Հալեպում դարձյալ հայ կին է զոհվել
ԵՐԵՎԱՆ, 3 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հալեպի Թելեֆոն Հաուայե թաղամասում պատահական գնդակից զոհվել է հայ կին: Այս մասին «Արմենպրես»-ին տեղեկացրեց Բերիո թեմի ազգային առաջնորդարանի մամուլի քարտուղար Ժիրայր Ռեյիսյանն` ավելացնելով, որ զոհվածը Մարիեթ Տոշողլանյան-Պաճեքյանն է: Անդրադառնալով Հալեպում տիրող իրավիճակին` Ռեյիսյանը նշեց, որ քաղաքի կենտրոնական թաղամասերում համեմատաբար հանդարտ է, կրակոցների եւ պայթյունների ձայներ լսվում են ծայրամասերում: Նոր գյուղ հայկական թաղամասում եւս վերջին երկու օրերի ընթացքում իրավիճակն ավելի հանգիստ է, սակայն ռմբակոծությունները շարունակվում են թաղամասին մոտ գտնվող Բուսթան Բաշայում: Ռեյսիյանի խոսքով` դիպուկահարի վտանգը դեռեւս առկա է եւ ամեն վայրկյան կարելի է անակնկալներ սպասել: Բախումները շարունակվում են նաեւ Հալեպի օդանավակայանի ճանապարհին:
Մամուլի քարտուղարը նաեւ ավելացրեց, որ Հալեպում էլեկտրականության ընդհատումները հաճախակի են դարձել: Արդեն հայտնի է նաեւ, որ Սիրիայում համացանցը եւ հեռախոսակապը վերականգնվել են: Ռեյիսյանը նաեւ տեղեկացրեց, որ բնակիչների ապրելակերպի դժվարությունները եւ հոգսերն ավելի ակնհայտ են դարձել, օրվա կաիրքներն ավելի դժվարությամբ են հոգում:
Սիրիայում ավելի քան 20 ամիս շարունակվող բախումների հետեւանքով մոտ 40 հազար մարդ է զոհվել, այդ թվում` 4 տասնյակից ավելի հայեր: Մոտ յոթ տասնյակ հայեր են վիրավորվել: Հայկական համայնքի մի քանի ներկայացուցիչներ առեւանգվել են. նրանցից որոշները դեռեւս գերության մեջ են:

An Armenian woman killed in Aleppo
YEREVAN, DECEMBER 3, ARMENPRESS:  Armenian Mariet Toshoghlanyan -Pachekyan has been killed by accidental bullet in Aleppo Telefon Hauyae district. The overall situation in the central districts of Syrian second city is relatively quiet, voices of shots and bombings are mainly heard in the suburbs, Aleppo Berio National Primacy press secretary Jirayr Reisyan told Armenpress.
In the words of the interlocutor the situation in Armenian New Village district is quieter during last two days, yet the shelling is continuing in district's nearby Bustan Basha. According to Reisyan the risk of the sniper still exits and surprises can be expected at any time. Clashes are being orchestrated on the road to Aleppo airport. As press secretary stated electricity cut-offs have become more frequent in Aleppo. It is known the telephone and internet have been restored in Syria. According to Reisyan difficulties and troubles people are facing have become more stricter.
Syrian Armenians Emergency body agency member Raffi Avetisyan informed Middle East based Free Armenian portal according to current data over 40 Armenians have become victims and 66 people were killed in the course of Syria's conflict started 20 months ago left 40. There are also 7 kidnapped Armenians and two missing servicemen. 200 residencies have been damaged.