ԵԱՀԿ ԽՎ դիտորդները ՀՀ նախագահի ընտրությունները որակել են բարելավված
ԵՐԵՎԱՆ, 19 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ԵԱՀԿ Խորհրդարանական վեհաժողովի դիտորդները  հանդես են եկել հայտարարությամբ: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ` հայտարարությունում նշվում է, որ փետրվարի 18-ի հայաստանյան նախագահական ընտրությունները նախորդ նախագահական ընտրությունների համեմատ բարելավվել են, սակայն թեկնածուների սահմանափակ ներկայացվածությունը ենթադրում էր, որ ընտրությունները զուրկ էին իրական մրցակցությունից:
Համաձայն դիտորդների` քարոզարշավի ընթացքում ընդհանուր առմամբ պահպանվել են կարևոր ժողովրդավարական ազատությունները, ներառյալ ազատ քարոզարշավի իրավունքը:
«Այս ընտրությունները բարելավված էին, սակայն զուրկ էին իրական մրցակցությունից», - հայտարարել է ԵԱՀԿ Խորհրդարանական վեհաժողովի ընտրությունների դիտորդական առաքելության ղեկավար Տոնինո Պիցուլան: «Մեզ համար հաճելի է առաջընթաց գրանցել մի քանի ոլորտներում, սակայն մրցակցությունը կարևոր է, եթե Հայաստանը պատրաստվում է արդարացնել իր ժողովրդի ձգտումները` դեպի ամուր և ոգեշնչող ժողովրդավարություն»:
Ըստ դիտորդների` ընդհանուր առմամբ քարոզարշավն անցել է խաղաղ և լավ կազմակերպված: Դիտորդների խոսքով, ձեռնարկվել են թափանցիկությանն ուղղված կարևոր միջոցառումներ, նաև` քվեարկողների ցուցակը բարելավելու էական ջանքեր արձանագրելով:
Լրատվական ծածկույթը թույլ է տվել ընտրողներին տեղեկանալ քարոզարշավի մասին: Սակայն դիտորդները նշել են, որ մի քանի ազդեցիկ կուսակցությունների` թեկնածու չառաջադրելու որոշումը հանգեցրել է ընտրողների շրջանում հակակրանքի և վստահության պակասի:
Ընտրատեղամասերի մեծ մասում քվեարկության գործընթացը լավ էր կազմակերպված, սակայն դիտորդները նկատել են, որ անձնագրերի թանաքը չի ապահովել մի քանի անգամ քվեարկելու դեմ նախատեսված երաշխիքը, քանզի թանաքը հեշտությամբ մաքրվում էր:
Հայաստանյան իշխանությունների հրավերով` ԵԱՀԿ Խորհրդարանական վեհաժողովը Հայաստանում սահմանափակ դիտորդական առաքելություն է նշանակել: 1995 թվականից ի վեր սա Վեհաժողովի նշանակած ութերորդ դիտորդական առաքելությունն էր

YEREVAN, FEBRUARY 19, ARMENPRESS. The OSCE PA observers have made a statement. As reports "Armenrpess" the statement says that the 18 February Armenian presidential election demonstrated improvements over previous presidential elections but the limited field of candidates meant that the election was not genuinely competitive.
Important democratic freedoms, including the right to campaign freely, were generally respected during the campaign, observers said. "This election showed improvement, but lacked genuine competition," announced Tonino Picula, Head of the OSCE Parliamentary Assembly election observation mission. "We are pleased to note progress on several aspects, but competition is critical if Armenia is going to live up to the aspirations of its people for a vibrant and engaging democracy."
According to the observers the campaign was generally conducted in a peaceful manner and was well-administered, according to the observers. Important measures of transparency have been implemented, said the observers, who also noted significant efforts to improve the voter registry
Media coverage enabled voters to inform themselves regarding the campaign. However, the decision by several influential political forces not to field candidates contributed to apathy and lack of trust among voters, said the observers.
The voting process was well organized in most of the polling stations visited, however the observers noted that the inking of passports did not provide the intended safeguard against multiple voting, as the ink could easily be wiped off.
The Parliamentary Assembly of the Organization for Security and Co-operation in Europe deployed a limited election observation mission to Armenia following an invitation from the Armenia authorities. This was the eighth observation mission deployed by the Assembly to Armenia since 1995.