Տոլմայի երրորդ փառատոնին հայ խոհարարները կմասնակցեն ամենաերկար տոլմայի մրցույթին
ԵՐԵՎԱՆ, 8 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: «Ոսկե ծիրան» կինոփառատոնի շրջանակներում անցկացվող տոլմայի երրորդ փառատոնին հայ խոհարարները մասնակցեն ամենաերկար տոլմայի պատրաստման մրցույթին: Այս մասին տեղեկացրեց Հայ խոհարարարական ավանդույթների զարգացման ու պահպանման ՀԿ նախագահ Սեդրակ Մամուլյանը: «Փառատոնն անցկացվում է 2011 թվականից, երբ Ադրբեջանի ղեկավարությունը անդրադարձավ այն հարցին, թե մենք իբր խլում ենք նրանց մշակութային արժեքները, այդ թվում` տոլման: Փառատոնի անցկացման գաղափարը կար, և նմանատիպ խոսակցություններն արագացրին գործընթացը»,-նշեց Սեդրակ Մամուլյանը: Նա կարևորեց «Ոսկե ծիրան» միջազգային կինոփառատոնի շրջանակներում տոլմայի փառատոնի անցկացումը` նշելով, որ դա լավ միջոց է օտարերկրյա հյուրերին ցույց տալ մեր մշակութային հարստությունը:
«Ոսկե ծիրան» կինոփառատոնի միջոցառումների կազմակերպիչ Վարդան Հակոբյանը ևս ուրախ է այս համագործակցության համար, որի ողջ կարևությունը նրանում է, որ ցանկացած երկիր տարածքաշրջանային կինոփառատոններում մեծ շեշտադրումներ է անում հյուրասիրության վրա: «Կինոփառատոնները խնդիր ունեն կինոհասարակության հետաքրքրությունը գրավելու, և հյուրասիրությունները փոքրիկ «խորամանկություն» են, հատկապես արևելյան երկրներում, որոնք ունեն հարուստ խոհանոց»,-ասաց Վարդան Հակոբյանը: Նրա խոսքերով` սա շատ լավ առիթ է «Ոսկե ծիրան»-ի` 50-60 երկրներից ժամանած հյուրերին ցույց տալու մեր հայկական հարուստ խոհանոցն ու մշակույթը: «Մեր հյուրերը մեծ հաճույքով են մասնակցում, և մենք, կարծում եմ, երկար կհամագործակցենք ու կունենանք նոր գաղափարներ այս թեմայի շուրջ»,-հավելեց «Ոսկե ծիրան» կինոփառատոնի ներկայացուցիչը:
Ազգագրագետ Սվետլանա Պողոսյանը շատ է կարևորում տոլմայի փառատոնի գաղափարն ու նշում, որ սա մեր մշակույթի փոխանցման փորձ է ավագ սերնդից երիտասարդներին: Նա նաև մատնանշեց այն հանգամանքը, որ փառատոնի ժամանակ ոչ թե շեշտադրվում է այն, որ միայն մենք տոլմա ունենք, այլ այն, որ մեր տոլման պատրաստման հատուկ ընթացակարգ ունի: «Մենք, ի տարբերություն այլ ժողովուրդների, տոլման փաթաթում ենք, չենք լցոնում»,-նկատեց ազգագրագետը:
Սեդրակ Մամուլյանի խոսքերով` տարեցտարի փառատոնի մասնակիցների հոսքն ավելանում է, և այս տարի կլինեն մասնակիցներ Լոռուց, Տավուշից, Գեղարքունիքից, Արմավիրից և Երևանից: Մասնակցությունը անվճար է, բայց տոլման լինելու է վճարովի: Փառատոնի հաղթողները պարգևատրվելու են երեք անվանակարգերում` լավագույն համ, լավագույն տեսք և լավագույն մտահղացում: Հայ խոհարարարական ավանդույթների զարգացման ու պահպանման ՀԿ-ի կողմից կհանձնվեն մրցանակներ նաև լավագույն տաղավար, լավագույն սկսնակ խոհարար և հանդիսատեսի համակրանք անվանակարգերում: Տոլմայի փառատոնի բացումը կլինի հուլիսի 10-ին` ժամը 18.00-ին:

В 3-м фестивале толмы армянские кулинары примут участие в конкурсе на приготовление самой длинной толмы
В 3-м фестивале толмы армянские кулинары примут участие в конкурсе на
приготовление самой длинной толмы
В рамках МКФ «Золотой абрикос» проводится 3-й фестиваль толмы, и армянские кулинары примут участие в конкурсе на приготовление самой длинной толмы. Об этом сообщил председатель о/о по сохранению и развитию традиций армянской кулинарии СедракМамулян. «Фестиваль проводится с 2011г., когда руководство Азербайджана стало утверждать, что мы присваиваем их культурные ценности (!), в том числе и толму. Идея подобного фестиваля к тому времени уже была, а этот факт только ускорил его рождение», - сказал Мамулян, добавив, что это прекрасный повод ознакомить иностранных гостей кинофестиваля (в рамках которого проходит конкурс) с нашими традициями и кулинарной культурой.
Организатор мероприятий в рамках МКФ «ЗА» Вардан Акопян отметил: «Кинофестивали призваны показать гостеприимство данной страны, особенно в восточных странах, которые славятся своей богатой кухней. Наши гости с удовольствием участвуют в этих мероприятиях. Думаю, в результате сотрудничества у нас появятся новые идеи».
Этнограф Светлана Погосян отметила: цель фестиваля состоит не втом, чтобы сказать, что у нас есть  толма, а в том, чтобы показать, что у нашей толмы особый процесс приготовления.
СедракМамулян отметил, что с каждым годом расширяется круг участников фестиваля – они приезжают со всех концов Армении, представляющих особенности толмы разных районов страны. Участие бесплатное, а вот дегустация толмы платная. О/о развития армянской кулинарии присудила призы: за лучший павильон, за лучший вкус, лучшую идею, будут номинации на звание лучшего молодого повара, а также приз зрительских симпатий. Открытие фестиваля толмы состоится 10 июля в 18.00 часов.