ԵԱՀԿ ԽՎ դիտորդները ՀՀ նախագահի ընտրությունները որակել են բարելավված
ԵՐԵՎԱՆ, 19 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ԵԱՀԿ Խորհրդարանական վեհաժողովի դիտորդները  հանդես են եկել հայտարարությամբ: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ` հայտարարությունում նշվում է, որ փետրվարի 18-ի հայաստանյան նախագահական ընտրությունները նախորդ նախագահական ընտրությունների համեմատ բարելավվել են, սակայն թեկնածուների սահմանափակ ներկայացվածությունը ենթադրում էր, որ ընտրությունները զուրկ էին իրական մրցակցությունից:
Համաձայն դիտորդների` քարոզարշավի ընթացքում ընդհանուր առմամբ պահպանվել են կարևոր ժողովրդավարական ազատությունները, ներառյալ ազատ քարոզարշավի իրավունքը:
«Այս ընտրությունները բարելավված էին, սակայն զուրկ էին իրական մրցակցությունից», - հայտարարել է ԵԱՀԿ Խորհրդարանական վեհաժողովի ընտրությունների դիտորդական առաքելության ղեկավար Տոնինո Պիցուլան: «Մեզ համար հաճելի է առաջընթաց գրանցել մի քանի ոլորտներում, սակայն մրցակցությունը կարևոր է, եթե Հայաստանը պատրաստվում է արդարացնել իր ժողովրդի ձգտումները` դեպի ամուր և ոգեշնչող ժողովրդավարություն»:
Ըստ դիտորդների` ընդհանուր առմամբ քարոզարշավն անցել է խաղաղ և լավ կազմակերպված: Դիտորդների խոսքով, ձեռնարկվել են թափանցիկությանն ուղղված կարևոր միջոցառումներ, նաև` քվեարկողների ցուցակը բարելավելու էական ջանքեր արձանագրելով:
Լրատվական ծածկույթը թույլ է տվել ընտրողներին տեղեկանալ քարոզարշավի մասին: Սակայն դիտորդները նշել են, որ մի քանի ազդեցիկ կուսակցությունների` թեկնածու չառաջադրելու որոշումը հանգեցրել է ընտրողների շրջանում հակակրանքի և վստահության պակասի:
Ընտրատեղամասերի մեծ մասում քվեարկության գործընթացը լավ էր կազմակերպված, սակայն դիտորդները նկատել են, որ անձնագրերի թանաքը չի ապահովել մի քանի անգամ քվեարկելու դեմ նախատեսված երաշխիքը, քանզի թանաքը հեշտությամբ մաքրվում էր:
Հայաստանյան իշխանությունների հրավերով` ԵԱՀԿ Խորհրդարանական վեհաժողովը Հայաստանում սահմանափակ դիտորդական առաքելություն է նշանակել: 1995 թվականից ի վեր սա Վեհաժողովի նշանակած ութերորդ դիտորդական առաքելությունն էր

Выборы президента в Армении как более совершенные, но недостаточно конкурентными - ПА ОБСЕ
Наблюдатели Парламентской Ассамблеи ОБСЕ выступили с заявлением по поводу прошедших в Армении 18 февраля президентских выборов. Как сообщает Арменпресс, в заявлении отмечается, что выборы 18 февраля 2013 года, по сравнению с предыдущими президентскими выборами, стали совершеннее, однако ограниченность представительства кандидатов предполагает, что выборы были лишены реальной состязательности.
По мнению наблюдателей, в ходе предвыборной кампании в целом соблюдались важные демократические свободы, включая право на свободную пропаганду.
«Эти выборы были лучше, однако, отсутствовала реальная конкуренция, - заявил руководитель наблюдательской миссии ПА ОБСЕ Тонино Пицула - Мы были рады зарегистрировать прогресс в нескольких  сферах, однако конкуренция важна, если Армения готова оправдать стремление своего народа к сильной и вдохновляющей демократии».
Согласно заявлению, в целом предвыборная кампания проходила мирно и была хорошо организована. Были реализованы важные мероприятия по обеспечению прозрачности избирательного процесса, а также приложены существенные усилия для уточнения списков избирателей.
Информационное обеспечение дало возможность избирателям получить представление о предвыборных кампаниях кандидатов. Вместе с тем наблюдатели отметили, что решение нескольких влиятельных партий не выдвигать своих кандидатов привело к снижению симпатий и доверия среди   избирателей.
В большинстве избирательных участков процесс голосования был хорошо организован, однако, наблюдатели отметили,  что чернильные отметки в паспортах, чтобы предупредить повторное голосование, не смогли обеспечить поставленную цель, поскольку чернила легко стирались.
ПА ОБСЕ по приглашению властей Армении направила для мониторинга президентских выборов ограниченную наблюдательскую миссию. С 1995 года это уже 8-ая по счету наблюдательская миссия ПА ОБСЕ.