Ֆլորա Մարտիրոսյանի աճյունը կտեղափոխվի Հայաստան դեկտեմբերի 10-ին
ԵՐԵՎԱՆ, 3 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Կայացել է Հայաստանի Հանրապետության ժողովրդական արտիստ Ֆլորա Մարտիրոսյանի թաղման կառավարական հանձնաժողովի նիստը: Այս մասին «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ մշակույթի նախարարության հասարակայնության հետ կապերի բաժնից: Նիստին քննարկվել են ԱՄՆ-ից երգչուհու աճյունը Հայաստան տեղափոխելու եւ հուղարկավորման հետ կապված կազմակերպչական հարցեր: ԱՄՆ-ից Ֆլորա Մարտիրոսյանի հարազատների նախնական տեղեկացմամբ՝ դեկտեմբերի 6-ին օրը Լոս Անջելեսում կկատարվի հոգեհանգստի արարողություն: Դեկտեմբերի 10-ին աճյունը կտեղափոխվի Հայաստան: Սիրված երգչուհուն վերջին հրաժեշտի արարողությունը կկայանա դեկտեմբերի 11-ին` Արամ Խաչատրյան համերգասրահում: Հուղարկավորությունը նույն օրը՝ Երևանի քաղաքային պանթեոնում: Լրացուցիչ մանրամասներ կհաղորդվեն ավելի ուշ` ԱՄՆ-ից ճշգրտված տեղեկությունների հիման վրա:  Մեծանուն երգչուհու դին Հայաստան տեղափոխման, հուղարկավորության բոլոր ծախսերը կհոգա ՀՀ կառավարությունը: Առաջիկայում տեղի կունենա հանձնաժողովի նիստ, որի ընթացքում կհստակեցվեն անհրաժեշտ բոլոր մանրամասները` երբ կտեղափոխվի, որտեղ եւ երբ կամփոփվի աճյունը:
ՀՀ ժողովրդական արտիստուհի Ֆլորա Մարտիրոսյանը մահացել է նոյեմբերի 20-ին Միացյալ Նահանգներում: Մահվան պատճառը լեղապարկի վիրահատությունից հետո առաջացած բարդություններն են: Ֆլորա Մարտիրոսյանը Կոմիտասի անվան միջազգային երաժշտական դպրոցի հիմնադիրն է, «Artists for Peace» բարեգործական կազմակերպության հիմնադիրը, «Never Again» մշակութային շարժման նախաձեռնողը: Երգչուհին ծնվել է 1957թ. փետրվարի 5-ին Գյումրիում:

Remains of Flora Martirosyan to be transferred to Armenia on December 10
YEREVAN, DECEMBER 3, ARMENPRESS: The sitting of the special governmental committee on the funeral of Armenian People’s artist Flora Martirosyan took place in Yerevan. As Armenpress was informed from the public relations department of Armenian Ministry of Culture, some organizational issues concerning the funerals of the Armenian singer and the transferring of her remains from the USA to Armenia had been discussed. In accordance with the preliminary information on December 6 the requiem ceremony will take place in Los Angeles. On December 10 the remains will be transferred to Armenia. The farewell ceremony of the renowned and beloved Armenian singer will take place on December 11 in Aram Khachaturian concert hall followed by the burial ceremony in Yerevan Pantheon. All the expenses of the transfer and the funeral will be covered by the Armenian government.
People's Artist of the Republic of Armenia Flora Martirosyan passed awayon November 20. The cause of death was the difficulties, which arose after she was operated on for her gall-bladder. Flora Martirosyan was the founder of the International Musical School after Komitas, "Artists for Peace" Charity Organization and the initiator of the cultural movement "Never Again". Flora Martirosyan was born in Gyumri on February 5, 1957.