирижер Национального филармонического оркестра Армении Эдуард Топчян.
Одно из величайших произведений гениального Моцарта, заупокойная месса “Реквием” - проникновенный гимн Господу, глубина, драматизм и величие которого, эмоциональность и яркость не оставляют слушателя равнодушным. “Реквием” - последняя работа Моцарта, лебединая песнь великого композитора, ставшая одним из величайших памятников мировой культуры.
“Реквием” традиционно исполняется с латинским религиозным текстом. Он состоит из нескольких частей, литургии “Kyrie eleison” – “Господи, помилуй”, “Sanctus” — “Святой”, “Agnus Dei” — “Агнец Божий”. Также, обязательные для реквиемов части – “Requiem aeternam” — “Вечный покой”, “Dies irae” и “Tuba mirum” — “День гнева” и “Трубный глас”, которые изображают Страшный суд Господень и наконец “Lacrimosa” — “Полный слез”.
В “Реквиеме” Моцарт воплотил смятение, мирное спокойствие, скорбь и страдания человеческой души. Все произведение проникнуто гуманизмом, теплой любовью к человечеству и сочувствием к страдающим.