Ֆլորա Մարտիրոսյանի աճյունը կտեղափոխվի Հայաստան դեկտեմբերի 10-ին
ԵՐԵՎԱՆ, 3 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Կայացել է Հայաստանի Հանրապետության ժողովրդական արտիստ Ֆլորա Մարտիրոսյանի թաղման կառավարական հանձնաժողովի նիստը: Այս մասին «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ մշակույթի նախարարության հասարակայնության հետ կապերի բաժնից: Նիստին քննարկվել են ԱՄՆ-ից երգչուհու աճյունը Հայաստան տեղափոխելու եւ հուղարկավորման հետ կապված կազմակերպչական հարցեր: ԱՄՆ-ից Ֆլորա Մարտիրոսյանի հարազատների նախնական տեղեկացմամբ՝ դեկտեմբերի 6-ին օրը Լոս Անջելեսում կկատարվի հոգեհանգստի արարողություն: Դեկտեմբերի 10-ին աճյունը կտեղափոխվի Հայաստան: Սիրված երգչուհուն վերջին հրաժեշտի արարողությունը կկայանա դեկտեմբերի 11-ին` Արամ Խաչատրյան համերգասրահում: Հուղարկավորությունը նույն օրը՝ Երևանի քաղաքային պանթեոնում: Լրացուցիչ մանրամասներ կհաղորդվեն ավելի ուշ` ԱՄՆ-ից ճշգրտված տեղեկությունների հիման վրա:  Մեծանուն երգչուհու դին Հայաստան տեղափոխման, հուղարկավորության բոլոր ծախսերը կհոգա ՀՀ կառավարությունը: Առաջիկայում տեղի կունենա հանձնաժողովի նիստ, որի ընթացքում կհստակեցվեն անհրաժեշտ բոլոր մանրամասները` երբ կտեղափոխվի, որտեղ եւ երբ կամփոփվի աճյունը:
ՀՀ ժողովրդական արտիստուհի Ֆլորա Մարտիրոսյանը մահացել է նոյեմբերի 20-ին Միացյալ Նահանգներում: Մահվան պատճառը լեղապարկի վիրահատությունից հետո առաջացած բարդություններն են: Ֆլորա Մարտիրոսյանը Կոմիտասի անվան միջազգային երաժշտական դպրոցի հիմնադիրն է, «Artists for Peace» բարեգործական կազմակերպության հիմնադիրը, «Never Again» մշակութային շարժման նախաձեռնողը: Երգչուհին ծնվել է 1957թ. փետրվարի 5-ին Գյումրիում:

Тело Флоры Мартиросян будет перевезено в Армению 10 декабря
3 декабря состоялось заседание правительственной комиссии, созданной в связи с кончиной Народной артистки Армении Флоры Мартиросян. Как сообщили Арменпрессс в пресс-службе министерства культуры Армении, в ходе заседания были обсуждены организационные вопросы по перевозке тела и церемонии похорон певицы.
Согласно полученной от родных певицы предварительной информации, 6 декабря в Лос-Анджелесе состоится панихида по Флоре Мартиросян, а 10 декабря тело певицы будет перевезено в Армению.
Церемония прощания с певицей состоится 11 декабря в Концертном зале имени Арама Хачатуряна. В тот же день состоятся похороны певицы в городском пантеоне имени Комитаса.
Дополнительная информация будет позже, когда получат уточненную информацию из США. Напомним, что в связи с кончиной Народной артистки Армении Флоры Мартиросян, решением премьер-министра Армении создана правительственная комиссия во главе с министром культуры Асмик Погосян.
О всех расходах, связанных с переносом праха и похоронами Флоры Мартиросян, позаботится правительство.  В ближайшее время состоится еще одно заседание комиссии, в ходе которого будут уточнены все остальные подробности.
20 ноября в США скончалась Народная артистка Армении Флора Мартиросян. Смерть наступила в результате осложнений после операции желчного пузыря.
Флора Мартиросян прославилась не только неповторимым исполнением армянских народных песен, она также основатель Международной музыкальной школы имени Комитаса, благотворительной организации  «Artists for Peace», инициатор культурного движения «Never Again».